Odbory vyzvaly vládu, aby neprosazovala nižší odvody pro rodiče. Ohrozí to důchodový systém, varují

ČTK ČTK
23. 5. 2017 18:20
Odbory v úterý vyzvali vládu, aby neprosazovala novelu se snížením sociálních odvodů rodičů dvou a více dětí. Podle návrhu by sazby mohly klesnout podle počtu potomků z nynějších 6,5 procenta na nulu. Podle místopředsedy odborové centrály Víta Samka změnu ale odmítají odbory i zaměstnavatelé. Ministerstvo práce si naopak slibuje větší porodnost. Snížení sazby má podle autorů "ocenit zásluhy" rodičů na výchově dalších plátců odvodů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Odboráři vyzvali v úterý vládu, aby se nesnažila do voleb prosadit novelu se snížením sociálních odvodů rodičům dvou a více dětí. Pokles sazeb by podle nich ohrozil důchodový systém. Výhrady k záměru mají i zaměstnavatelé. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů řekl, že projednání zákona ve Sněmovně do podzimních voleb nepovažuje za prioritu.

Kabinet začátkem dubna novelu o sociálním zabezpečení s nižšími sociálními odvody pro rodiče více dětí schválil a poslal poslancům. Podle návrhu by sazby mohly klesnout podle počtu potomků z nynějších 6,5 procenta na nulu. Podle místopředsedy odborové centrály Víta Samka změnu odmítají odbory i zaměstnavatelé.

"Je to společný postoj obou sociálních partnerů. Snížení sazeb je opatření v dopadu totožné se zrušeným druhým důchodovým pilířem. Má zbavit placení sociálního pojistného lidi s vyšším příjmem s více dětmi. Opatření ohrozí český důchodový systém," uvedl Samek. Podle něj by změna byla "ve prospěch strany lidové", ne ve prospěch zaměstnanců.

Sobotka označil návrh na snížení sazeb za kontroverzní. "Nemyslím si, že by to měla být ve Sněmovně priorita. Máme tam věci, které pokládám za mnohem důležitější a na které čekáme řadu let," řekl premiér. Zmínil pak prosazování normy o zálohovaném výživném, zákona o sociálním bydlení či novely zákoníku práce.

Zaměstnanci nyní odvádějí na sociální pojištění 6,5 procenta ze základu příjmu. Rodičům dvou dětí by podle návrhu měly odvody klesnout na pět procent, u tří dětí na 2,5 procenta. Matky či otcové čtyř a více dětí by neposílali nic. O stejnou část by se snížily sazby osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ). Rodičům bez potomků či s jedním potomkem by zůstaly na 29,2 procenta. U dvou dětí by sazby klesly o 1,5 procentního bodu na 27,7 procenta, u tří dětí by činily 25,2 procenta a u čtyř a více dětí 22,7 procenta.

Od změny si ministerstvo práce slibuje větší porodnost. Snížení sazby má podle autorů "ocenit zásluhy" rodičů na výchově dalších plátců odvodů.

Nižší sazbu by měl jen jeden z rodičů. Podle ministerstva práce by je mohlo získat na 730 tisíc lidí, tedy kolem 13 procent pracovníků. Příjmy do systému, z něhož se vyplácejí důchody, by podle propočtů klesly o 3,8 miliardy korun. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek nesouhlasí s tím, že by tak stát přišel o peníze. Podotkl, že peníze zůstanou rodinám.

Ministerstvo financí návrh kritizovalo. Podle něj jsou chystané změny nesystémové, nejsou technicky domyšlené, prohloubily by schodek rozpočtu a vzrostla by administrativa.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy