Obří sumu z Eurojackpotu si výherce zatím nevyzvedl. I tak ho už lidé prosí o peníze

ada ada
21. 6. 2019 13:54
Výherce, který minulý pátek získal v loterii Eurojackpot přes 1,4 miliardy korun, si dosud svou výhru nevyzvedl. Přesto do společnosti Sazka volají denně desítky lidí, kteří muže žádají o finanční pomoc, popřípadě si obří sumu nárokují sami pro sebe. Aktuálně.cz o tom v pátek informoval tiskový mluvčí Sazky Václav Friedmann.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

"Každý den do Sazky dorazí desítky telefonických a mailových žádostí od lidí, kteří se ocitli ve finanční nouzi a prosí o zprostředkování kontaktu s novým českým miliardářem. Zároveň se také několikrát ozval někdo, kdo tvrdil, že vyhraný obnos náleží jemu," potvrzuje Friedmann.

Identitu nového miliardáře zná ovšem jen jediný člověk - tím je technik sázkové společnosti. A to i přesto, že výherce musel při registraci do herního účtu přes internet zadat své osobní údaje. "Jde o zásadu, která je ukotvená v herním plánu. Máme vše přísně zabezpečené, stejně jako u jakéhokoli jiného druhu sázení. Budeme postupovat tak, aby se identitu výherce dozvěděl jediný člověk od nás. A v absolutním utajení zůstane i v případě schůzky ve společnosti. Identifikuje se totiž tak, aby nešlo poznat, že jde o výherce," vysvětluje mluvčí Sazky.

Podle psychoterapeutky Alžběty Protivanské je jev, kdy by si okolí rádo přivlastnilo část výhry, velmi častou záležitostí. "Vyhrajete-li větší množství peněz, okamžitě se na vás navalí obrovský tlak příbuzných, různých pochybných finančních subjektů, spoustu lidí a spoustu přátel, a toto ustát může být ta nejtěžší věc vůbec," dodává.

"Sazka nemůže žádným způsobem nikomu doporučovat, co má s penězi dělat. Jediné, co od nás výherce dostane, jsou kontakty na finanční a psychologické poradenství," doplňuje Friedmann.

Zda čerstvý miliardář odbornou pomoc využije, je pouze na jeho rozhodnutí. Odborníci z oboru psychologie výhercům obecně doporučují o své výhře spíše mlčet. Téma výhry v řádu desítek milionů je podle nich předmětem dlouhodobého zvládání náročné psychické situace, a to zejména, pokud nebyl výherce do tohoto okamžiku nikdy konfrontovaný s tím, že by musel okolnosti kolem vyšších peněžních částek řešit.

Psycholog také zpravidla v těchto případech výherci radí nedělat žádná definitivní a zdánlivě nutná a zásadní rozhodnutí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Do čela jihomoravské kandidátky dosadilo vedení ČSSD Onderku, 14 kandidátů z ní odešlo

Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy v pondělí po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Upozornil na to Deník N. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala.

Centrální vedení na místo lídra dosadilo statutárního místopředsedu ČSSD Romana Onderku namísto Břetislava Štefana, pro něhož hlasovalo 85 procent členů jihomoravské organizace. Dalším zásahem bylo posunutí Kateřiny Valachové na vyšší pozici, konkrétně na druhou za Onderku.

"Důvodem je nerespektování vnitrostranické demokracie. Vznikal tady u nás tým, který chtěl lidem ukázat, že sociální demokracie se dokáže modernizovat a komunikovat jinak. Jižní Morava měla být symbolem pozitivní změny. Chtěli jsme udělat změnu bez okoukaných tváří a otřepaných frází," řekl ČTK Štefan.

Spolu s ním kandidátku opustilo dalších 13 lidí, mimo jiné starosta Kunštátu Zdeněk Wetter, místostarosta Boskovic Petr Malach nebo vědkyně a vysokoškolská pedagožka Helena Pluháčková.

Roman Onderka, bývalý brněnský primátor, na krajské kandidátce úplně chyběl, vedení strany jeho dosazení do čela kandidátky zdůvodnilo tím, že na tomto místě mají v krajích stát lidé s největší šancí na získání důvěry voličů.

Na kandidátce nyní zůstalo 20 kandidátů.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Dálnice D8 je kvůli nehodě uzavřená, jeden vůz skončil v příkopu, čtyři lidé jsou zranění

Dálnice D8 je na 42. kilometru ve směru na Německo zavřená kvůli nehodě automobilu, který se převrátil přes střechu a skončil v příkopu. Komunikace bude policejního webu uzavřená zhruba do 21:00. Čtyři lidé jsou lehce zraněni, řekl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.

"Osoby odvezla záchranná služba do nemocnic," doplnil mluvčí. Na místě podle něj zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby, který se vrátil prázdný zpět na základnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy