Oslizlý pahýl, co se při pití rozmáčí. Otestovali jsme nová papírová brčka McDonald's

Iva Špačková Iva Špačková
4. 6. 2019 6:00
Americký fastfood McDonald's začal v některých svých restauracích v Česku testovat papírová brčka. Ohlasy na ně jsou na sociálních sítích zatím spíše negativní a nadšená z nich není ani obsluha řetězce. Redakce Aktuálně.cz proto otestovala, jak jsou obě brčka, tedy původní plastová a nová papírová, příjemná a jak dobře z nich jde pít. Podívejte se na výsledek.
Skupinové testování papírových brček | Video: Aktuálně.cz, Ondřej Havelka

McDonald's chtěl v rámci svých plánů na snižování podílu plastů v gastronomii začít původně testovat papírová brčka už na začátku února, nakonec je však do dvaceti svých pražských restaurací dodal až na konci dubna.

"U našich dodavatelů se vždy důkladně zajímáme o to, z jakých materiálů naše objednávka pochází a zda vzniká v důstojných podmínkách. Kvalita výrobků musí být navíc vysoká a neměnná. Je to náročný výběr, proto jsme se trochu zdrželi," vysvětluje tisková mluvčí McDonald's v ČR a na Slovensku Zuzana Svobodová.

První ohlasy na Facebooku nebyly pro nové slámky příznivé: "Papírová brčka… první zkušenost, a to nám tedy nepřeji. Nejvíce mě překvapilo, jak moc jsou nekvalitní. Hmotnostně těžší, během oběda začalo být to dceřino takové umolousané a syn ho při druhém napití zlomil. A nevěřím, že to papírové brčko je ekologičtější, viz nedávný test bio rozložitelných tašek," svěřil se se svým pocitem Ivo Škola a vyvolal tím několik podobných reakcí.

Nadšená z nových brček však nebyla ani obsluha McDonald's. Když se redaktorka Aktuálně.cz ve fastfoodu na pražském Václavském náměstí ptala, zda tato provozovna patří k těm, co papírová brčka mají, byl jí odpovědí povzdech: "Bohužel. Máme už jenom papírová brčka. Lidé si stěžují, že z toho nejde pít," dozvěděla se.

Test, v němž deset lidí (pět mužů a pět žen) z vydavatelství Economia ve věku 20 až 42 na desetibodové škále (1 - nejlepší, 10 - nejhorší) hodnotilo, jak dobře se pije z obou brček coca-cola a vanilkový shake, dopadl celkově také v neprospěch papírových slámek.

Jediný parametr, ve kterém papírová brčka mírně vedla nad plastovými, byl první pocit na dotek v ruce. Většině hodnotitelů připadalo papírové brčko na omak přirozenější než plastové. "Vypadá divně, ale na dotek je příjemné," uvedla jedna z testujících. "Je krásně pevné," doplnil další porotce.

V dalších třech parametrech - pocit z brčka po vložení do úst, pocit z pití po nasátí prvních doušků nápoje a pocit při dopíjení nápoje - už dopadala papírová brčka hůře.

Když lidé poprvé vložili papírovou slámku do úst, stěžovali si na to, že je suchá a lepí se ke rtu, má papírovou příchuť a nedá se ohnout. A i když někomu připadala nepříjemně tvrdá naopak plastová slámka, celkově dostalo plastové brčko v tomto parametru průměrnou známku 2,4 a papírové téměř o stupeň horší.

Jaké odpady vznikají v restauracích McDonald's
Jaké odpady vznikají v restauracích McDonald's | Foto: McDonald's

Ještě větším rozdílem pak testující hodnotili pocit mezi oběma brčky při začátku pití (1,4 v neprospěch papírového brčka). Zatímco u plastové slámky si porotci kromě ostrého konce brčka na nic nestěžovali, u papírového našli nedostatků více - vadilo jim, že brčko měkne, nápoj má papírovou chuť, shake s ním jde hůře nasát a slámka je po chvíli oslintaná.

Nejhůře pro papírová brčka dopadlo srovnání pocitu z pití při dopíjení nápoje. Zatímco u plastového výrobku lidé oceňovali, že v průběhu pití nemění své vlastnosti, u papírového si stěžovali na to, že doba pití má na jeho vlastnosti nepříznivý vliv. "Horní konec brčka plus ten ponořený stále více měkne a ještě více kazí chuť nápoje," napsal jeden z testujících. "Po patnácti minutách brčko změklo, začíná se deformovat a shake jde špatně nasávat, mám pocit rozmočeného papíru v puse," přidal se druhý.

Video: Co udělá voda a čas s brčky?

Papírové VS plastové brčko (test) | Video: Jakub Zuzánek

Část porotců po konci testu uvedla, že si nedovede představit, jak by takovým brčkem dokázali vypít větší nápoj než malý shake a malou coca-colu o objemu 2,25 dcl. "Po delší době by brčko pravděpodobně podlehlo zkáze," shrnul názor ostatních devětadvacetiletý Honza.

Poslední hodnocený parametr tak dopadl pro papírová brčka o tři a půl stupně hůře než pro plastová. Zatímco plastové slámky získaly známku 1,6, papírová brčka si odnesla 5,1.

Pro lepší planetu budeme "trpět"

Ačkoliv papírová brčka dopadla v testování o poznání hůře než papírová, testující by jim přesto dávali v restauracích s rychlým občerstvením přednost. Z deseti lidí z redakce by si papírovou verzi zvolilo devět, a to navzdory tomu, že sedm lidí z těchto devíti vysloveně říká, že to je kvůli ekologii, protože plastové jim po senzorické stránce vyhovuje více.

"Po pravdě mám daleko raději brčka plastová, nicméně bych si raději vzala papírové, protože bych pak neměla takové výčitky :) kvůli životnímu prostředí," shrnuje za všechny fanoušky ekologie ambivalentní postoj k papírovému brčku dvacetiletá Laura. 

McDonald´s bude papírová brčka ve svých restauracích zkoušet ještě tři měsíce. Poté se rozhodne, zda je zavede do všech svých poboček v Česku.

"Reakce našich zákazníků se různí, ostatně stejně jako reakce na všechny novinky, které zavádíme. Ze zkušeností víme, že každé novince je potřeba věnovat dostatek času na to, aby se s ní zákazníci ztotožnili. Každopádně bychom rádi papírová brčka zavedli plošně, ve všech našich českých restauracích. Věříme, že je to krok správným směrem a že to tak budou vnímat i naši zákazníci," uvedla pro Aktuálně.cz mluvčí řetězce Zuzana Svobodová.

Výměna plastových brček za papírová by snížila roční produkci plastů v tuzemských restauracích řetězce o 15,1 tuny, každopádně společnost podle Svobodové již nyní pracuje na vývoji alternativ k brčkům jako takovým.

McDonald's v Česku ročně vyprodukuje asi čtyři tisíce tun odpadu. Odpad vzniklý v zázemí restauraci i samotné jídelní části firma recykluje a lisuje. Každá pobočka denně vytřídí podle návštěvnosti 85 až 100 kilogramů odpadků. Nejvíce, zhruba třetina, jich končí ve směsném komunálním odpadu.

Vedení řetězce chce, aby do roku 2025 byly všechny obaly z recyklovaného materiálu a certifikovaných zdrojů.

Test brček McDonald's
Otázka Plastová brčka - známka* Papírová brčka - známka*
Jak je brčko příjemné na dotek? 2,4 1,9
Je brčko příjemné po vložení do úst? 2,6 3,5
Když začínáte pít, máte dobrý pocit? 2 3,4
Jaký máte pocit z brčka při dopíjení nápoje? 1,6 5,1
Plastovému Papírovému
Pokud byste měli na výběr, kterému brčku byste dali přednost? 1 9
Ano** Ne
Měl druh nápoje vliv na pocity při pití brčkem? 7 3
Poznámka: * Hodnocení probíhalo na desetibodové škále. Známka 1 odpovídala maximální spokojenosti s posuzovaným parametrem, známka 10 odpovídala úplné nespokojenosti. Známka v tabulce odpovídá aritmetickému průměru známek zapsaných deseti hodnotiteli; ** Většina porotců vnímala pití shaku jako problematičtější při nasávání papírovým brčkem. U coca-coly byly rozdíly v pocitech při pití papírovým a plastovým brčkem menší.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy