Krize ověřuje, zda mají obchodní centra vůbec smysl. Čtyři nejhorší bojují o přežití

Magdalena Chorá Magdalena Chorá
Aktualizováno 9. 8. 2020 11:09
Nákupním centrům se v posledních letech nebývale dařilo. Pak ovšem přišla koronavirová krize, srazila je na kolena a jejich místo bleskově obsadily e-shopy. Nicméně tradiční "nákupáky" mají podle expertů stále šanci, jen se musí zkusit zaměřit novým směrem. Analýza Aktuálně.cz však ukazuje i čtyři odstrašující případy. Centra, která měla problémy už před krizí, totiž nyní bojují o existenci.
Nakupování online, eshop. Ilustrační foto
Nakupování online, eshop. Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Úprk zákazníků k e-shopům

Obchodní centra se však i po uvolnění zákazů budou muset vyrovnávat se změnou, která se jim nakonec může stát i osudnou. Pandemie koronaviru totiž mohutně umocnila dlouhodobý trend růstu obliby nakupování on-line.

Podle červnového průzkumu agentury Ipsos pro společnost Essox v karanténě takto nakupovalo 71 procent Čechů. Pětina lidí pak on-line pořizovala i zboží, které na internetu pravidelně nekupuje. Uzavření prodejen přivedlo do on-line obchodů 14 procent nových zákazníků, kteří nikdy předtím tímto způsobem nenakupovali. Každý čtvrtý Čech navíc uvedl, že nákupy on-line se mu osvědčily a plánuje u nich zůstat i nadále.

Podle marketingové manažerky realitní společnosti BNP Paribas Kristýny Křemenové si majitelé obchodních center pokládají otázku, jak moc je e-shopy ohrožují, dlouhodobě. Přesto je však podíl nákupů on-line v Česku stále menší než u západních sousedů.

"Ačkoliv on-line nakupování v Česku roste, stále jsme ve srovnání se západní Evropou pozadu. V průběhu jarních měsíců, kdy pandemie zasáhla Česko, se sice aktivita spotřebitelů přesunula na internet, avšak ihned po uvolnění vládních opatření se spotřebitelé pozvolna vrátili k tradičnímu stylu nakupování, a to i v obchodních centrech. Krize nicméně ukázala, že maloobchodníci provozující kamenné prodejny se do budoucna bez vlastních e-shopů nejspíš neobejdou," míní Křemenová.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy