O2 loni zvýšila zisk o čtyři procenta na 5,3 miliardy korun. Růst táhnou data a televize

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 1. 2017 10:20
Celkový počet mobilních zákazníků se loni meziročně zvýšil o jedno procento na 4,94 milionu. Zatímco průměrná spotřeba mobilních dat na zákazníka O2 za poslední tři roky vzrostla 4,5krát, průměrná útrata za mobilní služby klesla za stejné období o 11 procent.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha – Telekomunikační firma O2 loni zvýšila čistý zisk o čtyři procenta na 5,3 miliardy korun. Konsolidované výnosy vzrostly o 0,4 procenta na 37,5 miliardy korun. Společnost to uvedla v tiskové zprávě.

Představenstvo plánuje navrhnout na valné hromadě návrh na výplatu dividendy za rok 2016 ve výši 17 korun na akcii. To představuje 98 procent čistého nekonsolidovaného zisku, což je v souladu se záměrem vyplatit 90 procent až 110 procent profitu. Kromě toho plánuje navrhnout rozdělení části emisního ážia ve výši čtyři koruny na akcii.

"Telekomunikační trh je nadále velmi konkurenční, navíc od května se v našich finančních výsledcích negativně projevuje dopad nové regulace roamingu. Přesto se nám podařilo již druhým rokem po oddělení infrastruktury udržet výnosy na úrovni předchozího roku a zvýšit čistý zisk. Hlavními růstovými oblastmi zůstávají O2 TV a mobilní data," uvedl generální ředitel Tomáš Budník.

Budoucí negativní vliv regulace roamingu plánuje O2 částečně kompenzovat novými službami v oblasti pojištění a elektronické evidence tržeb.

Výnosy v segmentu pevných linek poklesly méně než v minulosti, o 0,9 procenta na 11,56 miliardy korun, zejména díky pokračujícímu růstu výnosů z O2 TV a vyšším výnosům z ICT služeb. Výnosy mobilního segmentu vzrostly mírně o 0,6 procenta na 19,34 miliardy korun.

Pokles hlasových a SMS výnosů z důvodu regulace roamingu a nižších cen v segmentu firemních zákazníků a veřejné správy kvůli přejednání smluv a výběrovým řízením byl více než kompenzován nárůstem výnosů z mobilních dat a z prodeje zařízení.

Celkový počet mobilních zákazníků se loni meziročně zvýšil o jedno procento na 4,94 milionu. Počet zákazníků smluvních služeb se zvýšil o čtyři procenta na 3,36 milionu.

V roce 2016 pokračovalo O2 prostřednictvím společnosti CETIN v rozšiřování pokrytí a zvyšování kapacity a rychlosti mobilní 4G LTE sítě. Na konci roku 2016 tak pokrytí populace dosáhlo 99 procent. Díky rozvoji vysokorychlostní mobilní sítě a nabídce tarifů s navýšeným množstvím dat vzrostl meziročně datový provoz o téměř 80 procent.

Zatímco průměrná spotřeba mobilních dat na zákazníka O2 za poslední tři roky vzrostla 4,5krát, průměrná útrata za mobilní služby klesla za stejné období o 11 procent. Jednotková cena za 1 GB pro zákazníka tak poklesla o 80 procent.

Počet zákazníků služby O2 TV se zvýšil proti roku 2015 o šest procent na 221 000. Počet internetových přípojek klesl o tři procenta na 769 000.

Počet mobilních zákazníků na Slovensku vzrostl meziročně o pět procent na 1,89 milionu. Na Slovensku dosáhly celkové výnosy 6,79 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 1,6 procenta.

"Abychom i v budoucnu reagovali na vzrůstající potřeby našich zákazníků, zvýšili jsme v roce 2016 investice meziročně o třetinu. Za poslední tři roky jsme jen v ČR vynaložili na rozvoj a provoz mobilní sítě zhruba 23 miliard korun přímých nákladů, z čehož téměř 5,5 miliardy bylo příjmem do státního rozpočtu," dodal Budník.

Celkově byly výsledky podle analytika Patria Finance Ondřeje Koňáka v souladu s odhady trhu i s celoročními cíli společnosti. Tržby v závěru roku byly tažené zejména slovenskou divizí. Za zpomalením poklesů výnosů v segmentu fixních linek stojí zavedení neomezeného fixního volání.

"Výhled pro rok 2017 prozatím nijak neměníme, když při prakticky nulovém růstu tržeb očekáváme mírné zlepšování provozní marže a nepatrný růst čistého zisku. Otázkou však zůstává výše řádné dividendy, jejíž navržená výše je o jednu korunu nižší. Do budoucna předpokládáme stabilní výši celkové distribuce akcionářům, což by znamenalo posun trajektorie níže," uvedl analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Majoritním vlastníkem O2 je s více než 80 procenty investiční skupina PPF. Ta vlastní i majitele sítí CETIN, který se od O2 oddělil v roce 2015.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy