České vitráže nadchly i v USA. New York ozdobí svaté malby "cool" černochů z Lubence

České vitráže nadchly i v USA. New York ozdobí svaté malby "cool" černochů z Lubence
Kantovi se zároveň dali na filantropii. V nedaleké Libyni opravili kostel sv. Jiljí, kde nyní provozují muzeum a zrekonstruovali také nedalekou románskou rozhlednu. Kostel zdobí také okenní vitráže, které vznikají v dílně Kantových. Nyní tam budou montovat vitráž s archandělem Gabrielem (na snímku).
K americkému umělci Kantovy přivedlo to, že Jitka Kantová dokáže zmíněnou techniku realistické malby na sklo. Jejich dílnu se svým týmem Wiley také osobně navštívil.
Většího stálého zákazníka mají jednoho, je to již zmíněný nizozemský podnik, pro který vyrábějí výplně dveří, které se pak prodávají po celém světě. Měsíčně jich udělají kolem dvou set. Ročně podnikatelé dosáhnou na obrat kolem šesti či sedmi milionů korun.
Zároveň se do prachu přidávají barevné pigmenty, ty se ale po vypálení v peci změní, takže malíř musí vědět, jak barva reaguje. Každá se na skle musí vypálit zvlášť, takže jeden kus jde do pece i sedmkrát.
Foto: Fotoreprodukce z knihy „25 let vitráží“ od autorů Jitky a Richarda Kantových a Ivana Černého vydané v roce 2018
Jitka a Richard Kantovi jsou úspěšní mistři vitráží z Lubence nedaleko Karlových Varů. Spolupracují se světovým umělcem, který dělal portrét bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy, vitráže na zakázku dělali do domu saúdskoarabského šejka v Londýně nebo pro bývalého starostu Moskvy, do jeho hotelu v Karlových Varech. Každá vitráž je originální a nese rukopis výtvarnice Jitky Kantové.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy