Nový signál pro digitální televizi už naladí přes tři čtvrtiny obyvatel

ČTK ČTK
8. 9. 2017 15:30
V polovině září se zvýší pokrytí pro digitální televize již na 78 procent populace. Signál budou České radiokomunikace nově šířit z vysílačů Cheb - Zelená hora a Sušice - Svatobor.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: T-Mobile

Praha - České radiokomunikace v polovině září rozšíří televizní vysílání přechodové sítě DVB-T2 na Chebsko a Sušicko. Zvýší tak pokrytí na 78 procent populace, v polovině roku síť pokrývala zhruba dvě třetiny obyvatel.

Televizní signál budou České radiokomunikace nově šířit z vysílačů Cheb - Zelená hora a Sušice - Svatobor. Do konce letošního roku počítají s pokrytím 97,6 procenta a během prvního čtvrtletí 2018 bude signál dostupný pro 99 procent domácností. V přechodové síti nyní diváci naladí 14 programů a další by měly postupně přibývat.

Standard DVB-T2 umožňuje vysílat více programů ve vyšší kvalitě na nižším množství frekvencí. DVB-T2 umožní vysílání šesti celoplošných multiplexů místo dosavadních čtyř. Ukončení vysílání v dosavadním formátu DVB-T může vláda stanovit nejpozději na 1. únor 2021.

Přechod na DVB-T2 je nutný kvůli plánovanému uvolnění TV pásma 700 MHz pro mobilní sítě. Česko se zavázalo uvolnit nynější televizní pásmo 700 MHz pro mobilní datové sítě 5G do června 2020.

Souběžné vysílání v tzv. přechodové síti umožní domácnostem se na nový vysílací standard připravit. V současnosti vlastní TV přijímač nebo set top box pro DVB-T2 osm až deset procent domácností. Zemské vysílaní je hlavním způsobem příjmu TV signálu pro 60 procent populace.

Přechod na DVB-T2 má stát diváky podle odhadů vlády asi pět miliard korun za nákup nových televizních přijímačů nebo set-top boxů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Britská policie řešila tanker v Lamanšském průlivu. Na palubě byli černí pasažéři

Britská policie spolu s pobřežní a pohraniční stráží v neděli zasahovaly kvůli incidentu na ropném tankeru v Lamanšském průlivu jižně od ostrova Wight. Důvodem bylo několik černých pasažérů, kteří podle sdělení policie slovně vyhrožovali posádce. Informovala o tom agentura Reuters. Rozhlas ostrova Wight večer oznámil, že operace skončila zatčením sedmi podezřelých.

"Na palubě tankeru bylo několik černých pasažérů, kteří slovně vyhrožovali posádce. Nikdo nebyl zraněn," uvedla policie v prohlášení. BBC citovala právníky řeckého majitele lodi, podle nichž "stoprocentně nejde o únos", jak se předtím také spekulovalo.

K lodi, která se plaví pod liberijskou vlajkou, vyrazila v neděli plavidla pobřežní stráže i vrtulníky. Tanker Nave Andromeda, dlouhý 228 metrů, podle AP vyplul 6. října z Lagosu v Nigérii a do jihoanglického přístavu Southampton měl dorazit dnes dopoledne.

Zdroj: ČTK
Další zprávy