Mimořádná zpráva

Cihly jsou tu s námi stovky let, říká expert o stavbě domu. Poradil, kde najít úspory

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 31. 10. 2024 11:13
Stavba domu je pro většinu lidí investice jen jednou za život. A obzvláště v dnešní době velmi nákladná, proto není radno cokoliv uspěchat nebo podcenit. Stanovení rozpočtu a výběr materiálu jsou však jen začátek. Na dotazy čtenářů ohledně všeho, co souvisí se stavbou domu, odpovídal v online rozhovoru manažer technického poradenství Filip Bosák z firmy Heluz.
On-line rozhovor s Filipem Bosákem
Rozhovor skončil
Na otázky čtenářů odpovídal manažer technického poradenství Filip Bosák.
Přečíst si rozhovor

Bosák poradil například s vhodným typem střechy. Čtenáře zajímalo, zda by preferoval spíš plechovou, či betonovou střechu. "Za mě zde není jasný favorit. Každý typ má své pro a proti. Beton je náchylný na mech, plech zase na korozi. Beton je masivní, bude velmi odolný, příznivý pro akustiku domu. Plech zase nabízí větší možnosti z pohledu estetiky, nízkou hmotnost a podobně," popsal.

Řeč byla i o trendu antracitových střech, stínicí technice nebo doplňkových cihlách. "Doplňkové cihly nám umožní vytvořit převazbu cihel při zdění a efektivně zakončují ostění otvoru. Díky nim máme stavební otvor řešený velmi kvalitně z pohledu statiky, tepla, vzduchotěsnosti a odpadá nám x řezání," vysvětlil expert.

Rodinná firma Heluz patří mezi tři největší výrobce zdicích materiálů v Česku. Dodává kompletní stavební systém pro hrubou stavbu do všech zemí střední Evropy. Kromě domácího trhu patří mezi její stěžejní působiště Slovensko a Rakousko. Zaměřuje se také na udržitelné stavebnictví. Loni firma spustila iniciativu Smysluplný celek, v níž nabádá stavebníky, aby kromě ceny projektu zvažovali například energetickou náročnost nebo nutnost dodatečných oprav. Vizi udržitelného stavebnictví podporuje také tím, že nabízí možnost získat doživotní záruku na stavbu rodinného domu.

Celý rozhovor s Bosákem si můžete přečíst níže.

Online rozhovor vznikl ve spolupráci s firmou Heluz.

On-line rozhovor s Filipem Bosákem

Rozhovor skončil
31. 10. 2024
Ptá se: karel novak

Dobry den, prijde mi, ze ze stavebnich materialu se dela hrozna veda, neni to snad jedno, zceho dum stoji, hlavne ze drzi pohromade? Stejne je to hlavne o technologiich.

Odpovídá: Filip Bosák

Dobrý den Karle. Hrubá stavba je část stavby, kterou už v celé živostnosti nevyměníme, a proto je zapotřebí na ní tak nahlížet. Nábytek, kuchyň, dveře ale i střechu zvládneme snadno během života stavby měnit. Hrubou stavbu už bohužel vyměnit nejde a pokus tak máme pouze jeden. Měli bychom tak dát důraz na kvalitní základovou deskou včetně hydroizolací a kvalitní materiál pro zdění. Mnoho investorů dnes zná pouze pojem cihla a opomíjí, že ke zdění potřebujeme i kvalitní lepidla a malty, nadokenní překlady, stropy, doplňkové, akustické nebo příčkové zdivo, komín apod. a to vše tak, aby to do sebe zapadalo a společně celou dobu životnosti fungovalo. Pokud zde není určitá synergie, vznikají vysoké vícenáklady na stavbu. V případě vhodného návrhu se dá pak i velmi ušetřit na potřebné technologii.

31. 10. 2024
Ptá se: Věra Hlavatá

Pořád se tvrdí, že dům má dýchat, že mu zateplení zvenčí škodí. Přijde mi to jako hloupost, jak může dům dýchat? Přes cihelnou stěnu se přece žádný vzduch dostat nemůže.

Odpovídá: Filip Bosák

Dobrý den Věro. Pod pojmem „dýchá“ si stavebník snadno najde vysvětlení pojmu faktor difúzního odporu. Ten nám říká, jak snadno konstrukce propouští vodní páru. Cihelný střep má otevřenou strukturu, a proto snadno odvádí vodní páru, která nám kondenzuje v konstrukci, případně napomáhá odvádět vlhkost z objektu. Pro Vaši představu jednovrstvé konstrukce (pouze cihla s omítkou) má tento prostup cca 6x větší než stavby opatřené např. zateplovacím systémem z EPS. Laicky jako dát si na hlavu papírový a nebo igelitový sáček, kde mi bude lépe?

31. 10. 2024
Ptá se: Katerina

Hezky den, rada bych se zeptala, jak nejlepe resit zatepleni oken. Dekuji, pekny den.

Odpovídá: Filip Bosák

Dobrý den. Společnost HELUZ zde umí nabídnout řešení např. zasklením HELUZ IZOS. Umíme zákazníkovi nabídnout různé varianty zasklení např. dle světových stran, možnosti stínění apod.. Okny nám teplo jen neuniká, ale v létě naopak vstupuje. Proto je za mě ideálním řeším opatřit dům stínicí technikou, myslet tedy i na překlady a přípravu pro ní a zvolit vhodné zasklení, které má perfektní solární faktor (zisky ze slunce v zimě) a zároveň ideální tepelně-izolační parametry. V zimě budeme mít maximální zisky ze slunce v létě budeme chráněni proti přehřívání stínicí technikou.

31. 10. 2024
Ptá se: Patrik

DObrý den, pane Bosáku. Přemýšlím o stavbě z cihel. Hodně se ale zajímám o ekologii, a tak je mi tak blízká i dřevostavba. Můžete zmínit nějaké základní rozdíly? Děkuji velice, Patrik

Odpovídá: Filip Bosák

Dobrý den Patriku. V první řadě je potřeba si opravdu říct co myslíte pod pojmem dřevostavba. Pokud se jedná opravdu o srub nebo roubenku, tak ano, to je přírodní materiál. Nicméně dnes je zde mnoho „dřevostaveb“, které ve své skladbě obsahují 30 % dřeva, které je navíc ještě opatřeno inhibitory hoření, inhibitory proti škůdcům, houbám, plísním apod… Zbylé části skladeb jsou izolanty, sádrokartony, fólie atd. Určitě mi dáte za pravdu, že ve srovnání s cihelným (jen vypálená hlína) domem, který je opatřen pouze omítkou je pro mne cihla jasný favorit. Z pohledu ekologie je zde i velmi zásadní parametr životnost staveb. Srovnáváme dnes, jak je co náročné na výrobu, přepravu, stavbu apod., parametry v těchto LCA analýzách jsou srovnatelné, ale zapomínáme, že zděnou stavbu postavíme 1x, kdežto moderní „dřevostavbu“ 3x. Životnost dřevostaveb, respektive záruka na ně je násobně kratší. Cihly jsou tu s námi stovky let, a i společnost HELUZ nabízí stavebníkům doživotní záruku, která je momentálně 148 let. Z pohledu akustických, tepelněizolačních, statických jsem také zastánce robustní zděné konstrukce.

31. 10. 2024
Ptá se: K.A.

Pěkný večer, pane Bosáku. Je v něčem lepší cihelná konstrukce než ty bílé tvárnice z pórobetonu nebo vápenopísku? Chtěl jsem stavět z cihly, stavební firma mě tvrdí, že to je jednodušší z ytongu, tak teď nevím. Díky za váš čas!

Odpovídá: Filip Bosák

Dobrý den. V první řadě je potřeba se rozhodnout, zdali chcete, aby to měla stavební firma jednoduché, anebo abyste měli postavený dům s kvalitními parametry? Cihly jsou oproti pórobetonům čistě přírodní materiál (vypálená hlína), který se vyznačuje velmi vysokou pevností, životností, svou hmotou dobrými akumulačními, tepelněizolačními, akustickými parametry. Systém HELUZ obsahuje krom cihel i nosné překlady, stropy, akustické cihly, doplňkové cihly, malty a vše do sebe pěkně zapadá. Z pohledu realizace mě nenapadá, kde jsou pórobetony „jednodušší“. Hmotnosti tvárnic jsou vzhledem k obsažené vlhkosti dokonce vyšší, statické parametry jsou násobné nižší, vzhledem k absenci doplňku firmu čeká min. 200-300 dořezů v jednom patře, v nabídce nevidím ani předem namíchaná lepidla (PU pěna, HELUZ SIDI). Dále bych zvážil kotvení v interiéru apod…

31. 10. 2024
Ptá se: Kristýna

Zdravím. Známí mají nepěknou zkušenost s únikem tepla střechou. Jak se tomuto nejlíp vyvarovat? Díky za vaši odpověď.

Odpovídá: Filip Bosák

Dobrý den Kristýno. Střecha nebo stropní konstrukce je opomíjená kapitola pro mnoho stavebníků. Nejedná se zde jen o únik tepla - to ve finále vyřešíme snadno uložením větší tloušťky izolantu. Jako problém vnímám teplotní anebo i akustický komfort. Konstrukce těžkého stropu nám zajišťuje tepelný komfort stavby jak v letních, tak i zimních měsících, ale zároveň nám do stavby vnáší další výhody. Těžký strop má významnou roli pro statiku domu, zlepšuje akustické parametry domu, anebo také nám dává možnost bezproblémového kotvení (houpačky, boxovací pytel apod.) v době užívání stavby. Významným benefitem těžkého stropu u bungalovů je vytvoření plnohodnotného úložného prostoru v podobě plně pochozí půdy, navíc včetně možnosti kdykoli patro dostavět. To vám lehká konstrukce stropu nikdy neumožní. V případě, že se za pár let rozhodneme pro dostavbu podkrovního bydlení např. pro budoucí generaci, tak právě těžký strop v tomto případě ušetří statisíce korun.

31. 10. 2024
Ptá se: Zděnek

Dobrý den, chci se zeptat : přijde mi, že se pořád řeší jenom vytápění, ale nás přes léto daleko víc trápí chlazení. Jak nám může správná volba konstrukčního systému v baráku pomoct s udržováním příjemné teploty v horkých letních měsících? Děkuji.

Odpovídá: Filip Bosák

Dobrý den Zdeňku. Kombinací masivní obálky (zdivo a těžký strop) a možnosti montáže vnější stínicí techniky dosáhneme ideální komfortu bydlení i když venku panují vedra. Díky této volbě konstrukčního řešení není stavebník mnohdy nucen řešit nákladné chlazení domu pomocí klimatizace a vzduchotechniky. Pro nadpraží oken dnes může investor volit nosné překlady, které systémově zapadají do obvodového zdiva, splňují potřebné parametry a zároveň v sobě mají prostor pro dodatečnou montáž vnější stínicí techniky. Stavebník může tedy kdykoliv v životnosti stavby dodatečně vyplnit schránku roletou, screenem nebo žaluzií, ačkoliv by nějak zasahoval do fasády svého domu. Významným benefitem je právě možnost dodatečné montáže, která investorovi ušetří v daný čas desetitisíce ve fázi stavby, kdy je potřebuje na jiné důležitější činnosti stavby. Stínicí techniku si prostě nainstaluje až se „zbrchá“ z vysokých nákladů stavby domu.

31. 10. 2024
Ptá se: Jan Novák

Dobrý den. Nechápu princip doplňkových cihel - podle mě se jedná o marketingový tryk, jak ze zákazníků dostat více peněz. I kamarád mi to říkal, proč si kupovat doplňkové cihly, když si tu cihlu můžu jednoduše říznout? Děkuji za odpověď!

Odpovídá: Filip Bosák

Dobrý den Honzo. Kamaráda nechte řezat, Vy si doplňkové cihly určitě pořiďte. Doplňkové cihly nám umožní vytvořit převazbu cihel při zdění a efektivně zakončují ostění otvoru. Díky doplňkovým cihlám máme stavební otvor řešen velmi kvalitně z pohledu statiky, tepla, vzduchotěsnosti a odpadá nám x řezání. Jen na jednom podlaží RD je zapotřebí udělat třeba 200-300 zkrácených cihel. Vy už budete mít vyzděno, kamarád bude měřit, řezat, prášit a ladit pilu... Z pohledu ceny jsou u nás doplňkové cihly jsou délkou ekvivalentem ke klasické cihle. Pokud si tedy koupíme „půlku“ cena je poloviční.

31. 10. 2024
Ptá se: Honza K.

Dobrý den, je v dnešní době vůbec reálné postavit si rodinný dům, pokud není člověk opravdu dobře finančně zajištěn? Má smysl se do toho s ohledem na současné ceny vůbec pouštět? Děkuji za názor a zdravím.

Odpovídá: Filip Bosák

Dobrý den Honzo. Reálné to určitě je, ale je zde mnoho parametrů, které je potřeba zvážit. Pozemek (svažitost, uzemní regule…), velikost domu, lokalita apod. Značná úspora může být například i svépomocná výstavba, která např. s našim systémem není vůbec nic složitého, defacto cihly jen skládáte k sobě, stavbu pomůžeme založit, proškolit Vás i kamarády, lepidla jsou předem namíchané, prostě brnkačka. Z pohledu cen, neznám období, kdyby cena stavby domu šla dolů. Vzhledem k rostoucím cenám energií, pozemků, pohonných hmot, inflace apod. ceny každoročně půjdou ceny nahoru. Na stavbu většina stavebníků čerpá hypotéku, která je nyní pro mnohé možná za vysoké úrokové sazby, nicméně i zde se moc nevyplatí čekat a i zde je možnost fixovat na pár let, případně po nějaké době převést dluh na levnějšího věřitele apod. S projektem nás určitě kontaktujte a nějaké řešení najdeme. Pěkný den.

31. 10. 2024
Ptá se: Daniel

Dobrý den, líbí se mi představa pasivního domu, ale otevřený oheň je prostě příjemnější než koukat na LEDky nebo plamínky izolované za sklem. Jenže to zas může zapříčinit přehřívání nebo nedostatek kyslíku v místnosti. Používají se v ČR nějaké technologie, které dovolí mít pasivní dům s opravdovým krbem?

Odpovídá: Filip Bosák

Dobrý den Dane. Pokud se nepletu, tak i do pasivního domu dnes můžete použít krb, ale musí být uzavřený (těsný). Krby v pasivních domech nesmí být otevřené. Jedná se o utěsněné, uzavřené krby, které mají dvě cesty – spalinovou a větrací. Přísun vzduchu totiž musí být zajištěn z vnějšího pláště domu nebo z komína, a ne z interiéru. Na oheň tedy koukat můžete, ale přímý kontakt s ním nebudete mít. Mějte se.

31. 10. 2024
Ptá se: Pepa

Dobrý den, rád bych se zeptal na rozsáhlý názor ohledně "betonových domů na klíč". Předem děkuji.

Odpovídá: Filip Bosák

Dobrý den Pepo. Zkušenost z těmito domy nemám, moc jich není. Z pohledu tepelně technických parametrů betonu se určitě bude jednat o domy, které jsou masivně dodatečně zatepleny (nad 200 mm), což mě by osobně odrazovalo – difúzní, požární parametry, dodatečné kotvení do fasády, životnost, nechanická odolnost…? Z pohledu realizace pak očekávám, že je zde vyloučena jakákoliv svépomocnost a cokoliv měnit z pohledu dispozice, během stavby. Případně dodatečné instalace a rozvody musí být velmi obtížně proveditelné. Mějte se

31. 10. 2024
Ptá se: Ivana

Dobrý den, zajímalo by mě, co si myslíte o trendu antracitových střech. Nepřehřívá se takový dům? Ani v případě novostavby ani u rekonstrukce?

Odpovídá: Filip Bosák

Dobrý den Ivano. Ano, je pravdou i studie poukazují na to, že tmavé střechy mají až od 3 °C větší povrchovou teplotu. Nicméně bych se toho vůbec nebál, pokud postavím dům z masivní konstrukce, zděný s těžkým stropem nebo střechou. Pokud jej opatřím překlady s možností instalace stínicí techniky o to lepší. Barvu krytiny bych asi začal řešit až u lehké stavby – dřevostavby, pórobetony s dodatečným zateplením a lehkou vazníkovou střechou, zde je velký předpoklad přehřívání objektu.

31. 10. 2024
Ptá se: vladimír

Hodlám rekonstruovat starý dům s členitou historickou fasádou. Jak jej možno zateplit ?

Odpovídá: Filip Bosák

Dobrý den Vladimíre. Pokud není dům v památkové zóně a dodatečné zateplení dovoluje, neviděl bych v tom problém. Je zapotřebí oslovit odbornou firmu, která bude schopna historickou fasádu při zateplení opatřit právě i různými fasádními prvky – římsy, šambrány, bosáže apod.

31. 10. 2024
Ptá se: Miroslav

Zajímalo by mě, zda v novostavbě stačí vytápění podlahovým topením, když mám rád teplo, tj. chci mít doma 24 st C. Bojíme se toho, že podlahu zastavím nábytkem a tím pádem teplo z podlahy nebude z velké části vyzařovat do místnosti. Jsme zvyklí na radiátory, s kterými máme zkušenost celý život. Nechceme krb, nemáme rádi zápach kouře v místnosti. Uvažujeme o plynovém kotli jako zdroji energie + rekuperační jednotku kvůli výměně vzduchu. Děkuji.

Odpovídá: Filip Bosák

Dobrý den Miroslave. Je to otázka spíše na energetického specialistu. Záleží na objemu domu a jeho tepelněizolačních parametrech. Nicméně u novostaveb v tom nevidím zásadní problém a je dnes běžné, že se vytápí pouze podlahovým vytápěním. Obavu z chladu bych neměl, podlahové vytápění dává lepší pocit tepelné pohody než radiátory. Osobně bych ale doporučil do nějaké místnosti (pracovna, koupelna…) nějaký ten radiátor, případně topný žebřík zakomponovat - žena ocení ;-).

31. 10. 2024
Ptá se: Pavel

Dobrý den, chci se zeptat, v jaké vzdálenosti od sousedního pozemku (obecní pozemek) můžu postavit neprůhlednou zídku a jak vysokou? Děkuji za odpověď

Odpovídá: Filip Bosák

Dobrý den Pavle. Pokud se nepletu tak typicky je stanoveno, že ploty a zídky (2 metry) lze postavit na hranici pozemku bez zvláštního povolení, ale mohou existovat omezení dle územního plánu obce. V některých případech je nutné zídku ohlásit stavebnímu úřadu i při nižší výšce, pokud zasahuje do veřejného prostoru nebo může ovlivnit sousední pozemky. Pokud je výška vyšší je nutné žádat o stavební povolení. Doporučuji proto zajít na příslušný stavební úřad a tam se informovat.

31. 10. 2024
Ptá se: Tereza

Dobrý den, pane Bosáku, ráda bych se zeptala, jak postavit suchý sklep. Máme sklep, do kterého se tlačí podzemní voda, zdi sklepa jsou z pískovce. Jak to vymyslet, aby byl sklep suchý a pískovec mohl dál "dýchat"?

Odpovídá: Filip Bosák

Dobrý den Terezo. Bohužel Vám moc neporadím. V první řadě je zapotřebí najít příčinu. Přizvat si znalce, který provede diagnostiku a zjistí, zdali se voda dostává podlahou, stropem, zdmi případně jinými zdroji. Poté navrhne různá řešení – odtoková čerpadla, úpravy terénu kolem domu, případně jiné možnosti…

31. 10. 2024
Ptá se: Klára

Dobrý den, chce se zeptat, zda má smysl zavadet do domu rekuperací, když máme v plánu topit tepelným čerpadlem vzduch voda a jako další zdroj tepla mít krb na dřevo. S rekuperaci pak nebudeme vůbec větrat? A pokud bychom ji neměli, budeme ztrácet teplo? Jak je třeba izolovat střechu? Je vhodné doplnit solárními panely? Děkuji.

Odpovídá: Filip Bosák

Dobrý den Kláro. V zavedení rekuperace nevidím problém. Rekuperace má za úkol větrání, tedy výměnu vzduchu v objektu, filtraci, snížení vlhkosti a v neposlední řadě úsporu energie na vytápění. Větráte tedy násobně efektivněji než okny, čerstvý vzduch do domu je totiž ohřívám odpadním teplem z domu a zároveň je filtrován, případně upraven jinak (dle možností jednotky). Větrat můžete ale i okny. Využití rekuperace se nijak nevylučuje s využitím tepelného čerpadla a krbu. Izolace střechy, využití solárních panelů – to jsou spíše otázky na projektanta, respektive energetického specialistu, který se na dům podívá jako na celek.

31. 10. 2024
Ptá se: Jana

Dobrý den,uvažujeme o rekonstukci nosných trámů chaty spolu s nainstalováním zemních vrutů. Zajímal by mě váš názor. ři obecně - kde je hranice toho, zda stavbu zachovat a rekonstruovat či raději strhnout? děkuji

Odpovídá: Filip Bosák

Dobrý den Jano. Za mě určitě doporučuji pozvat si statika a provést odbornou diagnostiku. Podle toho se pak rozhodovat.

31. 10. 2024
Ptá se: Karel

Pěkný den pane Bosáku. Co si myslíte o jednovrstvé konstrukci? Z mého pohledu je přece ekonomičtější zateplit ten dům zvenčí, navíc už je to tradice. A když by byly v konstrukci nějaké vady, tak se to pod to aspoň schová. A ještě je to levnější. Nebo co si o tom myslíte? Děkuji a zdravím.

Odpovídá: Filip Bosák

Dobrý den Karle. Ano, možná na první pohled cena cihly tl. 300 a zateplováku se zdá levnější. Pokud se jde ale do hloubky, tak zdali zedník zdí 250,300 nebo 440 je jedno, spíše naopak u cihel tl 380 – 500 má většinou snadnější výstavbu, vzhledem k doplňkovým cihlám apod. Takže v jednom kroku si uděláte téměř hotovou obálku budovy. U jednovrstvé konstrukce můžeme mluvit o 95 % funkčnosti i bez omítkového systému, snadno přečkáme i x topných sezón, kdežto s cihlou tl. 250 nebo 300 bez fasády nás každá topná sezóna stojí desítky tisíc na vytápění. Dále např. kotvení světel, markýz, klimatizací a jiných produktů je v případě zateplováku násobně dražší, jen v hmoždinkách, kotvách se můžeme bavit o 10ti násobně dražším kotvení. A v neposlední řadě, jsou na straně jednovrstvé konstrukce výhody jako jsou životnost fasády, pevnost, mechanická odolnost (ptactvo), funkčnost omítek vs. lepidel (řasy, plísně), požární odolnost, akustické parametry apod.

31. 10. 2024
Ptá se: Kateřina

Dobrý den,
chtěla bych si ujasnit skladbu podhledu a zateplení na vaznících. Chtěli bychom foukanou izolaci a moje představe je, že když provedeme standartní parotěs a na to bychom nafoukali izolaci, tak jakýkoliv zásah by znamenal vysypání nafoukaného materiálu (minerální izolace). Představa je i taková, aby se vytvořil mezi vazníkem a SKD manipulační prostor pro vedení např. elektroinstalace (např. 100 mm). Je varianta dát ze spodní strany vazníků OSB desky. A nyní nevím, jestli opravdu fungují jako parotěs. Pokud bych chtěla použit OSB jako záklop a pojistit se parotěsem, kam by se dala parotěska? Zespodu? Když by jako záklop bylo použité prkenné bednění, pořád by zůstal parotěs pod záklopem? Máme podeznívku, není potřeba dávat izolaci pod vazníky, ale mezi a směrem nahoru.
Mockrát děkuji za odpověď.

Odpovídá: Filip Bosák

Dobrý den Kateřino. Konkrétní návrh skladby je potřeba konzultovat s projektantem. Obecně je parotěsná folie ideální na vnitřní straně tepelně izolační vrstvy. Ideálně tedy mezi izolant a OSB desky.

31. 10. 2024
Ptá se: Mario

Dobrý den, v současné době připravujeme projekt pro výstavbu RD. Jednou z otázek, které řešíme, je typ střechy. Zvažujeme plechovou či betonovou. Jaký typ byste prosím doporučil s ohledem na výhody / nevýhody obou typů? Jedná se mi především o životnost, nutnost údržby. Děkuji.

Odpovídá: Filip Bosák

Dobrý den Mario. Určitě bude záležet na lokalitě, sklonu a celkové skladbě střešní roviny. Za mě zde není jasný favorit. Každý typ má své pro a proti. Beton je náchylný na mech, plech zase na korozi. Beton je masivní bude velmi odolný, příznivý pro akustiku domu, plech zase nabízí větší možnosti z pohledu estetiky, nízkou hmotnost apod.

