Pěstouni ze všech stran. Vychází nová Edice Otvíráme

CSR fórum
9. 3. 2012 9:18
Úspěch reformy péče o děti závisí na tom, zda všichni potáhnou za jeden provaz.
Tereza Maxová: Podpoříme všechny rozumné kroky
Tereza Maxová: Podpoříme všechny rozumné kroky | Foto: NTMD

Především pěstounům je věnováno nové číslo Edice Otvíráme - magazínu o právech dětí a péči o ně, který vydává PubliCon ve spolupráci se sdružením Publicist za podpory Nadace Terezy Maxové dětem (NTMD).

Pěstounství totiž sehraje v chystané reformě péče o ohrožené děti, která počítá s rušením dětských center a domovů, zcela zásadní roli - protože by mělo převzít jejich funkci.

„To, oč se snažíme, je podpořit všechny rozumné kroky, které povedou k lepší péči o ty děti, které nemají to štěstí, že mohou vyrůstat ve vlastní bilogické rodině," píše v editorialu nového čísla, jež nese název Pěstoun jako střed světa bez ústavních zdí, patronka a předsedkyně správní rady NTMD Tereza Maxová.

Jedenáct textů aktuálního vydání magazínu nazírá problematiku pěstounství z nejrůznějších úhlů; poskytuje prostor zastáncům i odpůrcům reformy péče o děti, konfrontuje jejich názory a zároveň čtenáři ponechává prostor na vlastní úsudek.  A co v něm najdete?

Jsou děti na prvním místě?

Edice Otvíráme se zabývá péčí o ohrožené děti
Edice Otvíráme se zabývá péčí o ohrožené děti | Foto: Aktuálně.cz

Péče o děti bez rodinného zázemí není soutěž, zní ústřední myšlenka úvodní analýzy, která shrnuje momentální situaci takto:

„Na první pohled se zdá, že ta část české sociální reformy, která má zlepšit systém péče o ohrožené děti, stojí a padá s pěstouny. Podaří se zkvalitnit a profesionalizovat pěstounskou péči? A podaří se to včas? Potíž je v tom, že komunita expertů, neziskových organizací, zaměstnanců ústavů, úředníků a politiků netáhne za jeden provaz. Druhý pohled říká jasně: ti, co se cítí být reformou ohroženi, využívají potenciálního nedostatku pěstounů k odsuzování reformy jako takové. Co to znamená? Reforma stojí a padá nikoli s pěstouny, nýbrž s tím, jestli všem půjde opravdu a především o děti."

Jak neselhat

Metodice výběru nových pěstounů je věnován rozhovor s ředitelem pardubického občanského sdružení Amalthea Davidem Svobodou a vedoucí Centra náhradní rodinné péče téhož sdružení Riou Černou. Právě Amalthea realizovala pilotní projekt náboru a výběru pěstounů, k němuž si know-how přivezla ze zahraničí a upravila ho pro české podmínky. Na jeho základě pak zpracovala metodiku, jež by měla na minimum omezit možnost, že pěstoun v budoucnu selže. „Častý protiargument zní, že je naše metodika příliš drahá. My nevíme, kolik přesně stojí současný systém příprav, ale jedním jsme si jisti: Co se investuje do důkladné přípravy, se velmi dobře vrátí v tom, že péče pěstounů nebude selhávat. A to je v zájmu dítěte," shrnují v rozhovoru svou zkušenost oba zpovídaní.

Neubližujme prarodičům

Konkrétního ustanovení chystané novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí si všímá stanovisko Občanského sdružení Rozum a Cit, jež se náhradní rodinnou péčí trvale zabývá. Uvažovaná změna - totiž že by prarodiče-pěstouni napříště neměli nárok na odměnu pěstouna (kvůli případům jejího zneužívání, jež se vyskytly) - je podle něj chybná. „Jsme upřímně přesvědčeni, že ustanovení, že prarodiče nemají ze zákona nárok na odměnu pěstouna, je diskriminující a povede v mnoha rodinách k velkým obtížím," píše se ve stanovisku sdružení.

Magazín rovněž přináší nezbytné základní informace, jež poslouží všem, kdo se s tématem teprve seznamují. Ve čtrnácti otázkách a odpovědích shrnuje vše, co by měl vědět každý, kdo o pěstounské péči byť jen začíná uvažovat - od její definice až po popis jednotlivých kroků, jež vedou k přijetí dítěte.

Nastiňuje rovněž pět základních problémů ve výkonu pěstounské péče v České republice, jež by mohly bránit jejímu většímu rozvoji, a také přináší přehled odměn pěstounů - srovnání současného stavu s tím uvažovaným, jak by měl vypadat po reformě.

A ještě příběhy

Tomáš Slavata se stal pěstounem už v jednadvaceti letech
Tomáš Slavata se stal pěstounem už v jednadvaceti letech | Foto: CSR fórum

Šedivá je každá teorie, zelený strom života; tahle stará pravda platí pochopitelně i v péči o děti, a ani v tomto vydání magazínu nechybí tři konkrétní příběhy:

O tom, jak pomáhala hledat dětem, které má v pěstounské péči, kořeny vlastní rodiny, píše lékařka a pěstounka Dagmar Zezulová.

Portrétem je představena Zdeňka Brožová, sociální pracovnice, již loni ocenila Nadace Terezy Maxové dětem cenou Zlaté srdce; dětem věnovala celý dosavadní život a chystaná reforma péče o ně se jí vůbec nelíbí.

A je tu i příběh Tomáše Slavaty, špičkového terénního triatlonisty a českého reprezentanta, který se jako pěstoun začal sám starat o své dva synovce - už v jednadvaceti letech...

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy