Pětina lidí během půl roku změnila práci, další pětina to plánuje, ukazuje průzkum

ČTK ČTK
28. 2. 2018 17:00
S nynějším zaměstnavatelem je podle průzkumu spokojeno 65 procent zaměstnanců, z toho 16 procent je velmi spokojeno.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - V uplynulých šesti měsících změnilo práci 18 procent Čechů. Další zhruba pětina lidí si novou práci buď aktivně hledá, nebo se po pracovních příležitostech u jiného zaměstnavatele poohlíží.

Vyplývá to z průzkumu personálně poradenské společnosti Randstad. Nejčastěji měnili zaměstnavatele lidé pracující v hotelnictví a stravování, které jsou tradičně oborem s nejvyšší mírou fluktuace.

S nynějším zaměstnavatelem je podle průzkumu spokojeno 65 procent zaměstnanců, z toho 16 procent je velmi spokojeno. Nespokojenost vyjádřilo osm procent respondentů a velmi nespokojeno je procento.

Nezaměstnanost v Česku je v posledních měsícíh rekordně nízká, v lednu činila 3,9 procenta. Jde o nejnižší lednovou nezaměstnanost od roku 1998. Bez práce bylo zhruba 289 000 lidí, volných míst přibylo na téměř 231 000.

"Míra spokojenosti zaměstnanců odráží všeobecnou spokojenost s ekonomickým vývojem země, nicméně je za poslední čtyři roky víceméně stejná. Kdo není v práci spokojen, nemá příliš velký problém ji změnit. Nespokojenců setrvávajících tam, kde jim to nevyhovuje, není mnoho a tudíž i celková míra spokojených zaměstnanců je vyšší," uvedla marketingová manažerka české pobočky Randstadu Alžběta Honsová.

Konec prvního čtvrtletí by podle ní navíc měl být opět ve znamení vyšší poptávky po lidech a klesající nezaměstnanosti. To lidem, kteří hledají jinou práci, nahrává.

Míra fluktuace byla mírně vyšší u žen (19 procent) než u mužů (18 procent). Tradičně nejvyšší podíl těch, kteří měnili práci (44 procent), připadá na nejmladší kategorii zaměstnanců ve věku 18 až 24 let a 22 procent na věkovou kategorii 25 až 34 let. S rostoucím věkem míra fluktuace zaměstnanců klesá.

Jako nejčastější důvod pro změnu zaměstnavatele uvedli respondenti nespokojenost se zaměstnavatelem (26 procent), získání lepších podmínek (21 procent) a osobní důvody (21 procent).

Novou práci hledá pět procent dotazovaných a dalších 15 procent sleduje pracovní nabídky. Nové zaměstnání hledají zejména lidé z hotelnictví a stravování (45 procent), ve službách (39 procent) a z automobilového průmyslu a letectví (37 procent).

Téměř 80 procent Čechů je přesvědčeno, že pokud by si museli hledat jinou práci, najdou bez problémů srovnatelnou práci u jiného zaměstnavatele. Celých 86 procent nepochybuje, že by si našli jiné uplatnění u nového zaměstnavatele. To jsou nejvyšší čísla v rámci pravidelných čtvrtletních průzkumů Workmonitor od roku 2014, dodala Honsová.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj žen v Charlestonu (antuka, dotace 565.530 dolarů):

Čtyřhra - finále: Melicharová, Schuursová (1-USA/Niz.) - Hradecká, Bouzková (ČR) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Aktualizováno před 20 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt, 11 lidí je zraněných. Na místo letěl záchranářský vrtulník

Při požáru bytu v domě v pražské Černokostelecké ulici bylo v neděli zraněno 11 lidí, nejméně dva z nich jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Na twitteru o tom informovala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořelo v jedné místnosti v bytě ve třetím patře. Požár hasiči dostali rychle pod kontrolu, nyní už byt odvětrávají, řekl mluvčí.

První informace hovořily o osmi zraněných. Později mluvčí upřesnila, že jich je 11. "Minimálně dvě z toho jsou ve vážném zdravotním stavu. Jednoho z nich nyní záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťují dýchací cesty. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník," uvedla. Záchranáři aktivovali traumatologický plán, který se vyhlašuje při mimořádných událostech s větším počtem postižených kvůli koordinaci záchranných prací. Na místě je také speciální vůz Atego pro mimořádné situace.

Hasiči měli událost hlášenou v 17:15, na místo vyslali tři profesionální a jednu dobrovolnou jednotku. "Pět minut po příjezdu jsme měli požár pod kontrolou a za dalších deset minut bylo uhašeno," řekl Kavka. Nyní budou hasiči zjišťovat příčiny, podle mluvčího připadá v úvahu technická závada či nedbalost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy