Obří most mezi Hongkongem a Macaem slaví rok. Cestu zkrátil ze tří hodin na 30 minut

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
22. 10. 2019 12:29
Nejdelší mostní konstrukce na světě vedoucí přes moře slaví rok provozu. Dílo čínských stavbařů spojuje pevninu, Hongkong a Macao. Pětapadesát kilometrů dlouhá stavba zahrnuje tři mosty, jeden tunel a dva uměle vytvořené ostrovy.
Foto: ČTK

Konstrukce spojila tři lokality v deltě Perlové řeky - Hongkong, Macao a město Ču-chaj v pevninské Číně. Cesta mezi třemi městy se tím zkrátila ze tří hodin na 30 minut. Po mostu vedou dvě šestiproudové silnice, které prochází i tunelem 40 metrů pod hladinou moře. Velké lodě, které oblast křižují, tak nemusí měnit trasy.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy