Odchod za čtyřměsíční plat. Důl Paskov dobrovolně opustí stovka lidí

ČTK ČTK
29. 11. 2016 17:34
Zhruba 110 lidí využilo nabídku OKD a dobrovolně v dole skončí ke konci listopadu. Firma minulý týden oznámila, že 31. března příštího roku ve ztrátovém dole ukončí těžbu. Co nejvíce zaměstnanců, mělo by jich být asi 500, chce převést na šachty v karvinské části revíru. Celkem na Dole Paskov pracuje asi 1600 kmenových zaměstnanců OKD.
Foto: ČTK

Ostrava – Nabídku dobrovolného ukončení pracovní smlouvy se čtyřměsíčním odstupným už využilo přes 110 zaměstnanců černouhelného Dolu Paskov, kde 31. března 2017 skončí těžba. Z OKD odejdou ke 30. listopadu. Na tiskové konferenci v Ostravě to dnes řekli zástupci těžební společnosti, která je od května v úpadku.

Předseda odborů na Dole Paskov Rostislav Palička řekl ČTK, že horníci se chtějí pokusit soudně vymoci, aby při propuštění po uzavření dolu dostali původně slíbené dvanáctiměsíční odstupné. Podle dohody OKD s odbory má být odstupné sedmiměsíční.

Výkonný ředitel OKD Antonín Klimša řekl, že zájem o takzvané dobrovolné racio je asi takový, jaký firma předpokládala. "Společnost OKD očekávala účast v této první fázi dobrovolného odchodného 150 lidí. V této chvíli, a zbývá nám ještě jeden celý den, s účinností od minulého čtvrtka jsme zaznamenali více než 110 dobrovolných žádostí o odchod z OKD," řekl Klimša.

Firma minulý týden oznámila, že 31. března příštího roku ve ztrátovém dole ukončí těžbu. Co nejvíce zaměstnanců, mělo by jich být asi 500, chce převést na šachty v karvinské části revíru. Celkem na Dole Paskov pracuje asi 1600 kmenových zaměstnanců OKD. Zhruba 300 z nich i po ukončení těžby na dole zůstane, budou mít na starosti jeho technickou likvidaci. Zbývající zaměstnanci, podle vedení firmy jich zřejmě bude okolo 550, dostanou k 31. březnu výpovědi a odejdou s odstupným až do výše sedminásobku platu. Průměrná hrubá mzda v OKD loni činila 33 215 korun.

S rozhodnutím o sedmiměsíčním odstupném ale nejsou spokojeni horníci, které propuštění na konci března pravděpodobně čeká. Na dnešní konferenci se proto rozhodli, že si najdou externí právní firmu a na základě jejího posouzení se případně pokusí dvanáctiměsíční odstupné vymoci soudně. "Ti lidé jsou prostě naštvaní, že tři roky se jim něco slibuje, a nakonec se udělá to, co se udělalo. Tak se rozhodli tohleto ještě podstoupit," řekl Palička. S uzavřením dolu ani jeho termínem podle něj zaměstnanci problém nemají. "Pokud by OKD dodrželo sociální program, vyplatilo lidem, co jim slibovalo, tak by nebyl vůbec žádný problém. Termín všichni kvitujou, nicméně nekvitujou porušení sociálního programu," řekl odborář.

Klimša řekl, že vedení OKD je připraveno s horníky mluvit a nabízet jenom to, co v tuto chvíli společnost má a umí financovat. "Součástí jednání s odborovými organizacemi a součástí dohody, kterou společnost OKD učinila, byl rovněž příslib, který za prvé říká, že pokud shodou pozitivních faktorů v prvním kvartálu roku 2017 dojde k vytvoření zisku na Dole Paskov, pak tento zisk bude prioritně použit k distribuci dalšího zvýšeného odstupného pro zaměstnance," řekl Klimša. Dodal, že společnost také v prosinci požádá příslušná ministerstva nejen o pomoc a spolufinancování technické likvidace a útlumu Dolu Paskov, ale i ve zbytkové části sociálního programu.

V celém OKD nyní pracuje i s dodavatelskými firmami téměř 12 000 lidí, kmenových zaměstnanců je asi 9700.

Na počátku listopadu vedení OKD oznámilo, že začíná pro firmu hledat strategického partnera. Ten by měl pokračovat v provozování OKD a po ukončení činnosti jednotlivých dolů zajistit financování jejich útlumu. Firma oslovila více než 200 investorů z celého světa. Generální ředitel OKD Dale R. Ekmark dnes řekl, že už registruje první zájemce. "Je jich více než deset. Jde o velké firmy nebo investiční společnosti," řekl Ekmark.

OKD se dostalo do potíží kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Sama firma na sebe podala insolvenční návrh a soud ji poslal do úpadku. Pohledávky vůči OKD přihlásilo přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel. Věřitelé OKD v polovině srpna rozhodli o tom, že zadlužená společnost půjde do reorganizace.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Rakety vypálené z Gazy na Izrael zabily dvě ženy

Rakety odpálené z palestinského Pásma Gazy v jihoizraelském Aškelonu zabily dvě ženy, píše agentura Reuters s odvoláním na záchranné služby. Patrně jde o první izraelské oběti přeshraničního násilí, které začalo v pondělí.

Podle webu The Times of Israel raketa v Aškelonu zasáhla rodinný dům. Jednou z obětí je podle izraelských médií 80letá žena.

Izraelské nálety v Gaze si od pondělního večera podle tamního ministerstva zdravotnictví vyžádaly životy 26 Palestinců včetně devíti dětí a ženy.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Mount Everest zdolali po roce první zahraniční horolezci, mezi nimi i bahrajnský princ

Na vrcholu nejvyšší hory světa Mount Everestu stanula v úterý skupina 12 zahraničních horolezců. Stalo se tak poprvé od chvíle, co nepálská vláda horu znovu zpřístupnila poté, co byla oblast loni uzavřena kvůli pandemii nemoci covid-19. Výskyt případů nákazy koronavirem v základním táboře z nedávné doby ale vyvolává obavy. Informovala o tom agentura Reuters.

Celkem vystoupalo na Mount Everest 38 horolezců, z čehož 12 přijelo ze zahraničí. Byl mezi nimi i bahrajnský princ Muhammad Hamad Muhammad Chalífa a dalších devět Bahrajnců, sdělila společnost Seven Summits Trek, která jejich cestu organizovala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy