Koalice prosadila novou vlnu EET. Opozice si marně volala na pomoc všechny výbory

ČTK Martin Ťopek ČTK, Martin Ťopek
13. 2. 2019 12:52
Sněmovna ve středu na osmý pokus dokončila první čtení vládní novely zákona o evidenci tržeb. Projednávání začalo v září. Tento krok neznamená schválení předlohy, ale její posunutí do druhého čtení, v němž se jí bude zabývat především sněmovní rozpočtový výbor.
Andrej Babiš a Alena Schillerová.
Andrej Babiš a Alena Schillerová. | Foto: Radek Bartoníček

Rozpravu o rozšíření evidence provázely rozsáhlé kritické projevy opozičních poslanců, naopak poslanci ANO evidenci tržeb hájili. Některé opoziční strany si kvůli tomu vysloužily kritiku za obstrukce.

Novela zákona o elektronické evidenci tržeb (EET) především reaguje na předloňské rozhodnutí Ústavního soudu, který část zákona zrušil. Rozšiřuje evidenci na další odvětví, která jí dosud nepodléhala, půjde třeba o služby řemeslníků. Části podnikatelů má usnadnit evidování tržeb tak, aby to mohli dělat bez připojení k internetu.

Do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty přesouvá například stravovací služby, úklidové práce, domácí pečovatelské služby, vodné a stočné nebo prodej řezaných květin.

Sněmovna neschválila návrh na zamítnutí předlohy již v prvním čtení, který vznesli Piráti a připojily se k němu ODS a TOP 09. Pro zamítnutí hlasovaly všechny opoziční strany. Neprošel ani návrh na vrácení předlohy vládě k dopracování, který vznesl Vojtěch Munzar (ODS).

Opozice začala navrhovat nové výbory, aby přidaly stanoviska

Nejprve se hlasovalo o výboru, který návrh před druhým čtením projedná. Prošel sice záměr, aby takzvaným garančním výborem byl výbor rozpočtový, následně opoziční poslanci začali předkládat návrhy na další výbory, které by mohly dát k návrhu novely o EET také své stanovisko.

"Navrhuji zdravotnický výbor, EET může způsobit odchod přesluhujících lékařů do důchodu," navrhoval poslanec pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Podle poslance za ODS Václava Klause se novela dotkne tak škol, kde už kvůli regulacím ze strany státu zmizely školní bufety a EET na ně dolehne taky. "Navrhuji proto také školský výbor," požadoval Klaus.

Rozveselit sněmovnu se podařilo poslanci z klubu TOP 09 Miroslavu Kalouskovi, který požadoval, aby se novelou zabýval i výbor pro životní prostředí. "Tiskem účtenek rozhodně nechráníme naše lesy," argumentoval. Opozice posléze navrhla snad všechny výbory, jaké ve sněmovně jsou. Koalice spolu s komunisty však prokázala soudržnost a všechny návrhy na další výbory v hlasování zamítla.

Debatu v prvním čtení provázely kritické projevy také dalších opozičních poslanců, které pokračovaly i ve středu. "EET je nástroj, kterým se stávají podnikatelé automaticky podezřelými," řekl Jan Skopeček (ODS).

"Je to prostě kanon na vrabce, drahý, velmi málo účinný," prohlásil Miroslav Kalousek (TOP 09). Ve druhém čtení chce předložit návrh na zrušení celého zákona o EET. "Tento zákon ničí drobné živnostníky, drobné podnikatele, dokonce střední firmy, nahrává nadnárodním koncernům," prohlásil Radim Fiala (SPD).

Přínosy EET zpochybnil také Pirát Mikuláš Ferjenčík. Vláda je podle něj nadhodnocuje a další dvě vlny, které novela přináší, podle něj přínos mít nebudou žádný. Kontrolovat dodržování evidence tržeb například u malíře pokojů nebo instalatéra podle něj nebude možné. Třetí a čtvrtá vlna dopadne nejhůře právě na poctivé živnostníky, řekl.

Kvůli EET další zaměstnance nepřijmeme, slibuje Schillerová

"Mám podrobnou analýzu a jsem připravena o ní debatovat na odborných výborech," reagovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). "Žádný nárůst počtu úředníků nebude," ujistila.

Pro kontrolní činnost EET již stát podle ní nabral 300 úředníků do finanční správy a 100 úředníků do celní správy. Uvedla také, že pokuty při kontrolách EET padly u třetiny pochybení, zatímco dvě třetiny se vyřešily napomenutím a domluvou na místě.

Lidovci chtějí předložit pozměňovací návrhy, které z EET vyjmou živnostníky s obratem do jednoho milionu korun, oznámil předseda jejich klubu Jan Bartošek. Stejný úmysl již v úterý avizovali poslanci Starostů.

Norma také řeší náběh třetí a čtvrté vlny EET, jejichž start odložilo rozhodnutí Ústavního soudu. Prvního dne sedmého měsíce od nabytí účinnosti novely se má evidence tržeb rozšířit i na ty obory, které jí dosud nepodléhaly.

Třetí vlna EET se měla od loňského března týkat stánkového prodeje občerstvení bez stolů a židlí, farmářských trhů, dále služeb účetních, advokátů či lékařů. Od loňského června se do systému měli zapojit vybraní řemeslníci.

Podnikatelé, kteří nejsou plátci DPH, mají nejvýše dva zaměstnance a budou mít hotovostní tržby během dvanácti měsíců do dvou set tisíc korun, by mohli začít evidovat tržby bez připojení k internetu. Další podmínkou bude to, že ani jejich očekávané hotovostní tržby by během následujících dvanácti měsíců neměly překročit uvedenou hranici.

Budou muset ovšem využívat papírové účtenky poskytnuté ministerstvem financí a čtvrtletně posílat finanční správě údaje o tržbách. Někteří poslanci ale označují zvolenou hranici dvou set tisíc korun za příliš nízkou a budou ji chtít zvýšit.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy