Opíjejí se už i dvanáctiletí. Inspektoři vybírají dětské volavky i mezi příbuzenstvem

ČTK ČTK
21. 6. 2019 12:53
Průměrný věk první opilosti dětí je 12 let, opakovaně opilá byla třetina patnáctiletých. Na páteční tiskové konferenci k začínající kontrolní akci policie a dalších státních orgánů to řekla národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová. Podobné kontroly v minulosti odhalily stovky mladistvých, kterým byl prodán alkohol. Česká obchodní inspekce (ČOI) může uložit až milionovou pokutu nebo zákaz činnosti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Kontroly v barech, restauracích, ale i večerkách nebo supermarketech začnou na konci června a potrvají až do konce roku. "Nejrizikovějším obdobím jsou prázdniny, jak letní, tak podzimní," uvedl ředitel ředitelství služby pořádkové policie Martin Hrinko. Loni bylo při stejné akci odhaleno 17 podnapilých nezletilých a 250 mladistvých.

Od května 2017 může ČOI používat při kontrolách i nezletilé figuranty. Úspěšnost takových kontrol je více než padesátiprocentní. Podle mluvčího ČOI Jiřího Fröhlicha bylo loni takových kontrol 519 a v 283 případech bylo zjištěno porušení zákona. "Vybíráme patnáctileté nebo šestnáctileté, kteří na první pohled nejsou dospělí," dodal. Jsou to podle něj například příbuzní inspektorů nebo se inspekci sami hlásí.

Spolu s policií a ČOI se do kontrol zapojí také celní správa a hasiči. Celníci se zaměří na hazardní hraní a vstup do prostor s herními automaty, hasiči budou kontrolovat průchodnost únikových východů, která se v minulosti ukázala jako problém. Podniky, kam se na kontroly vydat, bude tipovat místní služba kriminální policie.

"Podle studie ESPAD v letech 2015 a 2016 mezi šestnáctiletými uvedlo 42 procent, že alespoň jednou v posledním měsíci konzumovalo pět nebo více sklenic alkoholu při jedné příležitosti, zatímco 12 procent jednou týdně nebo častěji," uvedla Vedralová.

Zkušenost s opilostí mělo také jedno procento jedenáctiletých a šest procent třináctiletých. Hazardní hraní podle ní vyzkoušela přibližně čtvrtina šestnáctiletých, nečastěji si koupili los, ale hráli také karty o peníze nebo zkoušeli kurzové sázky. Podle zástupce ředitele dohledu z Generálního ředitelství Celní správy ČR Romana Havelky je stále větším problémem online hazardní hraní.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy