reklama
 
 
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Peníze nebo život? Proti čemu se chránit a co je zbytečné

Kdo by si určitě měl život pojistit, proti čemu vás pojištění ochrání a kolik platit, to vše se dozvíte v dalším videu z cyklu Peníze v pohodě. | Video: Partners |  02:53
Zdraví a život jsou tím nejcennějším, co máme. A proto je dobré myslet na zadní kolečka a život si pojistit.
Chraňte se před nepřízní osudu. Pojistěte se.

Chraňte se před nepřízní osudu. Pojistěte se.

PORADÍME, JAK NA TO!

Co je pro vás nejcennější? Pro někoho jsou to peníze, dobrá práce, majetek. Pro jiného zase životní partner, nebo děti. Ale co vlastní zdraví a život vůbec? I když vás to třeba nenapadne hned, jistě se shodneme, že zdraví a život jsou tím nejcennějším, co máme. A proto je dobré myslet na zadní kolečka a život si pojistit.

"Životní pojištění by mělo především sloužit pro výpadek dlouhodobého příjmu rodiny," říká Jiří Kubík, finanční poradce společnosti Partners. Moderní životní pojištění umí vyřešit celou řadu problémů, finanční profík ho zvládne nastavit každému přesně na míru.

Živitelé rodin neváhejte

Kdo by se měl pojistit a pro koho smysl nemá? "Češi u životního pojištění stále chybují. Raději pojistí své děti, namísto sami sebe. Životní pojištění by měl mít zejména živitel nebo živitelé rodiny, na jejichž příjmu je závislých více lidí," připomíná Jiří Kubík a dodává, že naopak pro lidi, kteří žijí sami, jsou již starší a mají našetřeno či jsou jinak zajištěni, je životní pojištění zbytečné.

Co si však pod pojmem životní pojištění máme vlastně představit? "Aby mělo životní pojištění smysl, měli byste si pojistit vážné a dlouhodobé zdravotní komplikace. Tedy zajistit si příjem na dobu, kdy nebudete moci vydělávat kvůli vážné nemoci či dokonce invalidity. A rozhodně byste neměli zapomínat na smrt, i když se vám to nyní zdá třeba zbytečné. Vhodně nastavenou částkou můžete zajistit svoji rodinu v případě, že zemřete," vysvětluje Jiří Kubík s tím, že by pak pojistka měla ideálně krýt všechny závazky rodiny a každý člen rodiny by měl dostat půl milionu korun.

Jiří Kubík

Jiří Kubík

Již osmým rokem působí jako finanční poradce společnosti Partners, zejména v Praze. Jeho specializací je pojišťovnictví, hypoteční úvěry a investice. 

Získal mezinárodně uznávaný certifikát €FA, který zaručuje nejvyšší stupeň vzdělání v rámci finančního plánování.

Jeho slova potvrzuje paní Helena, které před rokem náhle zemřel manžel a ona zůstala se dvěma malými dětmi a hypotékou sama. Naštěstí měl její muž už od doby, kdy čekali prvního syna, uzavřenou životní pojistku. Díky tomu se podařilo Heleně finančně přežít, aniž by si musela půjčovat. Byla v té době doma s druhým synem a rodičovský příspěvek by na živobytí a splátky hypotéky ani s vdovským a sirotčím důchodem rozhodně nestačil. Měli sice nějaké peníze našetřené, ale účty byly společné a zablokované až do vyřízení dědictví. "Pojistné z životní pojistky pojišťovna vyplatí rodině ihned po smrti pojištěného, nemusíte tedy čekat několik měsíců, ale i let, než se uzavře dědické řízení," doplňuje Jiří Kubík s tím, že i pak se vyplatí pomoc poradce: "Rodič se snaží svým dětem situaci kompenzovat a často začnou zbytečně utrácet. Peníze navíc budou přitom potřebovat řadu let!"

Pětice zásad pro správnou životní pojistku

Základem úspěchu je nastavit životní pojištění tak, aby vás nezatěžovalo, ale ochránilo v těžkých životních situacích.

  1. Na zlomenou ruku by měla stačit finanční rezerva, ze které byste rodinný rozpočet utáhli pár týdnů, než se vrátíte do práce.
  2. Co se však vyplatí nepodceňovat, jsou závažnější úrazy a dlouhodobé nemoci. Před nimi chrání pojištění rizik dlouhodobé pracovní neschopnosti, závažných nemocí, invalidity a smrti. Při uzavírání smlouvy si všímejte detailů. Člověk může totiž zemřít z různých příčin. Následkem úrazu, nebo nemoci a pojištění by mělo obsahovat obě možnosti. "Když si pojistíte například pouze smrt úrazem způsobeným při dopravní nehodě, ušetříte sice pár desetikorun měsíčně, ale pokud pak zemřete následkem nemoci, pozůstalí nic nedostanou," upozorňuje Jiří Kubík.
  3. Zkontrolujte si výši pojistných částek. Jsou to sumy, které pojišťovna vyplatí v případě, že dlouhodobě onemocníte, nebo se vážně zraníte a budete se léčit několik měsíců či let. Žádné univerzální doporučení neexistuje, každá rodina je v jiné finanční situaci, má jiné potřeby. S tím vám nejlépe pomůže zkušený profík. "Pojistné částky by se měly pohybovat v řádech milionů, ne statisíců, jako je tomu u mnoha lidí. Pamatujte na to, že vám částka musí vystačit na dorovnání příjmů i po dobu několika desítek let. Navíc, pokud budete třeba na vozíku, budete muset bezbariérově upravit své bydlení, což není zrovna levná záležitost," říká Jiří Kubík a přidává zjednodušenou pomůcku: pokud potřebujete pokrýt dlouhodobě měsíční výpadek příjmů ve výši pět tisíc korun, měla by být pojistná částka milion korun.
  4. Kolik platit měsíčně? Odborníci se shodují, že správně nastavené životní pojištění by mělo činit pět procent čistého příjmu pojištěnce, tedy toho, kdo si pojištění uzavřel. Obvykle se pohybuje kolem tisícikoruny měsíčně.
  5. A ještě jedna dobrá rada nakonec, prostudujte si výluky. Jsou to situace, ve kterých pojišťovna nemusí plnit. Číst všechna písmenka v pojistných podmínkách je náročné, ale zrovna v případě výluk se to vyplatí několikanásobně. Výjimek, kdy pojišťovna nezaplatí, bývá dost a je dobré o nich vědět předem. "V prvních dvou letech trvání smlouvy zpravidla pojišťovny neplní v případě sebevraždy, problém může nastat i v okamžiku, kdy zemřete v důsledku teroristického činu, nebo při úmyslném spáchání trestného činu. Smůlu na výplatu peněz můžete mít i v případě, že zamlčíte, že jste se léčili s nějakou nemocí, na jejíž následky zemřete a podobně," uvádí příklady Jiří Kubík.

autoři: Zuzana Kohoutová, komerční článek | 29. 11. 2017 16:46

Související

Hlavní zprávy

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Sponzorované odkazy

reklama