Otcovská dovolená ve vyspělém světě: Česko je na konci žebříčku, Japonci mohou čerpat téměř rok

Tereza Holanová Tereza Holanová
3. 3. 2016 19:09
Zatímco ve Finsku si čerství otcové mohou vzít po narození dítěte tři týdny dovolené a v Portugalsku dokonce čtyři, devět vyspělých zemí, včetně České republiky, žádnou otcovskou dovolenou nemá. Ukazuje to srovnání OECD. Už brzy se ale mají dočkat i otcové v Česku. Kromě "otcovské", na kterou přispívá stát, v řadě vyspělých zemí platí, že se délka rodičovské dovolené díky tomu, že se do ní zapojí otec, prodlužuje - ve východní Asii až o rok.
Ilustrační fotop
Ilustrační fotop | Foto: Thinkstock

Praha - Nejdelší otcovskou dovolenou si po narození dítěte mohou vzít otcové v Jižní Koreji a Japonsku. Ukazuje to žebříček Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která sledovala situaci v ekonomicky nejvyspělejších zemích světa v roce 2015.

V České republice, stejně jako v dalších osmi zemích OECD, muži k dispozici žádnou otcovskou dovolenou zatím nemají, ale ministryně práce Michaela Marksová už na změně pracuje.

Peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek sice mohou čeští otcové čerpat i teď, ale jen místo matky dítěte - zatímco v jiných zemích lze být doma spolu s matkou, případně se celá rodičovská díky otcovskému volnu prodlužuje.

Statistika OECD srovnává placené volno, které si otec může vybrat ve stejné době, kdy jeho žena nebo partnerka čerpá mateřskou dovolenou. Například v Rakousku, Belgii, Dánsku, Estonsku, Francii a Velké Británii si může otec takto vybrat dva týdny. Ve Finsku mají k dispozici dokonce tři týdny a v Portugalsku čtyři.

"Vzhledem k tomu, že obvykle jde jen o krátkou nepřítomnost v práci, většinou zaměstnanec dál pobírá běžnou mzdu," uvádí OECD. V některých zemích ale dostane jen část výdělku, například ve Slovinsku 90 procent a ve Velké Británii jen 21 procent.

V Česku nyní "otcovská" uzákoněna není, ministerstvo práce a sociálních věcí ale tuto novou dávku ze systému nemocenského pojištění navrhuje. Pokud ji poslanci schválí, začala by platit během příštího roku. V takovém případě by si otcové mohli v prvních šesti týdnech po porodu vzít v práci týden volna. Během toho by od státu dostali 70 procent své mzdy, u otců, kteří vydělají více než průměrnou hrubou mzdu (tedy zhruba nad 26 tisíc korun), by tento podíl klesal.

Delší rodičovská díky otcům

Kromě už zmíněného placeného volna jsou do žebříčku OECD (tabulka níže) započítané i dny rodičovské dovolené, kterou může čerpat pouze otec. Dále sem spadají týdny, které musí vyčerpat otec, aby rodina získala nárok na další "bonusovou" rodičovskou dovolenou.

Sem patří i necelý rok rodičovské, který si mohou vybrat Japonci a Korejci. "Využívá toho ale jen velmi nízký podíl mužů," upozorňuje OECD - například v Japonsku se o ni přihlásí jen dvě procenta otců. V Německu získá rodina nárok na dva měsíce rodičovské dovolené navíc, pokud minimálně dva z těchto měsíců vyčerpá otec. Podobné pravidlo platí i v Rakousku a Portugalsku.

Srovnání zemí OECD podle délky otcovské dovolené:

Země Délka otcovské dovolené Kolik otec dostane (podíl běžné mzdy)
Jižní Korea 53 týdnů 30,7 %
Japonsko 52 týdnů 58,4 %
Francie 28 týdnů 20,2 %
Lucembursko 26 týdnů 39,8 %
Portugalsko 21 týdnů 54,2 %
Belgie 19 týdnů 25,8 %
Island 13 týdnů 63,8 %
Švédsko 10 týdnů 75,6 %
Norsko 10 týdnů 98,7 %
Finsko 9 týdnů 70,7 %
Německo 9 týdnů 65 %
Rakousko 9 týdnů 80 %
Španělsko 2 týdny 100 %
Slovinsko 2 týdny 90 %
Velká Británie 2 týdny 20,6 %
Polsko 2 týdny 100 %
Estonsko 2 týdny 100 %
Dánsko 2 týdny 54,1 %
Austrálie 2 týdny 42 %
Mexiko 1 týden 100 %
Maďarsko 1 týden 100 %
Chile 1 týden 100 %
Nizozemsko 2 dny 100 %
Řecko 2 dny 100 %
Itálie 1 den 100 %
USA žádný den -
Turecko žádný den -
Švýcarsko žádný den -
Slovensko žádný den -
Nový Zéland žádný den -
Izrael žádný den -
Irsko žádný den -
Česká republika žádný den -
Kanada žádný den -

Zdroj: OECD

Já jsem si myslel, že mateřská dovolená je pohodička, nohy nahoře a dítě řve, ale ono to tak úplně není. Je to spíš nevolnictví, ale dělám to rád, říká bloger a otec Dominik Landsman. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy