Obchvat Rakovníka má být hotov do pěti let, radní zadají zpracování projektu

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
26. 10. 2017 15:38
Stavba za více než 730 milionů korun má začít v roce 2020. Středočeský kraj chce využít evropské nebo státní dotace.
Plánovaný obchvat.
Plánovaný obchvat. | Foto: VIA service, EIA

Rakovník - Stavba obchvatu Rakovníka by měla podle Středočeského kraje začít v roce 2020, hotovo by mělo být o přibližně dva roky později. Krajští radní dnes schválili zpracování projektů pro stavbu dvou částí obchvatu, uvedla Helena Frintová z krajského úřadu.

Náklady přesáhnou 730 milionů korun, hejtmanství je chce platit z evropských nebo státních dotací.

Hejtmanství nechá zpracovat projekty pro nové úseky silnice druhé třídy číslo 229 včetně napojení na silnici číslo 237. Jejich stavbou se má dopravně ulevit centru města. Jen za projekční práce kraj zaplatí přes deset milionů korun. Silnice 229 spojuje město s karlovarskou rychlostní silnicí číslo 6, silnice 237 vede k dálničnímu úseku silnice 6 u Nového Strašecí.

"Projektová dokumentace bude zpracována až do stavu zajištění pravomocného územního a stavebního povolení, vyřešení majetkoprávních vztahů, vypracování dokumentace pro provedení stavby a výkon autorského dozoru," uvedl krajský radní pro oblast dopravy František Petrtýl (ANO).

Po dokončení investorské přípravy vyhlásí Středočeský kraj soutěž na zhotovitele stavby. Zda se záměr kraje zahájit stavbu v roce 2020 skutečně podaří splnit, bude však záležet i na tom, jak se budou dařit majetkoprávní vypořádání, dodal Petrtýl.

Stavba dalších úseků dálnice D6 od Nového Strašecí směrem na Karlovy Vary za několik miliard korun by mohla začít už v listopadu. Pro úsek mezi Strašecím a Řevničovem už ministerstvo dopravy vybralo v tendru firmu, nyní běží povinné lhůty. Ještě letos, pokud nenastanou komplikace, může začít také stavba obchvatu Řevničova. Tyto dva úseky by měly být hotovy v roce 2020.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy