Dunící památník i geniálně jednoduchý dům. Experti vybrali nejlepší stavby roku 2018

Klára Čeperová, Martina Marečková
6. 10. 2018 11:07
Do soutěže Stavba roku 2018 mohli architekti přihlásit nové i zrekonstruované stavby, zkolaudované do letošního května. V letošním 26. ročníku se představilo 42 objektů. Odborná sedmičlenná porota a sbor expertů hodnotili kvalitu stavebního provedení, architektonického návrhu a pohodlné užívání nemovitostí.
Foto: Archiv soutěže STAVBA ROKU 2018

Rezidence Nad Ostrovem nabízí krásný výhled na Vltavu

Obytný dům se čtyřmi nadzemními a dvěma podzemními podlažími vyprojektoval architekt Jaroslav Trávníček. Vzhledem k tvaru terénu a odstupovým vzdálenostem k sousedním domům jsou první dvě podlaží řešena jako terasová a horní dvě patra jim pak ustupují.

Objekt byl navržen jako prostorový, železobetonový monolitický, středně rozponový skelet s větším množstvím železobetonových nosných stěn a minimálním množstvím sloupů.  Objekt je založený na  železobetonové základové desce.

Novostavba menšího bytového domu s 11 bytovými jednotkami je zakomponována do svažitého podolského terénu přímo nad Veslařským ostrovem, a tak obyvatelům poskytuje krásné výhledy na Vltavu.

Kaskádovitý dům má prakticky a účelně řešené interiéry, mezi materiály ve vkusné souhře dominuje sklo, dřevo a kámen. Stavba s přiměřenou velikostí dobře zapadla do okolní zástavby a neprosazuje se na její úkor.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy