Obrazem: Zabavované domy, plačící bankéři, panika. Před 10 lety vypukla naplno krize

Obrazem: Zabavované domy, plačící bankéři, panika. Před 10 lety vypukla naplno krize
Globální krize se rodila již na přelomu let 2006 a 2007. Poté, co se úrokové sazby v USA vyšplhaly za dva roky z jednoho procenta na více než pět, začal růst počet nesplácených hypotečních úvěrů. Na rekordní úroveň se dostal zejména počet "rizikových hypoték", tedy půjček poskytovaných méně bonitním klientům. Na jaře 2007 kvůli obavám, že by problémy hypoték mohly mít vliv na finanční sektor a celou ekonomiku, začaly výrazně padat americké akcie. Na snímku je zabavování domů.
Největší francouzská veřejně obchodovaná banka BNP Paribas zmrazila už 9. srpna 2007 výběry hotovosti ze tří svých fondů, jež investovaly do rizikových hypoték v USA. Krize se tak přesunula do Evropy. Týž den Evropská centrální banka poskytla peněžnímu trhu injekci 94,8 miliardy eur. Na obrázku prezident banky Jean-Claude Trichet.
Řada významných bank, včetně švýcarské UBS a amerických Citigroup a Merrill Lynch ohlásily na podzim 2007 těžké ztráty za třetí čtvrtletí, což vyústilo v rezignaci jejich šéfů. Na obrázku John Thain, šéf Merrill Lynch na tiskové konferenci v Tokiu.
17. března 2008 společnost JPMorgan Chase oznámila, že koupí hroutící se investiční banku Bear Stearns, která se stala první velkou bankou, již zničila krize na úvěrových trzích.
Foto: Reuters
Reuters Ekonomika Dan Poláček Reuters, Ekonomika, Dan Poláček
16. 9. 2018 12:20
Podívejte se na klíčové okamžiky, které uvrhly svět do globální krize.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy