Palma de Mallorca zakáže krátkodobé pronájmy apartmánů. Místní si stěžují na rostoucí ceny nájmů

Sandro Elčić
24. 4. 2018 17:42
V Mallorce nebude od července možný pronájem bytu či apartmánu. Místním vadí především zvyšování nájmů, odpůrci varují před ekonomickými dopady.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Mallorca - Oblíbená středomořská destinace turistů Palma de Mallorca se chce před davy cestovatelů bránit plošným zákazem. V letošním roce tak skončí pronajímání všech apartmánů a bytů ve městě. Informuje o tom zpravodajský server BBC.

Starosta Palmy Antoni Noguera Ortega oznámil, že zákaz začne platit v červenci. Tímto krokem reaguje na stížnosti místních obyvatel, kterým vadí zvyšování cen nájmů zapříčiněné krátkodobými dovolenými.

"Shodli jsme se na tom na základě obecného zájmu a věříme, že tím udáme trend pro ostatní města," říká Noguera Ortega, podle nějž není nic horšího než město, z nějž se musí lidé stěhovat pryč, protože nemají na nájem.

Podle španělského deníku El País je více než 94 procent krátkodobých pronájmů v Palmě provozováno bez potřebných licencí. Jejich počet se navíc v posledních letech zvýšil díky používání on-line platforem pro zprostředkování ubytování jako Booking.com nebo Airbnb.

Radní podporující zákaz tvrdí, že počet nelicencovaných pronájmů od roku 2015 vzrostl o 50 procent. Od roku 2013 se ceny nájmů ve městě zvýšily o 40 procent. "Existuje spojitost mezi vývojem krátkodobých pronájmů a nárůstem cen," uvedl José Hila, místostarosta pro územní plánování Palmy.

Nová pravidla však nebudou znamenat úplný konec turismu v jedné z nejoblíbenějších letních destinací Španělska. I nadále bude možné pronajímat samostatné domy, které se nenachází v chráněných oblastech na venkově, poblíž letiště či v průmyslových zónách. "Krátkodobé pronájmy v Palmě zůstanou, ale jen tam, kde je to nutné," vysvětlil Hila.

Podle obchodních asociací chystaný zákaz postihne velké množství rodin, které apartmány pronajímaly, ale také místní obchody a restaurace, což může ve finále vést i k nárůstu nezaměstnanosti.

Boj s krátkodobými pronájmy na španělských ostrovech už probíhá delší dobu. Baleárské ostrovy (souostroví, jehož součástí je Mallorca, Menorca či Ibiza) loni zavedly vysoké pokuty za inzerování nelicencovaných ubytování. Úřady mohou za tuto ilegální reklamu udělit pokutu až ve výši 400 tisíc eur (přes 10 milionů korun). Byly také zvýšeny sankce za poskytování ubytování bez potřebných povolení na 20 až 40 tisíc eur (zhruba 500 tisíc až milion korun).

 

Právě se děje

před 4 minutami

Podmínky pro získání českého občanství se možná zpřísní. Žadatelé mají prokazovat mj. přestupkovou bezúhonnost. Vládní novelu podpořila Sněmovna

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu, Poslanci zákon schválili v prvním čtení

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s nesplaceným dluhem za dřívější dopravní přestupek. Předpokládá to vládní novela, která v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Změna má pomoci vymáhat pokuty především od cizinců. Nyní ji posoudí bezpečnostní výbor.

Proces vymáhání postihů je složitý a motoristé páchají přestupky opakovaně. Podle důvodové zprávy zůstává neuhrazeno zhruba 60 procent pokut, které policie nevybere na místě. Obecní úřady pak od zahraničních provozovatelů aut vymůžou mezi 28 a 57 procenty pokut.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy