Vkladatelé zrychlili výběry z řeckých bank, bojí se o peníze

ČTK ČTK
15. 6. 2015 23:26
Lidé i firmy se obávají, že země bude muset vyhlásit platební neschopnost, zavést omezení na výběry vkladů, zakázat převody peněz do zahraničí a nakonec i vystoupit z eurozóny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Atény - Odliv vkladů z řeckých bank se v pondělí zrychlil na zhruba 400 milionů eur (asi 11 miliard Kč). Agentuře Reuters to sdělili řečtí bankéři.

Vkladatelé vybírají peníze pod vlivem krachu víkendových jednání mezi řeckou vládou a mezinárodními věřiteli. Obávají se, že země bude muset vyhlásit platební neschopnost, zavést omezení na výběry vkladů, zakázat převody peněz do zahraničí a nakonec i vystoupit z eurozóny.

V minulých týdnech řečtí občané a firmy vybírali z bank v průměru 200-250 milionů eur denně. V dubnu se odliv zrychlil na celkových 4,9 miliardy eur z březnových necelých dvou miliard eur a za první čtyři měsíce roku z řeckých bank odešlo více než 26 miliard eur.

Objem vkladů v řeckých bankách klesl na konci dubna na 139,4 miliardy eur, a spadl tak na nejnižší úroveň za více než deset let. Údaje za květen by měla řecká centrální banka zveřejnit ve druhé polovině tohoto měsíce.

Pro řecké bankovní ústavy je v současnosti jediným zdrojem peněžní likvidity program nouzového financování (ELA). V něm má slovo Evropská centrální banka (ECB), která letos Řecku postupně zvyšuje strop úvěrů z tohoto programu.

Omezováním přísunu peněz z ELA zvyšuje ECB tlak na to, aby Atény zrychlily jednání s věřiteli. Šéf ECB Mario Draghi v pondělí v Evropském parlamentu řekl, že banka bude Řecku dál uvolňovat likviditu, dokud budou řecké banky solventní a budou mít dostatečný objem zástav. Dodal ale, že tyto peníze nesmí sloužit k náhradnímu financování řecké vlády, protože by to znamenalo obcházení zákazu financování vlád centrální bankou.

Německý deník Süddeutsche Zeitung ve svém internetovém vydání napsal, že eurozóna se dohodla na záložním plánu pro Řecko, jehož součástí je zavedení kapitálových kontrol nad řeckými peněžními ústavy v případě, že Řekové a jejich věřitelé do víkendu nedosáhnou dohody.

Řecko podle zdroje z tamní vlády informaci německého listu popřelo, napsala agentura Reuters. Mluvčí německé vlády sdělil, že ji nemůže potvrdit ani vyvrátit. Mluvčí Evropské komise se ke článku odmítl vyjádřit.

Süddeutsche Zeitung bez uvedení zdroje rovněž napsal, že řecká vláda by musela schválit zvláštní zákon, aby bylo možné taková omezení pro pohyb kapitálu zavést. Ministři financí eurozóny by se měli opět sejít ve čtvrtek a v pátek. Kdyby i toto setkání skončilo bez dohody s Řeckem, mohl by být svolán mimořádný summit EU, a to možná již v pátek večer, stojí také v článku.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Vítězem festivalu Írán:ci se stal snímek Róná, Azímova matka

Vítězným snímkem festivalu Írán:ci se stal celovečerní film Róná, Azímova matka afghánského režiséra Džamšída Mahmúdího působícího v Íránu. Cenu diváků získal Zámek snů, jehož režisérem je Rezá Mirkarimi, jedna z nejuznávanějších postav soudobé íránské kinematografie. Výsledky pořadatelé oznámili v pražském kině Světozor. Festival představující íránskou celovečerní, dokumentární i krátkou tvorbu se v úterý a ve středu přesouvá do Brna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy