Od Nového roku omezí činnost 33 finančních úřadů. Podívejte se, jestli zavře ten váš

ČTK ČTK
18. 12. 2019 12:19
Finanční správa omezí od 1. ledna příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady nově garantují jen to, že budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Rozsah služeb pro občany by však podle správy měl zůstat stejný.
Daňové přiznání, ilustrační foto.
Daňové přiznání, ilustrační foto. | Foto: ČTK

Zástupci obcí a samospráv změny kritizovali, podle nich plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím bude centralizovat státní správa.

Změny se od začátku nového roku budou týkat například územních pracovišť ve Stříbře, Kaplici, Hlinsku, Moravské Třebové, Luhačovicích nebo Mariánských Lázních.

"V době zvýšeného náporu, například při výběru daňových přiznání, bude provozní doba úřadů rozšířena a pracoviště budou personálně posílena," uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Finanční správa má 201 územních pracovišť. Z toho 23 územních pracovišť již od června 2016 funguje v režimu 2+2, tedy dva dny v týdnu v nich působí dva úředníci.

V souvislosti s omezením činnosti vybraných úřadů se také od 16. ledna změní poplatníkům místo uložení jejich daňových spisů. Spisy z 33 územních pracovišť tak budou přesunuty na jiná pracoviště v rámci stejného finančního úřadu. K tomu Generální finanční ředitelství vydalo pokyn, z kterého je možné zjistit nové umístění spisu.

Změny v činnosti úřadů souvisí s plánem snížit počet pracovníků a provozních nákladů finanční správy. Úspora související s omezováním činnosti vybraných úřadů by měla podle analýzy finanční správy činit v následujících pěti letech zhruba 660 milionů Kč a vést ke zrušení 123 míst.

Správa již dříve upozornila, že má v porovnání se sousedními zeměmi nejhustší síť územních pracovišť, a to 20,5 na milion obyvatel. Slovensko má podle správy na milion obyvatel 14,8 kontaktního místa, Polsko 10,8, Rakousko a Bavorsko osm a z ostatních států má například Dánsko 5,5 pracoviště na milion obyvatel.

Seznam finančních úřadů, které budou převedeny do tzv. režimu 2+2:

FÚ pro Jihočeský kraj
ÚzP v Trhových Svinech
ÚzP v Kaplici
ÚzP v Dačicích
FÚ pro Jihomoravský kraj
ÚzP v Mikulově
ÚzP v Bučovicích
ÚzP ve Slavkově u Brna
ÚzP v Moravském Krumlově
FÚ pro Karlovarský kraj
ÚzP v Ostrově
ÚzP v Mariánských Lázních
FÚ pro Kraj Vysočina
ÚzP v Chotěboři
ÚzP v Ledči nad Sázavou
ÚzP v Bystřici nad Pernštejnem
FÚ pro Královéhradecký kraj
ÚzP v Novém Bydžově
ÚzP v Hořicích
ÚzP v Broumově
ÚzP v Jaroměři
ÚzP v Kostelci nad Orlicí
ÚzP ve Dvoře Králové nad Labem
FÚ pro Liberecký kraj
ÚzP v Novém Boru
ÚzP v Tanvaldu
ÚzP ve Frýdlantu
FÚ pro Moravskoslezský kraj
ÚzP ve Frýdlantu nad Ostravicí
FÚ pro Olomoucký kraj
ÚzP v Litovli
FÚ pro Pardubický kraj
ÚzP v Hlinsku
ÚzP v Holicích
ÚzP v Litomyšli
ÚzP v Moravské Třebové
FÚ pro Plzeňský kraj
ÚzP v Kralovicích
ÚzP v Sušici
ÚzP ve Stříbře
FÚ pro Ústecký kraj
ÚzP v Libochovicích
FÚ pro Zlínský kraj
ÚzP ve Valašských Kloboukách
ÚzP v Luhačovicích

Zdroj: Finanční správa

Podle analýzy finanční správy se o omezení provozu jednalo u těch regionů, ve kterých finanční úřad obsluhoval maximálně 30 000 lidí a měl méně než 30 pracovníků. Dalším kritériem bylo, zda je možné zaměstnance správy převést na jiné místo a zda jsou v daném místě prostory pro zajištění omezeného provozu. Podmínky zkoumala finanční správa na 80 územních pracovištích.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Europoslanci volají po sankcích proti Rusku za zatčení Navalného

Poslanci Evropského parlamentu dnes vyzvali k potrestání ruských činitelů odpovědných za nedělní zatčení opozičního předáka Alexeje Navalného. V debatě se šéfem diplomacie Evropské unie Josepem Borrellem také požadovali Navalného okamžité propuštění. Borrell upozornil, že případné rozšíření současného sankčního seznamu je v rukou členských zemí EU.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Místopředsedou Nejvyššího soudu nejspíš bude Petr Šuk. Zeman podle předsedy Angyalossyho akceptoval jeho návrh, ale chce se ještě s kandidátem setkat

Zdroj: ČTK
Další zprávy