31. 10. 2024
Ptá se: Michal

Dobrý den, chci se zeptat na názor ohledně výběru nejvhodnějšího zdícího materiálu na hrubou stavbu. Plánujeme dům s obytnými podkrovím, provětrávanou fasádu, stropy spirolly. Stavba svépomocí. Děkuji

Odpovídá: Filip Bosák

Dobrý den Michale. Doporučuji zdivo HELUZ FAMILY. Zdivo se vyznačuje násobně lepšími tepelněizolačními parametry než klasické zdivo, nemusíte mít pak obavu z tepelných mostů, vzhledem ke kotvení roštu. Tloušťky zde můžete volit v rozsahu 25 až 50 cm. HELUZ nabízí také stropní systémy MIAKO nebo panely. Záleží na Vašich rozponech. Výhodou těchto stropů je velká variabilita (prostupy apod.) a možnost omítnutí (oproti spirollum). Doporučuji se zkontaktovat s našim obchodním nebo technickým zástupcem – kontakty naleznete na stránkách heluz.cz. Osobně můžete vše probrat a na projekt vytvořit výkaz výměr.

31. 10. 2024
Ptá se: Láďa

Dobrý den, co je výhodnější ekonomicky i tepelně. Postavit širší zeď z děrovaných tvárnic (prázdných, nebo plněných polystyrénem, vatou apod.,) nebo slabší zeď a tu pak zateplit (polystyrénem, nebo vatou)? Plánujeme postavit obvodovou zeď domu o síle 45 cm. Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Filip Bosák

Dobrý den Láďo. Když se podívám na konstrukci v celé její životnosti, tak pro mě určitě dává větší smysl postavit dům z jednovrstvé konstrukce. U Vás např. cihly HELUZ FAMILY 44. V jednom kroku si uděláte téměř hotovou obálku budovy. U jednovrstvé konstrukce můžeme mluvit o 95 % funkčnosti i bez omítkového systému, snadno přečkáme i x topných sezón, kdežto s cihlou tl. 250 nebo 300 bez fasády nás každá topná sezóna stojí desítky tisíc na vytápění. Dále po dobu užívání stavby řešíte např. kotvení světel, markýz, klimatizací a jiných produktů je v případě zateplováku násobně dražší, jen v hmoždinkách, kotvách se můžeme bavit o 10ti násobně dražším kotvení. A v neposlední řadě, jsou na straně jednovrstvé konstrukce výhody jako jsou životnost fasády, pevnost, mechanická odolnost (ptactvo), funkčnost omítek vs. lepidel (řasy, plísně), požární odolnost, akustické parametry apod. Doporučuji se zkontaktovat s našim technickým nebo obchodním zástupcem – kontakty naleznete na stránkách heluz.cz. Osobně můžete vše probrat a na projekt vytvořit výkaz výměr.

31. 10. 2024
Ptá se: Pavel Vosa

Dobrý den, plánuji stavbu malého RD pro 2 osoby, 2+kk s garáží venku, systém Heluz se mi líbí ze všech nejvíc, využil bych technologii jednovrstvého zdění. Mohu poprosit o nějaký velmi hrubý cenový odhad, na kolik by mohla stavba vyjít? Projekt asi bude atypický, ale RD plánujeme opravu mini s ložnicí (zároveň pracovna) a obývákem s kuch. koutem. Střechu asi nejlevnější možnou - sedlovou, nebo plochou se sklonem. Na dům nechceme žádnou dotaci, budeme topit plynem+elektřina, neplánujeme žádná tepelná čerpadla ani soláry, nechceme starosti a nechceme jít trendem chytré domácnosti, naopak úplně "blbuvzdorné" základní řešení cihelného dobře zaizolovaného domu. Děkujeme! P. J.

Odpovídá: Filip Bosák

Dobrý den Pavle. V první řadě děkuji za Váš zájem. Osobně bych doporučil např. cihly HELUZ FAMILY 44, nosné překlady HELUZ FAMILY 3in1 s možností montáže stínicí techniky. Osobně doporučuji z pohledu komfortu dům opatřit i těžkou stropní konstrukcí. Doporučuji se zkontaktovat s našim obchodním/technickým zástupcem – kontakty naleznete na stránkách heluz.cz. Osobně můžete vše probrat a na projekt vytvořit výkaz výměr klidně v několika variantách.

31. 10. 2024
Ptá se: Tomas

Dobrý den, mám dotaz ohledně zateplení. Jelikož budeme měnit střechu až tak za 10 let (rodinný dům), chtěl bych půdu zateplit svépomocí prozatímně ne pod a mezi krokve pod střechu ale na protější stěny pomocí minerální nebo skelné vaty. Lze to takto řešit? Jak je to s vrstvami ? Je stěna ,před ní dám min.vatu a před ní dám parotesnici fólií a utěsnim vsude. Hydroizolační plachtu řešit která se dava mezi tašky a tramy řešit nemusím ? Prostor nebude obýván , jen jde odtud zima přes stěnu do místnosti. Všude píší postup jen nad krokve a pod krokve ale se sundáním tašek. Nebo kde si o tom přečíst. Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Filip Bosák

Dobrý den Tomáši. Se zateplením půdy svépomocí opatrně, hlavně v oblasti komína. Doporučuji se v tomto případě poradit přímo s projektantem, který navrhne vhodnou skladbu a postup.

31. 10. 2024
Ptá se: Michal R

Dobrý den, je pravda že jednovrstvé zdivo (se zateplením ve voštinách) je více náchylné na přesnost zdění a nekázeň pracovníků na stavbě. Když vyzdí špatně, je tam větší náchylnost tepelných mostů? Když budu mít klasické zdivo se zateplením polystyrenem nebo vatou tak ty nedostatky ve zdění překryju izolací a je tam menší šance na vznik tepelných mostů.
Děkuji

Odpovídá: Filip Bosák

Dobrý den Michale. Není to pravda. Vyzděno kvalitně přece chceme mít tak či tak. Za mě je obrovskou výhodou jednovrstvé konstrukce, že si jsou zedníci vědomi toho, že nekázeň před Vámi neschovají. Z praxe návštěv na stavbách vnímám, že jednovrstvá stavba je vždy kvalitněji vyzděná. Dodatečným zateplením i za mě novostavbu zbytečně degraduje. Osobně bych nechtěl řešit schované problémy někde mezi cihlou a izolantem. Nějaké dotazy na toto téma jsem již zde odpovídal, tak si můžete pročíst. Mějte se.

31. 10. 2024
Ptá se: Josef

Dobrý den,
1) Plánuji stavět RD o ploše cca 180 až 200 m2. Chtěl bych ale dům mít pasivní (nízkoenergetický), jakou skladbu zdiva (zdivo + zateplení) zvolit abych dosáhl na požadované hodnoty k získání státní dotace NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM? Osobně bych raději volil silnější zdivo a jen tepelnou omítku bez polystyrenu nebo vaty.

2) Jaký je praktický rozdíl při zdění z broušené a nebroušené cihly, kromě ceny?

3) Jaké je nejlepší kotvení příček k nosnému zdivu?Mnohokrát děkuji

Odpovídá: Filip Bosák

Dobrý den Pepo. Možností je zde mnoho, můžete využít např. cihly HELUZ FAMILY 300 nebo 380 a dodatečně zateplit a nebo případně použít cihly HELUZ FAMILY 50 2in1, které už není potřeba zateplovat. Vše ale záleží na projektu RD. Vstupuje zde více aspektů - orientace, tvar, technologie apod. Dnes už se z 99 % zdí pouze na broušené cihly - využití tenkovrstvých lepidel. Velmi rychlé a efektivní. Nebroušené se zdí na klasické malty, pracné. Příčky nejčastěji kotvíte pomocí nerezových kotev k obvodovému zdivu. Doporučuji se zkontaktovat s našim technickým zástupcem – kontakty naleznete na stránkách heluz.cz. Osobně můžete vše probrat, doporučíme Vám projektanta, vytvoříme výkaz výměr apod. Mějte se.

31. 10. 2024
Ptá se: Honza K.

Dobrý den, co si obecně myslíte o pasivním domu? Děkuji za váš názor.

Odpovídá: Filip Bosák

Dobrý den Honzo. Názor na něj asi nemám. Je to čistě jen o stavebníkovi co od domu očekává. Zdali to má být maximalní tlak na úsporu na vytápění apod. tak proč ne, ale jsou zde různá omezení. Já osobně preferuji zlatou střední cestu. Dnes zvládnete postavit velmi energeticky úsporný dům, který vytváří velmi komfortní bydlení jak z pohledu tepla, tak i akumulace, akustiky apod. A zároveň nejste natolik svazován např. technologií. Osobně bych řešil kvalitní tepelněizolační zdivo, těžký strop, okna a stínicí techniku. Pokud by Vás cokoliv zajímalo, neváhejte se s námi spojit mailem či telefonicky, kontakty naleznete na webu heluz.cz. Mějte se.

 

Právě se děje

Další zprávy