Jihočeská dálnice D3 se prodloužila, přetížené trase z Prahy ale ještě dlouho neuleví

Petr Kučera Petr Kučera
12. 10. 2017 10:27
Dálnice, která má po úplném dokončení měřit kolem 170 kilometrů a spojit Prahu s Českými Budějovicemi a hranicemi s Rakouskem, se rozšířila o pět kilometrů na zhruba padesát.
Dálnice D3 je delší. Prodloužila se o dalších 5 kilometrů | Video: Aktuálně.cz

Veselí nad Lužnicí, Praha - Jihočeská dálnice D3 se rozrostla o další část. Od dnešního večera budou moci řidiči jezdit po 5,1 kilometru dlouhém úseku Veselí nad Lužnicí - Bošilec. Stavba přišla na téměř 635 milionů korun bez DPH.

Z dálnice, která má po úplném dokončení měřit kolem 170 kilometrů a spojit Prahu s Českými Budějovicemi a hranicemi s Rakouskem, je po dnešku v provozu zatím zhruba padesát kilometrů.

Mapa dálnice D3 Veselí nad Lužnicí - Bošilec
Mapa dálnice D3 Veselí nad Lužnicí - Bošilec | Foto: ŘSD

Nejnovější část prodloužila souvislý úsek, který začíná severně od Tábora a vede až k Veselí nad Lužnicí. Před 14 dny otevřelo Ředitelství silnic a dálnic zatím osamocený tříkilometrový úsek Borek - Úsilné na severním okraji Českých Budějovic.

V roce 2019 se mají otevřít dvě zbývající části mezi Borkem a Bošilcem. Obchvat Českých Budějovic ale bude hotov nejdříve v roce 2021, pokračování k hranicím s Rakouskem se má začít stavět v roce 2020.

Ve Středočeském kraji stavba D3 kvůli řadě průtahů ještě nezačala. V roce 2005 vláda po letitých sporech rozhodla, že dálnice povede z jižního okraje Prahy u Jesenice přes Posázaví, nebude tedy začínat "odbočkou" z přetížené D1 u Mirošovic jako dosavadní silnice první třídy.

Podívejte se na nový úsek pohledem Ředitelství silnic a dálnic:

Podívejte se na nový úsek D3 pohledem Ředitelství silnic a dálnic. | Video: ŘSD

Podle zatím posledních plánů by řidiči mohli jezdit po D3 z Prahy směrem k Táboru nejdříve v roce 2028. Do té doby slibuje ministerstvo dopravy alespoň rozšíření a rekonstrukci přetížené silnice první třídy mezi Mirošovicemi a Benešovem.

Dálnice D3 se rozšířila i na konci září o další 3 kilometry:

Česko má nový kus dálnice. Jihočeská D3 se rozšířila o 3 kilometry | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 48 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy