Jihočeská dálnice D3 se prodloužila, přetížené trase z Prahy ale ještě dlouho neuleví

Dálnice, která má po úplném dokončení měřit kolem 170 kilometrů a spojit Prahu s Českými Budějovicemi a hranicemi s Rakouskem, se rozšířila o pět kilometrů na zhruba padesát.
Dálnice D3 je delší. Prodloužila se o dalších 5 kilometrů | Video: Aktuálně.cz

Veselí nad Lužnicí, Praha - Jihočeská dálnice D3 se rozrostla o další část. Od dnešního večera budou moci řidiči jezdit po 5,1 kilometru dlouhém úseku Veselí nad Lužnicí - Bošilec. Stavba přišla na téměř 635 milionů korun bez DPH.

Z dálnice, která má po úplném dokončení měřit kolem 170 kilometrů a spojit Prahu s Českými Budějovicemi a hranicemi s Rakouskem, je po dnešku v provozu zatím zhruba padesát kilometrů.

Mapa dálnice D3 Veselí nad Lužnicí - Bošilec
Mapa dálnice D3 Veselí nad Lužnicí - Bošilec | Foto: ŘSD

Nejnovější část prodloužila souvislý úsek, který začíná severně od Tábora a vede až k Veselí nad Lužnicí. Před 14 dny otevřelo Ředitelství silnic a dálnic zatím osamocený tříkilometrový úsek Borek - Úsilné na severním okraji Českých Budějovic.

V roce 2019 se mají otevřít dvě zbývající části mezi Borkem a Bošilcem. Obchvat Českých Budějovic ale bude hotov nejdříve v roce 2021, pokračování k hranicím s Rakouskem se má začít stavět v roce 2020.

Ve Středočeském kraji stavba D3 kvůli řadě průtahů ještě nezačala. V roce 2005 vláda po letitých sporech rozhodla, že dálnice povede z jižního okraje Prahy u Jesenice přes Posázaví, nebude tedy začínat "odbočkou" z přetížené D1 u Mirošovic jako dosavadní silnice první třídy.

Podívejte se na nový úsek pohledem Ředitelství silnic a dálnic:

Podívejte se na nový úsek D3 pohledem Ředitelství silnic a dálnic. | Video: ŘSD

Podle zatím posledních plánů by řidiči mohli jezdit po D3 z Prahy směrem k Táboru nejdříve v roce 2028. Do té doby slibuje ministerstvo dopravy alespoň rozšíření a rekonstrukci přetížené silnice první třídy mezi Mirošovicemi a Benešovem.

Dálnice D3 se rozšířila i na konci září o další 3 kilometry:

Česko má nový kus dálnice. Jihočeská D3 se rozšířila o 3 kilometry | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

teď

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy