Majitel OKD sníží dluh. Věřitelé souhlasí s plánem

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
Aktualizováno 29. 8. 2014 16:34
Věřitelé schválili kapitálovou restrukturalizaci NWR. Zachránili ji tak před insolvencí.
Důl Darkov OKD.
Důl Darkov OKD. | Foto: NWR

Praha - Věřitelé těžařské společnosti New World Resources (NWR), jíž patří i černouhelné doly OKD, schválili plán kapitálové restrukturalizace. Ten má pomoci snížit dluh firmy ze současných 825 milionů eur na 500 milionů eur, tedy v přepočtu z 23,2 miliardy na 13,9 miliardy korun.

K realizaci záchranného plánu byly potřeba hlasy tří čtvrtin držitelů zajištěných i nezajištěných dluhopisů. Pro restrukturalizaci bylo nakonec 99,4 procenta zajištěných a 95,3 procenta nezajištěných věřitelů.

Právě souhlas druhé skupiny byl v pátek rozhodující. Ještě minulý týden měla firma podporu jen 65 procent těchto věřitelů.

Kapitál se navýší o 5,2 miliardy

Majitel OKD tak může na základě souhlasu valné hromady a nyní i věřitelů vydat držitelům zajištěných dluhopisů 1,4 miliardy akcií v hodnotě 32 milionů eur, tedy v přepočtu 894 milionů korun. Cena za jednu akcii odpovídá v přepočtu 0,65 koruny.

Od zajištěných věřitelů NWR získá také úvěr ve výši 35 milionů eur (972,6 milionu korun).

Restrukturalizační plán počítá i s vydáním více než pěti miliard nových akcií stávajícím akcionářům. Jen tímto krokem se má její kapitál navýšit o 118 milionů eur, tedy v přepočtu o 3,3 miliardy korun. Celý proces kapitálové restrukturalizace by měl NWR zajistit souhrnnou hotovost 185 milionů eur - zhruba 5,2 miliardy korun.

"Jde zatím jen o naději na záchranu, a ne o jistotu.  Podmínkou bude, aby se zlepšily podmínky na trhu uhlí, a aby do té doby NWR nepolevila v úsilí o další snižování nákladů na těžbu a dalších nákladů," říká ke schválenému restrukturalizačnímu plánu analytik společnosti BH Securities Petr Hlinomaz..

Restrukturalizaci má ještě na začátku září formálně schválit londýnský soud, dokončena by měla být v říjnu.

OKD do rukou věřitelů nespadly

Páteční rozhodnutí stálo zejména na držitelích nezajištěných dluhopisů, firma měla totiž ještě minulý týden souhlas pouze 65 procent z nich. Pokud by tato část věřitelů restrukturalizaci kapitálu neodsouhlasila, přistoupila by NWR k alternativnímu plánu. Společnost OKD a polské doly by získali zajištění věřitelé.

"Znamenalo by to vyčlenění těžařských aktiv do nějaké nové entity, která by byla zatížena zajištěným dluhem," vysvětluje analytik J&T Banky Bohumil Trampota.

"V tom případě by NWR nezůstala žádná aktiva, držitelé nezajištěných dluhopisů by nedostali nic a můžeme spekulovat, kolik by za své dluhopisy dostali majitelé zajištěné emise,“ pokračuje Trampota s tím, že rozhodnutím zachránili věřitelé těžební skupinu před insolvencí.

"Jde o určitý pokrok. Tato varianta restrukturalizace  - z možných dvou variant - se zdá být totiž o něco lepší pro současné akcionáře, neboť o ztráty se podělí i s držiteli dluhopisů," vysvětluje Hlinomaz. Podle něj je nyní naděje, že se může akcionářům něco vrátit v podobě růstu ceny akcií na burze v blíže neurčené budoucnosti.

NWR snížila v letošním prvním pololetí ztrátu na 57 milionů eur, tedy v přepočtu na 1,6 miliardy korun. Ještě před rokem ztráta dosahovala 396 milionů eur  - asi 11 miliard korun. Tržby společnosti klesly o pětinu na 346 milionů eur - zhruba 9,6 miliardy korun.

Firma patří téměř ze dvou třetin skupině BXR. Tu minulý měsíc opustil podnikatel Zdeněk Bakala. NWR včetně OKD a 44 tisíc bytů na Ostravsku ale zůstává ve společném vlastnictví Bakaly a BXR.

Poznámka: Spolumajitel NWR Zdeněk Bakala vlastní i společnost Economia, která vydává online deník Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 17 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 19 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy