Odpad fest získal od Nadace Vodafone 150 000 korun

vo
30. 5. 2012 22:17
Vítězný projekt spojilo téma kultury a ekologie

Soutěž Nadace Vodafone „The Best of Vpohybu" už zná své vítěze - v rámci grantového programu Vpohybu proběhlo hlasování o nejlepší neziskový projekt mladých lidí do 30 let. Zvítězil projekt českobudějovické skupiny Jiřího Vrby - ODPAD FEST 2011, který tím získal výhru 150 000 Kč od Nadace Vodafone na svou další činnost.

Festival spojovalo téma kultury a ekologie a zahájil ho průvod, při kterém mladí lidé demonstrativně sbírali odpadky z ulic města. Symbolicky tak chtěli ukázat vlastní aktivní přístup k péči o životní prostředí. Po průvodu následoval kulturní program složený z hudebních a divadelních představení, soutěží a dílen.

Téměř 500 lidí vzalo pytle a nasbírali přes 1200 litrů odpadků. Kulturního programu se spoustou ekoinformací se zúčastnilo kolem 1000 lidí. Více informací na http://www.odpadfest.cz.

Jiří Vrba chce získaných 150 000 Kč od Nadace Vodafone využít pro vytvoření zázemí pro nově vznikající neziskovou organizaci, která by kromě realizace Odpad festu chtěla také pomáhat dalším mladým lidem v uskutečnění jejich nápadů.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy