Odhalí zloděje i teroristy. Kamerový systém z Česka umí poznat "zajímavé situace"

Jan Úšela Jan Úšela
21. 8. 2016 17:32
Česká firma CertiCon vyvinula software SmartCam, schopný upozorňovat na "zajímavé" chování lidí nebo třeba na podezřelá zavazadla. Má sloužit nejen bezpečnostním složkám a agenturám, ale také také předcházet dopravním zácpám. Firma věří, že nepůjde o pomocníka pro Velkého bratra.
SmartCam
SmartCam | Foto: CertiCon

Na prázdné ulici zkolabuje starší žena. Jinde se zloděj dobývá do cizího auta nebo někdo na nádraží zapomene podezřelé zavazadlo. Většinu takovýchto situací dnes zaznamenají všudypřítomné bezpečnostní kamery, sledující dění na veřejných prostranstvích nebo třeba v nákupních centrech.

Operátoři takovýchto kamerových systémů ale ne vždy podezřelé chování zachytí, protože k němu často dojde v davu plném lidí nebo pod rouškou noci. Proto česká firma CertiCon přichází se softwarem SmartCam, který "zajímavé situace" dokáže v reálném čase odhalit a informovat o nich správce kamer.

Cílí hlavně na bezpečnostní složky nebo firmy chránící svůj majetek před krádežemi. "Škála uplatnění je ale veliká. Pomocí SmartCamu lze také sledovat dopravní situaci, vytvářet dopravní statistiky nebo ho třeba využít pro marketingové průzkumy," uvádí příklady Daniel Štofan, ředitel pro technický rozvoj CertiConu, jehož firmu před dvaceti lety založili vědci z ČVUT.

Dnes CertiCon s téměř stomilionovým ziskem své softwarové produkty dodává leteckému Airbusu, plzeňské Škodě nebo třeba německému Boschi. Nový software SmartCam podle Štofana představuje výkladní skříň v oblasti firemní divize počítačového vidění, jež se zaměřuje na vytěžování informací z "pohyblivých obrázků".

Rozezná člověka od zvířete

SmartCam funguje jednoduše. Jde o software nebo malou hardwarovou krabičku, kterou uživatel připojí ke kameře, jejíž záznamy na počkání analyzuje.

Model je založen na souboru funkcí, které si podle Štofana všimnou "zajímavého chování" nebo "zajímavých dějů".

"Software rozpozná, zda se v obrazu objeví člověk, zvíře, nebo třeba červené auto. Dokážeme detekovat, jestli nějaká osoba upadla na ulici. Jiná funkce zase identifikuje třeba opuštěnou tašku na veřejném prostranství, kterou si mohl někdo zapomenout, ale taky ji tam mohl nechat záměrně," vysvětluje Štofan.

SmartCam podobné situace ihned hlásí správci kamerového systému prostřednictvím takzvané push notifikace, SMS nebo třeba e-mailu. „Když jste třeba na dovolené a domácí alarm vám zašle textové hlášení, že se na vašem pozemku něco pohnulo, tak vás to určitě nenechá klidným. Zpráva ze

SmartCamu vám přitom rovnou zašle také krátké video, zachycující, co se přesně v inkriminovaný moment stalo. Navíc si můžete přes uživatelské rozhraní prohlédnout aktuální dění v obraze, jež kamera snímá," popisuje Štofan.

Oproti konkurenci podle něj přináší klientům rychlejší a přesnější varování. Další výhodou je možnost zhustit obrazové záznamy do krátkých videoklipů, ve kterých jsou podezřelé situace zvýrazněny. Díky tomu může systém zrychlit i práci policie.

"Představte si třeba, že někdo před týdnem ohlásil, že červené auto určité značky zastavilo před nějakým obchodem, kde se následně odehrála krádež. Kamerový technik policie je pak odkázán k tomu, aby prošel desítky a stovky hodin záznamu a dané podezřelé auto v něm vypátral. SmartCam přitom takováto videa dokáže zhustit a filtrovat v nich právě jen červená auta, na která je v daném případě třeba se soustředit," vysvětluje zástupce CertiConu.

Pomohl by i v Nice

Kamerový software tak funguje jako obrazová databáze, v níž je možné po zadání klíčových slov na počkání dohledat podezřelé dění, které vlastníka kamery zajímá.

"A můžete jít ještě dál. Řeknete si třeba, že vás zajímají všichni lidé, kteří postávali mezi pátou a desátou hodinou u toho a toho bankomatu a měli na sobě třeba černou koženou bundu," dává další z příkladů Štofan.

Podle něhož se s využitím firemního softwaru dá třeba rychleji reagovat na právě probíhající teroristický útok, jako byl třeba ten, který se letos v červenci odehrál ve francouzské Nice. Při něm útočník zabil celkem 85 lidí a další stovku zranil. Tehdy došlo právě k selhání bezpečnostního systému, který měl občany před podobnou situací varovat.

Vládní mobilní aplikace jménem SAIP celé dvě a půl hodiny od začátku vražedného běsnění žádnou varovnou zprávu na mobily lidí nezaslala, i když mohla včasnou reakcí řadu životů zachránit.

Útoku by sice žádný podobný systém zabránit nedokázal, ale SmartCam by si nejspíš podezřelého chování útočníka všiml velmi záhy a ihned by zalarmoval odpovědné bezpečnostní složky, věří Štofan.

Kdo je zloděj a kdo jenom zvědavec?

„Vzhledem k událostem posledních let vzniká velké množství nových bezpečnostních scénářů, které je třeba vyhodnocovat a které jsou přitom velmi specifické. Potřebujete třeba sledovat lidi s určitým druhem oblečení nebo chování. To ale jiné dostupné systémy automaticky neumožňují. My přitom dokážeme na základě přání zákazníka vytvořit nějakou sledovací funkci na míru," říká Štofan.

"Můžete být třeba zástupce obchodního centra, který chce vyhodnocovat chování lidí na parkovišti, jež by mohlo vést k odcizení auta. Oslovíte tedy CertiCon a ten ve spolupráci s nějakým bezpečnostním expertem vytvoří pro SmartCam speciální funkci. Expert nám třeba popíše nějakou typickou trajektorii, po které se takovýto člověk pohybuje, když obchází parkoviště s úmyslem auto ukrást. My potom typický scénář použijeme při kamerovém sledování, a pokud k podobnému chování dojde, odpovědný pracovník dostane ihned od systému upozornění," vysvětluje Štofan.

Dodává, že si sledovaný člověk může cizí vozy prohlížet jen tak ze zájmu. "Přece jen ale jde o dost podezřelé chování," uvádí. Na otázku, zda SmartCam nelze zneužít jako prostředek "Velkého bratra", který sleduje chování lidí, jež pak preventivně kontroluje, odpovídá Štofan záporně.

"Přesně nevím, jak by se v tomto směru dal SmartCam zneužít. Nad podobnými otázkami se ale samozřejmě také zamýšlíme. Samotnému mi nemusí být příjemné, když mě někdo takhle hlídá. Každá mince má ale dvě strany. Pomocí SmartCamu lze zabránit úrazům nebo úmrtím lidí nebo třeba škodám na majetku. Takové věci mně osobně přijdou na tomto systému klíčové," hájí použití kamerového softwaru manažer. Firma prý bude případné sporné situace posuzovat jednotlivě.

Spočítá auta nebo prozkoumá nákupní chování

SmartCam firma uvedla na český trh v červnu a zatím pro něj hledá první zákazníky. "Zájem je ale veliký a už nyní řešíme množství pilotních nasazení," uvádí Štofan. Systém podle něj není určen jen bezpečnostním složkám nebo agenturám, ale najde si své uplatnění také v dopravě nebo marketingu.

Díky své funkci rozpoznávání aut třeba dokáže sledovat dopravní situaci a upozornit na zácpy nebo vozy počítat a vytvářet tak dopravní statistiky. Sledování chování lidí v nákupních centrech pak může posloužit marketingu. "Můžeme tak vyhodnocovat vhodnost umístění zboží nebo třeba identifikovat zákazníka, který se neumí rozhodnout, zda si zboží koupí," vysvětluje technický ředitel CertiConu.

"Letos bychom mohli analyzovat desítky až stovky kamer a utržit jednotky milionů korun. Příští rok ale doufáme v nasazení na tisících až desetitisících kamerách," očekává Štofan.

Certicon se chce zaměřit především na byznysové zákazníky. „Samotné poskytnutí softwaru by mělo být zdarma. Ceny za použití SmartCamu se pak budou lišit podle počtu kamer a míry využití jednotlivých analytických funkcí. Pohybovat by se ale měly v řádu desítek až stovek tisíc korun ročně," říká zástupce CertiConu, podle něhož si konkurence za podobné služby účtuje i desítky milionů. "Navíc se často zaměřuje jen na větší podniky, zatímco my chceme dodávat i menším a středním firmám," uvádí.

Projekt SmartCam není jediným byznysem společnosti, za níž stojí vědci z pražské techniky v čele s profesorem Vladimírem Maříkem. Nedávným úspěchem je třeba vytvoření plánovače výroby dopravního letadla A350 evropského Airbusu. "Na tom jsme pracovali celé tři roky. V dosavadním testovacím režimu dokázal náš scheduler (plánovač, pozn. red.)ušetřit 15 procent nákladů na výrobu tohoto letounu, což je obrovský úspěch," míní Štofan. Firma se tak v Česku řadí mezi průkopníky hnutí Průmysl 4.0, které do odvětví vnáší širší využívání vysokorychlostního internetu ve výrobě.

Umíme identifikovat tvář, i když je ve špatné kvalitě, a porovnat její podobnost vůči databázi, říká Martin Urban z firmy Eyedea Recognition. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy