Nový žebříček zemí: Deset nejhorších ekonomik letošního roku

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
5. 7. 2015 12:17
Ukrajina dopadla ve srovnání ekonomik agentury Bloomberg nejhůře. Dobře si ale v druhé půlce roku nepovede ani Švýcarsko, které uzavírá "nejhorší" pětici.
Ekonomiku Ukrajiny letos čeká podle odhadů čtyřprocentní pokles.
Ekonomiku Ukrajiny letos čeká podle odhadů čtyřprocentní pokles. | Foto: Reuters

New York/Praha - Pokračující konflikt na Ukrajině logicky neprospívá ani ekonomice země. Ta podle předpovědi agentury Bloomberg na konci roku 2015 meziročně propadne o čtyři procenta a stane se největším poraženým ze 47 sledovaných zemích.

Žebříček sestavený na základě odhadů analytiků porovnává předpokládaný vývoj světových ekonomik ke konci roku 2015. V případě České republiky Bloomberg předpověděl tříprocentní růst.

Ale zpět k poraženým, kterým agentura věnuje největší pozornost. Druhou příčku zemí s nejhorším ekonomickým růstem (či v tomto případě poklesem) obsadilo Rusko, na které Západ uvalil kvůli ukrajinskému konfliktu sankce, své udělal i prudký pokles cen ropy. Hospodářství Ruské federace by tak mělo na konci roku meziročně klesnout o 3,5 procenta.

Na třetím místě se umístila Brazílie s oslabením o 1,6 procenta a po ní Argentina s 1,5procentním poklesem. Obě latinskoamerické země trápí především rostoucí inflace a nezaměstnanost.

Pětici ekonomik s nejhorším růstem uzavírá Švýcarsko. Tomu agentura Bloomberg na konci roku předpověděla meziroční růst o pouhých 0,1 procenta.

"Švýcarská ekonomika prochází útlumem, který jen tak neskončí. V prvním kvartále mezičtvrtletně propadla, o 0,2 procenta, a v tom druhém ji podle všeho stihl stejný osud. Země se stále vzpamatovává z lednového kroku tamní centrální banky, která neočekávaně přestala intervenovat za slabší frank," připomněl ekonom společnosti Roklen Lukáš Kovanda.

Zadlužené Řecko, jehož osudu se obávají investoři po celém světě, by koncem letošního roku mělo vykázat růst o 0,9 procenta. Vzhledem k tomu, že se země s mezinárodními věřiteli stále přetahuje o podmínky další finanční pomoci, je ovšem tato předpověď nejistá.

Lídři: Indie, Čína, Vietnam

České ekonomice agentura Bloomberg předpověděla tříprocentní růst, zatímco pro slovenské sousedy odhadla růst o desetinu procentního bodu pomalejší. Výrazně lépe by se ovšem mohlo dařit Polákům, meziroční posílení jejich hospodářství je odhadováno na rovná čtyři procenta.

Zdaleka nejlépe ze všech sledovaných ekonomik by se mělo dařit Indii se 7,5procentním tempem růstu. Hned za ní se umístila Čína s 6,9procentním posílením a Vietnam s ekonomickým růstem o 6,1 procenta. Pětici "nejlepších" ekonomik pak uzavírají Filipíny (5,7 procenta) a Indonésie (5,44 procenta).

Jak si povedou ekonomiky jednotlivých zemí na konci roku podle průzkumu agentury Bloomberg

Země Odhad vývoje HDP na konci roku 2015
1. Ukrajina -4,0 %
2. Rusko -3,5 %
3. Brazílie -1,6 %
4. Argentina -1,5 %
5. Švýcarsko 0,1 %
6. Chorvatsko 0,2 %
7. Srbsko 0,5 %
8. Řecko 0,9 %
9. Itálie 1,1 %
10. Kazachstán 1,2 %
11. Rakousko 1,4 %
...
18. Německo 1,8 %
27. Maďarsko 2,7 %
33. Slovensko 2,9 %
35. Česká republika 3,0 %
40. Polsko 4,0 %
...
48. Indonésie 5,44 %
47. Filipíny 5,7 %
45. Vietnam 6,1 %
46. Čína 6,9 %
47. Indie 7,5 %
 

Právě se děje

před 29 minutami

Při pádu z okna kladenské školy dnes zemřela dívka, okolnosti neštěstí vyšetřuje policie

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici dnes ráno zemřela mladistvá dívka. Příčinu a okolnosti neštěstí vyšetřují policisté, řekla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Záchranné složky na místo vyjížděly po 7:00. "Vzhledem k citlivosti případu nebudeme sdělovat další podrobnosti ani věk dívky," uvedla mluvčí.

Na místě zasahovala i záchranná služba. Přes veškerou snahu záchranářů dívka svým zraněním na místě podlehla, uvedla mluvčí Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech, tvoří se kolony

Dva kamiony uvízly dne ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit. Na uvolnění druhého se pracuje. Policisté na místě řídí dopravu kyvadlově. Vznikají ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Ve Francii obžalovali čtyři policisty kvůli zbití černocha, tvrdili, že je sám napadl

Pařížská prokuratura obžalovala čtyři policisty podezřelé z fyzického napadení hudebního producenta černé pleti. S odvoláním na justiční zdroje o tom dnes informovala agentura AFP. Dva z obžalovaných podle ní zůstanou ve vazbě, dva budou pod dohledem čekat na proces na svobodě.

Incident v 17. pařížském obvodu, kvůli kterému čelí policisté obžalobě, se odehrál v sobotu 21. listopadu. Hudební producent Michel Zecler uvádí, že šel po ulici bez roušky, která je povinná kvůli šíření koronaviru. Když spatřil policejní auto, vešel do domu, ve kterém je nahrávací studio, aby se vyhnul pokutě. Policisté pak podle něj vstoupili za ním, k čemuž neměli oprávnění, a začali ho bít.

Trojice strážníků zpočátku tvrdila, že je Zecler napadl. Záběry z kamery, kterou ve čtvrtek zveřejnil server Loopsider, ale ukazují brutální zásah policistů proti Zeclerovi. Čtvrtý policista, který přišel jako posila, vhodil do nahrávacího studia slzný granát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy