Od lotynky k loterii. Hazard v Česku bují, nejoblíbenější ale zůstávají automaty

ČTK ČTK
22. 7. 2019 10:25
Objem sázek v Česku byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný. Zatímco loni dosáhl 249,5 miliardy korun, v roce 2000 to bylo 60,5 miliardy. Nejvíce připadá dlouhodobě na automaty (loni 58 procent), v poslední době roste podíl kurzových sázek (loni 28 procent). Nejvyšší výhra v Česku padla v roce 2015 v Eurojackpotu, sázející vyhrál v přepočtu 2,466 miliardy korun. Před sto lety se uskutečnil první tah Československé třídní loterie.
Foto: Ludvík Hradilek

Na českém území se dalo sázet už za Rakousko-Uherska, takzvaná malá loterie neboli lotynka se tehdy těšila velké oblibě. Nová Československá třídní loterie se konala dvakrát za rok. Podle informací společnosti Sazka tehdy tato loterie jako jediná na světě vyplácela výhry v hotovosti bez srážek. V rakouské loterii přišel výherce o pětinu.

"Nejvyšší příjmy měla československá loterie v letech 1926-27, kdy čistý zisk přesáhl 22 milionů korun. Další růst nepříznivě ovlivnila hospodářská krize ve 30. letech," píše Sazka. Podle archivních materiálů České televize činila v roce 1920 maximální výhra 100 tisíc korun.

Ve Sportce, která se poprvé losovala 22. dubna 1957, byla maximální možná výhra dlouho nižší. Ze začátku byla 40 tisíc korun, v roce 1961 byla dokonce přechodně snížena na 15 tisíc korun. Od roku 1963 to bylo 80 000 korun, od roku 1965 pak 200 000 korun. Ke každému ze 49 čísel byl přiřazen jeden konkrétní sport podle abecedy. Jedničku měly boby, například fotbal měl číslo 14, hokej 19.

Nejvyšší výhra ve Sportce padla v září 2013 na Chrudimsku. Výherce pomocí náhodných tipů získal 399,9 milionu korun. "Zatímco na konci 60. let by lidé na maximální výhru vydělávali 105 měsíců, v roce 2013 by člověk s průměrným platem musel teoreticky šetřit 1326 let," uvedl mluvčí Sazky Václav Friedmann. Později byl stanoven maximální jackpot na 250 milionů korun.

Od října 2014 se dá u Sazky sázet také evropská loterie Eurojackpot. Už v květnu 2015 v ní sázkař z Pardubického kraje vyhrál 2,466 miliardy korun. To je suverénně nejvyšší výhra, která byla v Česku dosažena. Letos v červnu vyhrál další sázkař zhruba o miliardu méně.

Server BBC sepsal pět historicky nejvyšších výher v USA:

Server BBC sepsal pět dosud historicky nejvyšších výher v US

  • 1,58 miliardy dolarů - Částka byla v roce 2016 rozdělena mezi tři vítěze.
  • 758,7 milionu dolarů - Matka dvou dětí z Massachusetts vybrala vítězná čísla podle data narození svých příbuzných.
  • 656 milionů dolarů - V roce 2012 rozdělila loterie Mega Millions částku mezi tři vítěze.
  • 648 milionů dolarů - V roce 2013 si dva šťastlivci rozdělili částku z loterie Mega Millions.
  • 590,5 milionu dolarů - Žena z Floridy ve svých 84 letech zvítězila v loterii Powerball.

Po listopadu 1989 se v tehdejším Československu otevřely možnosti kurzového sázení, které bylo do té doby oficiálně zakázané. Už v roce 1990 založil Michal Horáček sázkovou společnost Fortuna, ještě téhož roku otevřel v pražské pasáži Černá růže první pobočku. O rok později vznikl v Berouně Tipsport, dnes podle tržeb jednička na českém trhu.

Podíl kurzového sázení na celkových sázkách postupně roste, loni dosáhl s 69,5 miliardy korun 27,8 procenta. Zlom přišel v roce 2009, kdy bylo povoleno sázení na internetu. Zatímco sázky na kamenných pobočkách od té doby klesly o zhruba 30 procent, na internetu se zvýšily více než desetinásobně. Loni tvořily 91 procent všech kurzových sázek.

Podle zprávy o závislosti na hazardních hrách je v Česku patologických hráčů bezmála 60 tisíc. Sázení a hraní pak nemá pod kontrolou asi 13 tisíc mladých lidí do 18 let.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 5 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy