V čele WTO bude poprvé žena. "Jsem poctěna," řekla Nigerijka, kterou kritizoval Trump

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
15. 2. 2021 17:30
Novou generální ředitelkou Světové obchodní organizace (WTO) byla v pondělí zvolena bývalá nigerijská ministryně financí Ngozi Okonjová-Iwealová. Stane se tak první ženou v čele této mezinárodní organizace. "Je to historický okamžik," uvedla WTO. Její cestu do čela této organizace odstartovala podpora administrativy nového amerického prezidenta Joea Bidena.
Nigerijka Okonjová-Iwealová bude jako první žena v čele Světové obchodní organizace (WTO). Zde je na snímku z roku 2009 na Světovém ekonomickém fóru.
Nigerijka Okonjová-Iwealová bude jako první žena v čele Světové obchodní organizace (WTO). Zde je na snímku z roku 2009 na Světovém ekonomickém fóru. | Foto: ČTK

Šestašedesátiletá Okonjová-Iwealová je nejenže první ženou v čele Světové obchodní organizace, ale také prvním zástupcem Afriky, jež stane ve vedení této instituce. "Jsem poctěna, že mě členové WTO vybrali za generální ředitelku WTO," uvedla.

Jmenování Okonjové-Iwealové tento měsíc podpořila administrativa nového amerického prezidenta Joea Bidena, zatímco vláda předchozího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa se k němu stavěla negativně. Trumpova administrativa podporovala kandidaturu jihokorejské ministryně obchodu Ju Mjong-hi, která ale začátkem měsíce z boje o post šéfky WTO odstoupila. 

Jedinou kandidátkou tak zůstala Okonjová-Iwealová. "Silná WTO je klíčová, pokud máme dosáhnout plného a rychlého zotavení z ničivých dopadů pandemie covidu-19," řekla dnes také. Funkce se ujme začátkem března. Předchozí generální ředitel Robert Azevedo na konci loňského srpna odstoupil z rodinných důvodů.

Nigerijskou ministryní financí byla Okonjová-Iwealová v letech 2003 až 2006 a pak 2011 až 2015. V roce 2006 krátce stála i v čele ministerstva zahraničí. Má za sebou pětadvacetiletou praxi ve Světové bance (SB), kde působila i jako výkonná ředitelka.

Únos matky

Jako ministryně financí bojovala proti korupci a proti kontroverzním subvencím pro obchodníky s ropou v zemi, kde produkce této suroviny představuje 70 procent státních příjmů. Nigérie je sice největší producent ropy v Africe, velkou část pohonných hmot ale dováží. Nejvíce z dotací v minulosti těžily dovozní firmy, jejichž majitelé patřili k nejbohatším v zemi.

Na neklidném jihu země v deltě řeky Niger, kde se ropa těží a kde se 13. června 1954 Okonjová-Iwealová narodila, byla dokonce unesena její matka. Únosci místo výkupného požadovali odstoupení ministryně financí z funkce a její odjezd do USA, kde také žije. Okonjová-Iwealová ale únoscům neustoupila a její matka byla nakonec propuštěna.

Ve funkci ministryně se také v roce 2005 zasloužila o oddlužení Nigérie u Pařížského klubu věřitelských států. Odpisy dluhu dosáhly téměř 18 miliard dolarů, šlo asi o 60 procent toho, co nejlidnatější země Afriky dlužila. Okonjová-Iwealová se zasadila také o transparentnost státních výdajů.

Nigerijka pochází z královské, ale chudé rodiny. Chudoba, boj za práva žen a proti korupci jsou také její hlavní životní témata. V roce 1973 odjela do USA, kde absolvovala bakalářské studium na Harvardově univerzitě. Doktorát z ekonomie získala na prestižním Massachusettském technickém institutu (MIT).

Po odchodu z vlády působila tato matka čtyř dětí ve světové alianci pro očkování GAVI, v Africké rozvojové bance a dalších organizacích. Působila také jako zvláštní vyslankyně Světové zdravotnické organizace (WHO) a Africké unie pro covid-19. Je držitelkou řady čestných doktorátů, působí ve vedoucích orgánech mnoha společností, například u americké internetové firmy Twitter.

"Jsem známý reformátor"

Hlavní kritika Trumpovy administrativy vůči ní spočívala v tom, že postrádá zkušenosti z mezinárodního obchodu, což přiznávají i někteří její příznivci. 

Žena, která nosí pestrobarevné africké oblečky, o sobě ale nepochybuje. "Cítím, že problémy dokážu vyřešit. Jsem známý reformátor, ne někdo, kdo o tom mluví," řekla. S nadsázkou také uvedla, že ve funkci šéfky WTO by mohla použít některé pasáže své knihy o nápravě nefunkčních institucí v Nigérii.

Je vytrvalá a tvrdohlavá, řekl o ní Kingsley Moghalu, který je bývalým zástupcem guvernéra nigerijské centrální banky.

Dosavadní generální ředitelé WTO

Peter SUTHERLAND (Irsko), leden 1995 - květen 1995

Renato RUGGIERO (Itálie), květen 1995- duben 1999

Michael MOORE (Nový Zéland), září 1999 - srpen 2002

Supačaj PANIČPAKDI (Thajsko), září 2002 - srpen 2005

Pascal LAMY (Francie), září 2005 - září 2013

Roberto AZEVEDO (Brazílie), září 2013 - srpen 2020

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Bývalý šéf Theranosu Balwani půjde za podvod na 13 let do vězení

Soud poslal na téměř 13 let do vězení bývalého prezidenta farmaceutické společnosti Theranos Rameshe "Sunnyho" Balwaniho. Odsouzen byl za podvod vůči investorům, zákazníkům i pacientům. Informovala o tom agentura AP.

V listopadu přitom za stejný čin poslal soud do vězení i zakladatelku Theranosu Elizabeth Holmesovou, té udělil trest v délce 11 let a tři měsíce. Firma Theranos slibovala revoluci v medicíně, konkrétně technologii výrazně zjednodušující krevní testy, která se později ukázala jako vadná.

Společnost Theranos, která byla založena v roce 2003, vyvíjela technologii pro laboratorní analýzu, při které by místo klasických odběrů stačila jediná kapka krve. Pochybnosti se objevily, když americký list The Wall Street Journal začal na podzim 2015 zveřejňovat sérii článků, ve kterých bývalí zaměstnanci tvrdili, že krevní testy prováděné Theranosem jsou nespolehlivé. Z podvodů byla obviněna právě zakladatelka firmy Holmesová a její milenec, bývalý prezident společnosti Ramesh Balwani.

Zdroj: ČTK
Další zprávy