OKD je v úpadku, rozhodl soud. Zajistíme stabilitu celého regionu, slibuje Sobotka

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 9. 5. 2016 18:59
Krajský soud v Ostravě poslal těžební společnost OKD do úpadku. Věřitelé mají dva měsíce na to, aby přihlásili své pohledávky. Soud jmenoval insolvenčním správcem Leeho Loudu a na srpen nařídil přezkumné jednání a svolal schůzi věřitelů. Hlavním věřitelem černouhelné společnosti OKD je podle všeho skupina Ad Hoc Group (AHG). Podle premiéra Sobotky projedná vláda návrh nařízení vlády o sociálním příspěvku pro propouštěné zaměstnance a opatření aktivní politiky zaměstnanosti. Těžba pokračuje a politici ji chtějí zachránit i do budoucna.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Ostrava - Krajský soud v Ostravě v pondělí poslal těžební společnost OKD do úpadku. Věřitelé mají dva měsíce na to, aby přihlásili své pohledávky. Vyplývá to z usnesení zveřejněného v insolvenčním rejstříku.

Soud jmenoval insolvenčním správcem Leeho Loudu, na srpen nařídil přezkumné jednání a svolal schůzi věřitelů. OKD teď bude čekat na rozhodnutí věřitelů, podle svého mluvčího by firma dala přednost reorganizaci firmy před konkurzem.

"Pro zaměstnance OKD a hospodářskou a sociální stabilitu celého regionu je nyní nejdůležitější udržet společnost v provozu a zajistit bezpečné pokračování těžby v co největším možném rozsahu," míní premiér Sobotka. To ze strany správce a managementu zahrnuje i zajištění dostatku finančních prostředků firmy na výplatu mezd zaměstnancům a platby dodavatelům, dodal.

Vláda se bude situací OKD zabývat ve středu. Podle Sobotky projedná mimo jiné návrh nařízení vlády o sociálním příspěvku pro propouštěné zaměstnance a opatření aktivní politiky zaměstnanosti, zaměřené na Moravskoslezský kraj.

Insolvenční návrh na sebe podala sama společnost OKD, v návrhu uvedla, že dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun a nedokáže je splácet.

Samosoudce Petr Kula uvedl v usnesení, že soud má osvědčen úpadek z dokladů předložených dlužníkem, tedy firmou OKD. Přezkumné jednání soud nařídil na 9. srpen, o den později se bude konat schůze věřitelů. Na ní předloží insolvenční správce zprávu o své dosavadní činnosti a věřitelé budou rozhodovat, jakým způsobem se úpadek společnosti bude řešit.

Možnosti jsou dvě: buďto konkurz, při němž má konkurzní správce za úkol zpeněžit majetek dlužníka tak, aby uspokojil co nejvíce nároků věřitelů, nebo šetrnější reorganizace. Při povolené reorganizaci by se postupovalo podle reorganizačního plánu, který by schvaloval věřitelský výbor.

Hlavním věřitelem je Ad Hoc Group

Hlavním věřitelem černouhelné společnosti OKD je podle všeho skupina Ad Hoc Group (AHG). Novinářům to řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podotkl, že podle předběžných informací má AHG 13 miliard Kč pohledávek z celkového dluhu firmy přes 17 miliard korun. Podle ministra bude záležet na insolvenčním správci, které pohledávky uzná.

V dolech OKD zatím funguje běžný provoz a dál se těží uhlí. Společnost má zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, asi 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský uvedl, že vedení OKD se s rozhodnutím soudu seznámilo a bude čekat na rozhodnutí věřitelů, zda OKD půjde do konkurzu, nebo schválí reorganizaci firmy

"V zákonné lhůtě by pak byl předložen reorganizační plán, který musí nejprve schválit věřitelský výbor. Management firmy, jak už mnohokrát deklaroval, se jednoznačně přiklání k druhé variantě - tedy zachovat chod firmy a postupně uspokojovat pohledávky svých věřitelů," uvedl Čelechovský.

Těžba musí pokračovat

Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) řekl, že důležité je po konzultaci s insolvenčním správcem zabezpečit provozní kapitál tak, aby mohla těžba pokračovat.

"To je důležité z pohledu Moravskoslezského kraje: zabezpečit financování těžby tak, aby se potom v rámci těch dalších kroků, které nechci předjímat, vybralo co nejlepší řešení, které zabezpečí, že těžba bude pokračovat i po insolvenci nebo po celém tom martyriu všech těch řízení," řekl hejtman.

Také vládní zmocněnec Jiří Cienciala uvedl, že pro region je nejdůležitější, aby se udržela těžba v co největším možném rozsahu. "Doufám, že měl soud při výběru insolvenčního správce "šťastnou ruku" a že správce bude brát ohled na sociální aspekty a bezpečnostní rizika, která jsou s OKD spojena," řekl Cienciala.

Odboráři v OKD zůstávají ve stávkové pohotovosti, žádné další kroky ale nechystají. "My teď ani nemůžeme tyhle věci řešit nějakou stávkou nebo demonstrací, to je dané zákonem, jak se má postupovat. Budeme reagovat v případě, že bude problém, nebude na mzdy, bude problém s odstupným a podobně," řekl předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.

OKD má existenční problémy kvůli klesajícím cenám uhlí, podle analytiků ale i kvůli vysokému zadlužení. Těžba je pro firmu ztrátová i při úsporných opatřeních. Majitelem OKD je společnost New World Resources (NWR), kterou od února vlastní skupina Ad Hoc Group (AHG).

 

Právě se děje

před 21 minutami

Vedení Sněmovny a Senátu se shodla na tom, že volební novela zachová 14 krajů pro sněmovní volby a dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Zdroj: ČTK
Další zprávy