Chceme dražší ropu, vzkazují země OPEC. Jejich snahu kazí těžaři v USA, benzin tak dražší nebude

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 25. 5. 2017 15:36
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se rozhodla prodloužit dohodu o omezení své těžby o devět měsíců. Dlouhodobým cílem producentů je snížit světové zásoby vytěžené suroviny, které srážejí dolů její ceny, což jim snižuje příjmy. Cena ropy po oznámení zprávy klesá, někteří investoři totiž čekali, že země OPEC sáhnou k tvrdším opatřením.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Vídeň - Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se rozhodla prodloužit dohodu o omezení své těžby o devět měsíců do března příštího roku. Agentuře Reuters to sdělil jeden z delegátů schůzky ve Vídni. K dohodě by se ještě dnes měla připojit zhruba desítka dalších zemí mimo ropný kartel, včetně Ruska.

Ceny ropy reagovaly na zprávu poklesem, protože někteří investoři doufali v prohloubení těžebních škrtů.

OPEC se spolu s dalšími zeměmi ke konci loňského roku dohodl snížit těžbu ropy v letošním prvním pololetí celkově o zhruba 1,8 milionu barelů denně, což je kolem dvou procent světové produkce. Snahou producentů bylo snížit světové zásoby vytěžené suroviny poté, co rostoucí převis produkce srazil od roku 2014 světové ceny ropy na polovinu a příjmy producentských zemí prudce klesly. Byla to ze strany OPEC první dohoda o omezení těžby za 15 let.

Dohoda přispěla k vytlačení cen ropy nad 50 dolarů za barel, dál už ale ceny vzhledem k nadále vysokým zásobám nerostly. Saúdská Arábie a Rusko se proto v polovině května shodly na potřebě dohodu prodloužit o dalších devět měsíců, aby se zásoby konečně podstatně snížily a tím se obnovila rovnováha na trhu.

Růst cen po loňské dohodě nevedl k žádoucímu snížení zásob zejména proto, že podnítil k oživení produkce v USA, které nejsou účastníky dohody. Těžba ve Spojených státech tak od loňska vzrostla o zhruba deset procent, což smazalo asi polovinu objemu redukce OPEC a jeho partnerů.

Právě kvůli zvýšení těžby v USA jsou analytici většinou spíše skeptičtí k tomu, že by cena ropy měla po oznámení dohody zemí OPEC výrazně růst. Nabídka bude podle nich stále vysoká.

"Výraznější zdražování ropy nečekáme v důsledku rostoucí produkce v USA a dalších zemích mimo kartel OPEC. Náš předpoklad je, že v průběhu léta budou řidiči tankovat jenom o několik haléřů dráž oproti současné ceně a určitě budou ceny na pumpách pod pětiletým průměrem," říká Boris Tomčiak, analytik společnosti Finlord.

Před dnešním jednáním se objevily náznaky, že státy by mohly přistoupit k prohloubení těžebních škrtů. Výbor ministrů ale podle zdrojů agentury Reuters doporučil nechat objem redukce na dosavadní úrovni. "Takové návrhy padly, mnozí členové naznačovali ochotu, ale nebude to zapotřebí," řekl k tomu před schůzkou saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih.

Někteří investoři doufali, že účastníci sjednají dohodu na hlubším snížení produkce, a dnešní zprávy tak zatím vedly na trhu k cenovému poklesu. Severomořská ropa Brent kolem půl třetí odpoledne oslabila o zhruba jedno procento na 53,40 dolaru za barel, americká WTI ztrácela jedno a čtvrt procenta.

Dohoda o omezení těžby by se v OPEC ani dalších devět měsíců neměla podle ministra Fáliha vztahovat na Nigérii a Libyi, jejichž produkci výrazně snižují domácí nepokoje. Kartel se před schůzkou rozrostl o jednu zemi na 14 států, novým členem OPEC se stala Rovníková Guinea.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy