Obří sumu z Eurojackpotu si výherce zatím nevyzvedl. I tak ho už lidé prosí o peníze

ada ada
21. 6. 2019 13:54
Výherce, který minulý pátek získal v loterii Eurojackpot přes 1,4 miliardy korun, si dosud svou výhru nevyzvedl. Přesto do společnosti Sazka volají denně desítky lidí, kteří muže žádají o finanční pomoc, popřípadě si obří sumu nárokují sami pro sebe. Aktuálně.cz o tom v pátek informoval tiskový mluvčí Sazky Václav Friedmann.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

"Každý den do Sazky dorazí desítky telefonických a mailových žádostí od lidí, kteří se ocitli ve finanční nouzi a prosí o zprostředkování kontaktu s novým českým miliardářem. Zároveň se také několikrát ozval někdo, kdo tvrdil, že vyhraný obnos náleží jemu," potvrzuje Friedmann.

Identitu nového miliardáře zná ovšem jen jediný člověk - tím je technik sázkové společnosti. A to i přesto, že výherce musel při registraci do herního účtu přes internet zadat své osobní údaje. "Jde o zásadu, která je ukotvená v herním plánu. Máme vše přísně zabezpečené, stejně jako u jakéhokoli jiného druhu sázení. Budeme postupovat tak, aby se identitu výherce dozvěděl jediný člověk od nás. A v absolutním utajení zůstane i v případě schůzky ve společnosti. Identifikuje se totiž tak, aby nešlo poznat, že jde o výherce," vysvětluje mluvčí Sazky.

Podle psychoterapeutky Alžběty Protivanské je jev, kdy by si okolí rádo přivlastnilo část výhry, velmi častou záležitostí. "Vyhrajete-li větší množství peněz, okamžitě se na vás navalí obrovský tlak příbuzných, různých pochybných finančních subjektů, spoustu lidí a spoustu přátel, a toto ustát může být ta nejtěžší věc vůbec," dodává.

"Sazka nemůže žádným způsobem nikomu doporučovat, co má s penězi dělat. Jediné, co od nás výherce dostane, jsou kontakty na finanční a psychologické poradenství," doplňuje Friedmann.

Zda čerstvý miliardář odbornou pomoc využije, je pouze na jeho rozhodnutí. Odborníci z oboru psychologie výhercům obecně doporučují o své výhře spíše mlčet. Téma výhry v řádu desítek milionů je podle nich předmětem dlouhodobého zvládání náročné psychické situace, a to zejména, pokud nebyl výherce do tohoto okamžiku nikdy konfrontovaný s tím, že by musel okolnosti kolem vyšších peněžních částek řešit.

Psycholog také zpravidla v těchto případech výherci radí nedělat žádná definitivní a zdánlivě nutná a zásadní rozhodnutí.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 1 hodinou

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy