Penny Market zvýšil hodinovou mzdu o deset procent. Pracovníkům dá i poukazy na nákup

ČTK ČTK
2. 11. 2020 12:29
Řetězec Penny Market v souvislosti s pandemií od tohoto pondělí minimálně do konce roku zvýšil zaměstnancům hodinovou mzdu o deset procent. Pracovníci na plný úvazek tak mohou dostat až o zhruba 5000 korun více. Před Vánocemi zaměstnanci dostanou poukazy na nákup v Penny za 3500 korun. Společnost o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě.
Penny Market - ilustrační foto.
Penny Market - ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Penny Market podle svého jednatele Radka Hovorky považuje zvýšení mezd všem, kteří zajišťují fungování prodejen, centrálního skladu i dalších oddělení společnosti, za spravedlivější řešení než by byla jednorázová odměna. Penny hodlá do navýšení mezd investovat přes 50 milionů korun.

"Jsme si vědomi, jak náročnou a složitou dobou naši lidé prochází. Díky nim dokážeme v současné situaci zajišťovat veškeré služby na stále stejné úrovni, a to při dodržování všech našich standardů i nezbytných hygienických a dalších vládních opatření. Je pro nás přirozené, že jim za jejich výkony a nasazení chceme tímto způsobem poděkovat," řekl Hovorka.

V únoru Penny Market uvedl, že od března bude základní mzda pokladních pracujících na plný úvazek v závislosti na délce pracovního poměru od 24 000 do téměř 30 000 korun měsíčně. Průměrná mzda v celé ČR v letošním druhém čtvrtletí činila 23 984 Kč.

Mimořádné bonusy připravily nyní stejně jako na jaře i další potravinářské sítě. Například Billa v reakci na aktuální situaci pokladním, pracovníkům čerstvých úseků, prodavačům či skladníkům nedávno rozdala dárkové karty na nákup ve svých supermarketech v hodnotě 3000 korun. Provozní zaměstnanci obchodů Albert dostanou v tomto čtvrtletí bonus 3000 korun.

V České republice je od 22. října zakázán maloobchodní prodej. Výjimku mají potraviny, drogérie, lékárny, optiky, květinářství či galanterie. Obchody mohou fungovat maximálně do 19:59, v neděli musejí mít zavřeno. Spolu s maloobchodem vláda omezila také provoz služeb. Většina jich musela dočasně přerušit činnost, lidem jsou k dispozici servisy, odtahy vozidel nebo pohřební služby.

V ČR od 5. října platí nouzový stav. Původně měl trvat 30 dní, vláda ho chtěla prodlužit o další měsíc. Poslanci ale v pátek dali souhlas s jeho dalším trváním do 20. listopadu.

Video: Aplikace Lidlu jako hit? U nákupů se o data nebojíme. Lidl už je pro mladé lovebrand, říká Rubeš

Na rozdíl od aplikace Lidlu, eRouška neslibuje nic příjemného, nevšiml jsem si masivní kampaně, ale to u celého covidu, říká Vilém Rubeš | Video: Martin Veselovský, DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 54 minutami

Biden ujistil Putina o tvrdé odpovědi v případě dalšího napětí kolem Ukrajiny

Prezidenti USA a Ruska Joe Biden a Vladimir Putin dnes zhruba dvě hodiny jednali prostřednictvím videokonference. Biden ujistil Putina, že v případě vojenské eskalace mezi Ruskem a Ukrajinou budou USA a spojenci reagovat tvrdými ekonomickými opatřeními. Ukrajina měla být předním tématem rozhovoru lídrů. 

Jednání začalo sedm minut po 16:00 SEČ a skončilo po zhruba dvou hodinách.

Bílý dům oznámil, že se Biden ještě v úterý spojí telefonicky s německou kancléřkou Angelou Merkelovu, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a premiéry Itálie a Británie Mariem Draghim a Borisem Johnsonem, aby je o výsledku informoval. Hovořil s nimi už v pondělí před schůzkou s Putinem a dohodli se, že zůstanou v kontaktu.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

The Information: Apple před lety uzavřel tajnou dohodu kvůli podnikání v Číně

Šéf americké technologické společnosti Apple Tim Cook před lety uzavřel tajnou dohodu, která potlačila hrozby pro podnikání firmy na čínském trhu výměnou za pomoc při rozvoji čínského technologického sektoru. Informoval o tom dnes server The Information s odvoláním na rozhovory a interní dokumenty Applu. Dodal, že hodnota této dohody se odhaduje na více než 275 miliard dolarů (přes šest bilionů Kč).

Cook podle serveru tuto dohodu připravil v roce 2016 při osobních schůzkách s čínskými představiteli, jejichž cílem bylo zastavit vlnu opatření čínských regulátorů namířených proti Applu.Ta spolu s negativní publicitou vedla k poklesu prodeje telefonů iPhone v Číně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Chilský parlament schválil sňatky lidí stejného pohlaví

Chilský parlament v úterý schválil zákon, jenž umožní sňatky osob stejného pohlaví, včetně adopcí dětí těmito páry. Norma prošla během jednoho dne oběma komorami parlamentu, informovala agentura AFP. V převážně katolické Latinské Americe je manželství pro všechny legální v Kostarice, Ekvádoru, Kolumbii, Brazílii, Uruguayi, Argentině a některých mexických státech.

"Dnes je historický den, naše země schválila manželství osob stejného pohlaví. Je to další krok vpřed z hlediska spravedlnosti, z hlediska rovnosti. Uznává, že láska je láska," prohlásila po hlasování ministryně pro sociální rozvoj Karla Rubilarová.

Návrh zákona předložila chilskému parlamentu před více než čtyřmi lety tehdejší socialistická prezidentka Michelle Bacheletová. Po nástupu pravicového politika Sebastiána Piňery do čela země se však jejím návrhem zákonodárci nezabývali a pokus senátorů z loňského ledna ztroskotal na tvrdém odporu konzervativních stran vládní koalice. Letos v létě nicméně prezident Piňera vyzval k rychlému projednání normy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU se shodly na reformě DPH, mohou zlevnit léky či ekologické produkty

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

"Členské státy budou mít větší flexibilitu, aby jejich systémy DPH odrážely vnitrostátní politická rozhodnutí a zároveň zajistily soudržnost se společnými evropskými prioritami: zelenou a digitální transformací a samozřejmě ochranou veřejného zdraví," komentoval dnešní shodu ministrů eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.

Podle české ministryně financí je přínosem zejména zavedení takzvané supersnížené sazby od nuly do pěti procent. "Tuto sazbu budeme moci uplatňovat na základní potraviny, dětské plenky, léky, ženské hygienické potřeby, ochranné pomůcky, přepravu osob, dodání knih či rozvod vody, což zatím nebylo ČR dovoleno," řekla po jednání Schillerová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy