Paliva v Česku opět zlevnila. Cena nafty i benzinu klesla o desítky haléřů

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 9. 2022 9:10
V Česku paliva v uplynulém týdnu opět zlevnila, cena nafty se dostala pod 44 korun za litr. Za týden nafta na litru zlevnila o 73 haléřů, ve středu za ni řidiči platili v průměru 43,97 koruny za litr. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se u čerpacích stanic prodává v průměru za 38,35 koruny, před týdnem byl o 74 haléřů dražší. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Pohonné hmoty v Česku s výjimkou konce prázdnin zlevňují zhruba od začátku července, benzin je nyní nejlevnější od konce února.

"Paliva v Česku následují pokles na burze v Rotterdamu, kde se nafta drží pod 1000 dolary za tunu. K nižším cenám přispívá také ropa, která se pohybuje v blízkosti 90 dolarů za barel. Naopak slábnoucí česká měna na páru s dolarem k nižším cenám paliv nepřispívá," sdělil analytik XTB Jiří Tyleček.

Podle analytika společnosti Purple Trading Petra Lajseka tlačí ceny ropy níže obavy z globální recese a také silný americký dolar. "Další zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech pravděpodobně učiní americký dolar ještě atraktivnějším a to nehovoří pro vyšší ceny ropy pozitivně. Sestupný trend v cenách pohonných hmot by tak mohl pokračovat i nadále," míní.

Analytici upozorňují na stále se rozevírající cenové nůžky mezi benzinem a naftou, což by se podle Lajseka mohlo změnit se začátkem října, kdy u benzinu přestane platit dočasné snížení spotřební daně. U nafty bude naopak platit minimálně do konce příštího roku.

I přes zlevňování jsou ale ceny paliv stále výrazně vyšší než před rokem. Benzin je meziročně o 4,50 koruny dražší než před rokem, za naftu loni motoristé platili asi o 12 korun méně.

Nejlevnější benzin natankují řidiči v Karlovarském kraji, kde je litr v průměru za 37,95 koruny. Nafta je nejlevnější v Královéhradeckém kraji, litr tam prodávají průměrně za 43,51 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 38,98 koruny, nafta se tam tankuje za 44,79 koruny za litr.

Na začátku prázdnin se průměrná cena Naturalu blížila 48 korunám za litr, což byla dosud nejvyšší úroveň. Zhruba stejně tehdy stála nafta, dražší byla jen na jaře krátce po vpádu ruské armády na Ukrajinu. O prázdninách pohonné hmoty zlevňovaly, pokles cen se zastavil na konci prázdnin a od září ceny opět klesají.

Vláda proti prudkému zdražování paliv přijala několik opatření. Mimo jiné od začátku června na čtyři měsíce snížila o 1,50 koruny na litr spotřební daň z benzinu a nafty. U nafty schválila prodloužení snížení spotřební daně do konce příštího roku, ve středu novelu o spotřebních daních podepsal prezident Miloš Zeman.

Průměrné ceny pohonných hmot v Česku k 21. září 2022 (v Kč/l):

Kraj Natural 95 Nafta
ČR 38,35 43,97
Praha 38,98 44,79
Středočeský 38,72 44,36
Jihočeský 38,14 43,70
Plzeňský 38,57 44,20
Karlovarský 37,95 43,61
Ústecký 38,12 43,75
Liberecký 38,38 44,15
Královéhradecký 37,99 43,51
Pardubický 38,13 43,52
Vysočina 38,65 44,12
Jihomoravský 38,60 44,14
Olomoucký 38,56 44,32
Zlínský 37,99 43,66
Moravskoslezský 38,06 43,75

Zdroj: CCS

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Šachová federace FIDE vyšetří Carlsenovo obvinění soupeře z podvádění

Mezinárodní šachová federace FIDE se bude zabývat výroky mistra světa Magnuse Carlsena na adresu Američana Hanse Niemanna, kterého norský šampion podezřívá z podvádění. FIDE zřídila tříčlennou vyšetřovací komisi, jež obvinění vyšetří.

"Nejprve prověříme, zda existuje dostatek faktů, které by ospravedlnily obvinění z podvodu. Pokud dojdeme k závěru, že tomu tak je, podáme odpovídající žalobu k etické a disciplinární komisi. Na druhou stranu ale také prověříme, zda se nejedná o křivé nařčení. Také to bychom museli nahlásit," uvedl pro portál t-online německý funkcionář Klaus Deventer.

Jednatřicetiletý Carlsen považuje Niemanna za podvodníka, který nekalé praktiky prováděl ve větším rozsahu a později, než veřejně přiznal. Dlouholetý vládce světového šachu s devatenáctiletým Američanem na začátku září překvapivě prohrál na prezenčním Sinquefield Cupu v St. Louis, načež z turnaje odstoupil. Vzájemnou partii na on-line turnaji prestižního seriálu Champions Chess Tour pak před týdnem nevídaně ukončil po prvním tahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy