Obří mince, první pamětní bankovka i speciální stovky. Výročí koruny bude velkolepé

Druhá největší zlatá mince na světě bude symbolem oslav ke stému výročí koruny.
Zlatá mince v nominální hodnotě 10 tisíc korun má připomenout 100. výročí zavedení československé měny.
Vydána bude 5. března 2019.
Na 200 tisíc oběžných stokorun přibude od konce ledna přítisk v podobě loga 100 let česko-slovenské koruny.
Druhá největší zlatá mince na světě je symbolem oslav výročí naší měny.
Foto: ČNB
Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
6. 11. 2018 16:30
Československá koruna vznikla v roce 1919. Na sté výročí se ale Česká národní banka chystá už nyní. Představila numismaticky zajímavé pamětní mince a bankovky, které v rámci oslav během příštího roku vydá.

Ke sto letům odluky od rakousko-uherského peněžního systému a vzniku československé koruny chystá Česká národní banka zvláštní emisi platidel, která si můžete prohlédnout v článkové fotogalerii.

Nejzajímavějším kouskem bude vysokohmotnostní mince v nominální hodnotě 100 milionů korun. Tato mince z ryzího zlata, která je druhou největší na světě, má průměr 53,5 cm a váží 130 kg. Lidé si ji budou moci prohlédnout od 1. února do 28. dubna příštího roku na výstavě 100 let česko-slovenské koruny v Císařské konírně Pražského hradu.

Česká národní banka vydá 130 kg těžkou zlatou minci | Video: Jakub Zuzánek

Poprvé v historii vydá národní banka také pamětní bankovku s názvem Budování československé měny, připomínající osobnost prvního československého ministra financí Aloise Rašína. Tato bankovka v nominální hodnotě 100 korun vyjde 31. ledna.

"Jde o historicky první pamětní bankovku, doposud jsme totiž k vydání neměli oprávnění. To se nedávno úpravou zákona změnilo," uvedl guvernér Jiří Rusnok, který doplnil, že bude vydáno 20 tisíc kusů této bankovky. 

Další oběžné dvacky pro širší veřejnost

Na konci ledna banka nachystala pro širší veřejnost speciální emisi oběžných mincí v hodnotě 20 korun, která navazuje na již vydané dvacetikoruny se zakladateli československého státu, které před pár dny vzbudily mezi lidmi obrovský zájem.

Tentokrát mince na své rubové straně ponesou portréty významných meziválečných ministrů financí Aloise Rašína a Karla Engliše a prvního guvernéra tehdejší Národní banky československé Viléma Pospíšila. Tyto mince bude možné koupit v setu právě s již vydanými dvacetikorunami, které připomínaly Tomáše Garrigua Masaryka, Milana Rastislava Štefánika a Edvarda Beneše.

V lednu bude vydána ještě jedna zajímavost - oběžná stokoruna s přítiskem v podobě loga 100 let česko-slovenské koruny, a to v množství 200 tisíc kusů. 

Dvoubarevná mince 

K 100. výročí vzniku československé měny pak 5. března 2019 bude v prodeji mince v nominální hodnotě 10 000 Kč s názvem Zavedení československé měny. 

Další netradiční mincí bude pamětní bimetalová s nominální hodnotou dva tisíce korun. Mince ponese zlatou inlej s replikou československé korunové mince z roku 1922 ve stříbrném korpusu. Připomene vznik koruny coby peněžní jednotky nového státu. Podle guvernéra Rusnoka jde o druhou takovou minci v novodobé historii státu a v prodeji bude sedm tisíc kusů. 

Na červenec 2019 připadne další důležité datum, a to 100 let od zahájení vydávání československých platidel. K tomuto výročí banka vydá pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 500 korun.

Oslavy 100 let koruny zakončí den otevřených dveří v České národní bance, plánovaný na září. Přehled všech akcí a emisí ke stému výročí vzniku samostatné měny najdou zájemci na webových stránkách banky.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy