Peníze z EU: Česko je v rekordním plusu 56 miliard za půlrok

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 23. 7. 2014 13:28
Čistá pozice Česka je vůbec nejvyšší od doby vstupu ČR do EU v roce 2004. Celkově je Česko v plusu 390 miliard korun.
Foto: Reuters

Praha - Česká republika má za sebou rekordní půlrok, co se čerpání evropských peněz týče. V průběhu prvního pololetí 2014 obdržela Česká republika z rozpočtu Evropské unie celkem 83,2 miliardy korun a odvedla do něj 26,8 miliardy korun.

Z rozpočtu Evropské unie tedy Česko získalo o 56,4 miliardy korun více, než do evropského rozpočtu odvedlo. „Výsledná čistá pozice ČR je tak za první pololetí roku vůbec nejvyšší od doby vstupu ČR do EU v roce 2004,“ uvedlo ministerstvo financí.

Doposud byl z pohledu takzvané čisté pozice, tedy rozdílem mezi příjmy z rozpočtu EU a výdaji do něj, rekordní rok 2009, kdy tento ukazatel vystoupal na 29 miliard korun. Loni to bylo 14,9 miliardy.

Za výrazně kladným saldem ČR vůči evropskému rozpočtu stál zejména výrazný nárůst čerpání prostředků ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti.

„Na politiku soudržnosti ČR celkově za první pololetí letošního roku obdržela 52,8 miliardy korun, příjmy ze Společné zemědělské politiky činily 30,4 miliardy, přičemž klíčovou položku zde tvořil rostoucí objem přímých plateb (24 miliard),“ dodává ministerstvo.

Celkový zisk = 390 miliard

Celkově od 1. května 2004 do 30. června 2014 odvedla Česká republika do rozpočtu EU 369,6 miliardy korun a získala 759,4 miliardy.

„Kladné saldo ČR ve vztahu k evropskému rozpočtu tak od vstupu do EU do poloviny roku 2014 celkově dosáhlo 389,8 miliardy korun,“ uzavírá ministerská zpráva.

Stejně na tom jsou podle posledních údajů Evropské komise z roku 2012 země, které vstoupily do EU v roce 2004 spolu s Českem. Naopak objem odvodů nad příjmy převažuje o původních zemí EU, jako jsou Německo, Francie a Itálie.

V roce 2012 tak bylo největším přispěvatelem do rozpočtu EU Německo, které odvedlo o téměř 12 miliard eur (cca 330 miliard Kč) více než z něj dostalo. Naopak největším příjemcem peněz bylo Polsko, to získalo z rozpočtu EU o 12 miliard eur více než do něj odvedlo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy