Dederonky, vláčky i okurky. Některé východoněmecké značky i po 30 letech stále žijí

Dederonky, vláčky i okurky. Některé východoněmecké značky i po 30 letech stále žijí
Označení „Dederon“ se v tuzemsku používalo pro obyvatele východního Německa (ze zkratky DDR – Deutsche Demokratische Republik). Zároveň to byla umělotina, která se u našich sousedů vyráběla. Košilím ušitým z tohoto materiálu se říkalo „dederonky“.
Mezi dětmi si v NDR, ale třeba i v Československu získaly oblibu také vláčky značky Piko. Společnost vyrábějící modelové železnice a modely vláčků se po privatizaci výrazně proměnila a dnes jako soukromá společnost působí i v Asii.
Neodmyslitelnou součástí NDR byla také výroba trabantů. Legendou východního bloku byl zejména model 601 nebo starší typy P50 a P60.
"Nutella východu" se ve skutečnosti svým složením od té pravé poměrně lišila, obsahovala 36 procent lískových ořechů, zatímco Nutella jen 13. I pomazánka Nudossi se dá dnes stále zakoupit. Stejně jako řada dalších výrobků z NDR se na pár let přestala vyrábět, v roce 1999 ale pulty obchodů opět zaplavila.
Foto: Shutterstock
Adéla Očenášková Dan Poláček Adéla Očenášková, Dan Poláček
Aktualizováno 6. 7. 2020 20:14
Před třiceti lety, 1. července 1990, vstoupila v platnost smlouva o měnové, hospodářské a sociální unii, kterou o měsíc dříve uzavřeli ministři financí Německé demokratické republiky (NDR) a Spolkové republiky Německo (SRN). Rozdělené ekonomiky, které čtyřicet let žily odděleně, se tak znovu sjednotily. Připomeňte si, jak rozdělené světy východu a západu vypadaly.
 

Právě se děje

Další zprávy