Pěstouni ze všech stran. Vychází nová Edice Otvíráme

CSR fórum
9. 3. 2012 9:18
Úspěch reformy péče o děti závisí na tom, zda všichni potáhnou za jeden provaz.
Tereza Maxová: Podpoříme všechny rozumné kroky
Tereza Maxová: Podpoříme všechny rozumné kroky | Foto: NTMD

Především pěstounům je věnováno nové číslo Edice Otvíráme - magazínu o právech dětí a péči o ně, který vydává PubliCon ve spolupráci se sdružením Publicist za podpory Nadace Terezy Maxové dětem (NTMD).

Pěstounství totiž sehraje v chystané reformě péče o ohrožené děti, která počítá s rušením dětských center a domovů, zcela zásadní roli - protože by mělo převzít jejich funkci.

„To, oč se snažíme, je podpořit všechny rozumné kroky, které povedou k lepší péči o ty děti, které nemají to štěstí, že mohou vyrůstat ve vlastní bilogické rodině," píše v editorialu nového čísla, jež nese název Pěstoun jako střed světa bez ústavních zdí, patronka a předsedkyně správní rady NTMD Tereza Maxová.

Jedenáct textů aktuálního vydání magazínu nazírá problematiku pěstounství z nejrůznějších úhlů; poskytuje prostor zastáncům i odpůrcům reformy péče o děti, konfrontuje jejich názory a zároveň čtenáři ponechává prostor na vlastní úsudek.  A co v něm najdete?

Jsou děti na prvním místě?

Edice Otvíráme se zabývá péčí o ohrožené děti
Edice Otvíráme se zabývá péčí o ohrožené děti | Foto: Aktuálně.cz

Péče o děti bez rodinného zázemí není soutěž, zní ústřední myšlenka úvodní analýzy, která shrnuje momentální situaci takto:

„Na první pohled se zdá, že ta část české sociální reformy, která má zlepšit systém péče o ohrožené děti, stojí a padá s pěstouny. Podaří se zkvalitnit a profesionalizovat pěstounskou péči? A podaří se to včas? Potíž je v tom, že komunita expertů, neziskových organizací, zaměstnanců ústavů, úředníků a politiků netáhne za jeden provaz. Druhý pohled říká jasně: ti, co se cítí být reformou ohroženi, využívají potenciálního nedostatku pěstounů k odsuzování reformy jako takové. Co to znamená? Reforma stojí a padá nikoli s pěstouny, nýbrž s tím, jestli všem půjde opravdu a především o děti."

Jak neselhat

Metodice výběru nových pěstounů je věnován rozhovor s ředitelem pardubického občanského sdružení Amalthea Davidem Svobodou a vedoucí Centra náhradní rodinné péče téhož sdružení Riou Černou. Právě Amalthea realizovala pilotní projekt náboru a výběru pěstounů, k němuž si know-how přivezla ze zahraničí a upravila ho pro české podmínky. Na jeho základě pak zpracovala metodiku, jež by měla na minimum omezit možnost, že pěstoun v budoucnu selže. „Častý protiargument zní, že je naše metodika příliš drahá. My nevíme, kolik přesně stojí současný systém příprav, ale jedním jsme si jisti: Co se investuje do důkladné přípravy, se velmi dobře vrátí v tom, že péče pěstounů nebude selhávat. A to je v zájmu dítěte," shrnují v rozhovoru svou zkušenost oba zpovídaní.

Neubližujme prarodičům

Konkrétního ustanovení chystané novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí si všímá stanovisko Občanského sdružení Rozum a Cit, jež se náhradní rodinnou péčí trvale zabývá. Uvažovaná změna - totiž že by prarodiče-pěstouni napříště neměli nárok na odměnu pěstouna (kvůli případům jejího zneužívání, jež se vyskytly) - je podle něj chybná. „Jsme upřímně přesvědčeni, že ustanovení, že prarodiče nemají ze zákona nárok na odměnu pěstouna, je diskriminující a povede v mnoha rodinách k velkým obtížím," píše se ve stanovisku sdružení.

Magazín rovněž přináší nezbytné základní informace, jež poslouží všem, kdo se s tématem teprve seznamují. Ve čtrnácti otázkách a odpovědích shrnuje vše, co by měl vědět každý, kdo o pěstounské péči byť jen začíná uvažovat - od její definice až po popis jednotlivých kroků, jež vedou k přijetí dítěte.

Nastiňuje rovněž pět základních problémů ve výkonu pěstounské péče v České republice, jež by mohly bránit jejímu většímu rozvoji, a také přináší přehled odměn pěstounů - srovnání současného stavu s tím uvažovaným, jak by měl vypadat po reformě.

A ještě příběhy

Tomáš Slavata se stal pěstounem už v jednadvaceti letech
Tomáš Slavata se stal pěstounem už v jednadvaceti letech | Foto: CSR fórum

Šedivá je každá teorie, zelený strom života; tahle stará pravda platí pochopitelně i v péči o děti, a ani v tomto vydání magazínu nechybí tři konkrétní příběhy:

O tom, jak pomáhala hledat dětem, které má v pěstounské péči, kořeny vlastní rodiny, píše lékařka a pěstounka Dagmar Zezulová.

Portrétem je představena Zdeňka Brožová, sociální pracovnice, již loni ocenila Nadace Terezy Maxové dětem cenou Zlaté srdce; dětem věnovala celý dosavadní život a chystaná reforma péče o ně se jí vůbec nelíbí.

A je tu i příběh Tomáše Slavaty, špičkového terénního triatlonisty a českého reprezentanta, který se jako pěstoun začal sám starat o své dva synovce - už v jednadvaceti letech...

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy