Palma de Mallorca zakáže krátkodobé pronájmy apartmánů. Místní si stěžují na rostoucí ceny nájmů

Sandro Elčić
24. 4. 2018 17:42
V Mallorce nebude od července možný pronájem bytu či apartmánu. Místním vadí především zvyšování nájmů, odpůrci varují před ekonomickými dopady.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Mallorca - Oblíbená středomořská destinace turistů Palma de Mallorca se chce před davy cestovatelů bránit plošným zákazem. V letošním roce tak skončí pronajímání všech apartmánů a bytů ve městě. Informuje o tom zpravodajský server BBC.

Starosta Palmy Antoni Noguera Ortega oznámil, že zákaz začne platit v červenci. Tímto krokem reaguje na stížnosti místních obyvatel, kterým vadí zvyšování cen nájmů zapříčiněné krátkodobými dovolenými.

"Shodli jsme se na tom na základě obecného zájmu a věříme, že tím udáme trend pro ostatní města," říká Noguera Ortega, podle nějž není nic horšího než město, z nějž se musí lidé stěhovat pryč, protože nemají na nájem.

Podle španělského deníku El País je více než 94 procent krátkodobých pronájmů v Palmě provozováno bez potřebných licencí. Jejich počet se navíc v posledních letech zvýšil díky používání on-line platforem pro zprostředkování ubytování jako Booking.com nebo Airbnb.

Radní podporující zákaz tvrdí, že počet nelicencovaných pronájmů od roku 2015 vzrostl o 50 procent. Od roku 2013 se ceny nájmů ve městě zvýšily o 40 procent. "Existuje spojitost mezi vývojem krátkodobých pronájmů a nárůstem cen," uvedl José Hila, místostarosta pro územní plánování Palmy.

Nová pravidla však nebudou znamenat úplný konec turismu v jedné z nejoblíbenějších letních destinací Španělska. I nadále bude možné pronajímat samostatné domy, které se nenachází v chráněných oblastech na venkově, poblíž letiště či v průmyslových zónách. "Krátkodobé pronájmy v Palmě zůstanou, ale jen tam, kde je to nutné," vysvětlil Hila.

Podle obchodních asociací chystaný zákaz postihne velké množství rodin, které apartmány pronajímaly, ale také místní obchody a restaurace, což může ve finále vést i k nárůstu nezaměstnanosti.

Boj s krátkodobými pronájmy na španělských ostrovech už probíhá delší dobu. Baleárské ostrovy (souostroví, jehož součástí je Mallorca, Menorca či Ibiza) loni zavedly vysoké pokuty za inzerování nelicencovaných ubytování. Úřady mohou za tuto ilegální reklamu udělit pokutu až ve výši 400 tisíc eur (přes 10 milionů korun). Byly také zvýšeny sankce za poskytování ubytování bez potřebných povolení na 20 až 40 tisíc eur (zhruba 500 tisíc až milion korun).

 

Právě se děje

před 15 minutami

Evropská komise navrhla první regulaci umělé inteligence, omezí rozpoznávání obličejů

Evropská komise ve středu navrhla vůbec první pravidla využívání umělé inteligence, s jejichž pomocí by chtěla omezit škodlivé dopady například sledovacích či manipulativních technologií. Zásadně regulovat chce zejména možnosti rozpoznávání obličejů, které vzbuzují obavu u ochránců soukromí. Za porušování pravidel, jimiž by exekutiva Evropské unie chtěla zavést mezinárodní standardy v této dosud neregulované oblasti, mají hrozit vysoké pokuty.

Technologické firmy, které vidí v umělé inteligenci motor budoucího růstu, se k omezování stavějí spíše skepticky. I proto se očekává, že potřebné schválení pravidel členskými státy unie a Evropským parlamentem potrvá až několik let.

Navrhované nařízení zavádí několik kategorií systémů umělé inteligence podle jejich rizikovosti. Jako nepřijatelné označuje ty, které ohrožují životy, bezpečí či práva lidí. Zakázány proto mají být v EU například systémy umožňující vládám takzvané sociální hodnocení, které běžně používá ke sledování svých občanů například Peking. Zákaz se má týkat třeba i hraček s hlasovými asistenty, které navádí děti a mladé lidi k nebezpečnému chování.

Další skupinou jsou technologie s vysokým rizikem, které budou povoleny jen při splnění přísných požadavků. Mezi ně patří třeba software třídící uchazeče o práci či o bankovní půjčku, hodnotící zkoušky ve škole nebo ověřující spolehlivost důkazů u soudu. Řadí se sem také všechny systémy biometrické identifikace včetně rozpoznávání obličejů. Jejich obecné využívání bude zcela zakázáno a sáhnout k němu budou moci úřady jen ve výjimečných případech, například při pátrání po dětech či odhalování teroristických útoků.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Senátní výbor nepodpořil novelu volebního zákona. Senátorům chybí korespondenční volba

Senátní ústavně právní výbor navzdory očekávání nepodpořil volební novelu, která má zavést nový způsob přepočtu hlasů na poslanecké mandáty. Důvodem byla snaha části senátorů začlenit do novely také korespondenční hlasování pro Čechy v cizině, což výbor názorově rozdělilo na dvě stejné poloviny. Spor o podobu novely tak bude muset vyřešit Senát jako celek v příštím týdnu.

Možnost volit poštou prosazuje horní komora dlouhodobě kvůli krajanům, kteří v rozlehlejších zemích musí kvůli výběru poslanců podniknout dlouho a nákladnou cestu na ambasády. Ve Sněmovně se ale zatím pro podporu takové změny nenašel dostatek hlasů. Platí to i pro aktuální novelu, která musí být přijata včas tak, aby se říjnové volby do Sněmovny mohly uskutečnit v plném rozsahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy