Opíjejí se už i dvanáctiletí. Inspektoři vybírají dětské volavky i mezi příbuzenstvem

ČTK ČTK
21. 6. 2019 12:53
Průměrný věk první opilosti dětí je 12 let, opakovaně opilá byla třetina patnáctiletých. Na páteční tiskové konferenci k začínající kontrolní akci policie a dalších státních orgánů to řekla národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová. Podobné kontroly v minulosti odhalily stovky mladistvých, kterým byl prodán alkohol. Česká obchodní inspekce (ČOI) může uložit až milionovou pokutu nebo zákaz činnosti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Kontroly v barech, restauracích, ale i večerkách nebo supermarketech začnou na konci června a potrvají až do konce roku. "Nejrizikovějším obdobím jsou prázdniny, jak letní, tak podzimní," uvedl ředitel ředitelství služby pořádkové policie Martin Hrinko. Loni bylo při stejné akci odhaleno 17 podnapilých nezletilých a 250 mladistvých.

Od května 2017 může ČOI používat při kontrolách i nezletilé figuranty. Úspěšnost takových kontrol je více než padesátiprocentní. Podle mluvčího ČOI Jiřího Fröhlicha bylo loni takových kontrol 519 a v 283 případech bylo zjištěno porušení zákona. "Vybíráme patnáctileté nebo šestnáctileté, kteří na první pohled nejsou dospělí," dodal. Jsou to podle něj například příbuzní inspektorů nebo se inspekci sami hlásí.

Spolu s policií a ČOI se do kontrol zapojí také celní správa a hasiči. Celníci se zaměří na hazardní hraní a vstup do prostor s herními automaty, hasiči budou kontrolovat průchodnost únikových východů, která se v minulosti ukázala jako problém. Podniky, kam se na kontroly vydat, bude tipovat místní služba kriminální policie.

"Podle studie ESPAD v letech 2015 a 2016 mezi šestnáctiletými uvedlo 42 procent, že alespoň jednou v posledním měsíci konzumovalo pět nebo více sklenic alkoholu při jedné příležitosti, zatímco 12 procent jednou týdně nebo častěji," uvedla Vedralová.

Zkušenost s opilostí mělo také jedno procento jedenáctiletých a šest procent třináctiletých. Hazardní hraní podle ní vyzkoušela přibližně čtvrtina šestnáctiletých, nečastěji si koupili los, ale hráli také karty o peníze nebo zkoušeli kurzové sázky. Podle zástupce ředitele dohledu z Generálního ředitelství Celní správy ČR Romana Havelky je stále větším problémem online hazardní hraní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy