Nový Metropolitní plán Prahy umožní využít brownfieldy, shodují se odborníci

ČTK ČTK
17. 4. 2018 16:08
Při zahušťování od centra k okrajům je třeba postupovat citlivě a zbytečně se nezbavovat zeleně, uvedli experti. Některým vadí to, že se Praha nechce rozvíjet do výšky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Nový Metropolitní plán Prahy, jak ho navrhuje Institut plánování a rozvoje (IPR), umožní dobře využít brownfieldy, tedy nevyužité plochy na místě bývalých továren nebo skladů. Shodla se na tom většina odborníků, které dnes ČTK oslovila.

Při zahušťování od centra k okrajům je však třeba postupovat citlivě a zbytečně se nezbavovat zeleně, uvedli. Některým vadí to, že se Praha nechce rozvíjet do výšky. Podle dalších je na hodnocení dopadů zatím brzy.

IPR předal v pondělí návrh Metropolitního plánu Prahy magistrátu. Dokument bude možné od 27. června po 30 dní připomínkovat. Metropolitní plán by měl od roku 2023 určovat veškerou výstavbu v hlavním městě.

"Z realitního pohledu je velmi důležité, že IPR situaci řeší, protože stávající tempo výstavby především nových bytů je nedostačující a poptávka po bydlení v aglomeraci Prahy je velmi vysoká. V další řadě je také potřeba dbát na kvalitu života a zbytečně se nezbavovat zelených ploch," uvedl ředitel realitní kanceláře Bidli Ondřej Mašín.

Podle vedoucího nemovitostního týmu poradenské společnosti Deloitte Miroslava Linharta se o návrhu plánu ještě povede dlouhá diskuse. "Jsem ale rád, že tento návrh v sobě nese některé z hlavních tezí schválené strategie rozvoje Prahy. Tedy zahušťování města od centra k okrajům, zejména pak rozvojem brownfieldů. Je to důležité pro dosažení vyšší efektivity existující veřejné dopravy a občanské vybavenosti," podotkl Linhart.

Jan Zachystal z realitní kanceláře RE/MAX uvedl, že plánované odstranění některých stavebních uzávěr je jednoznačně pozitivní zpráva pro bytovou situaci v metropoli. "Brownfieldy, jako jsou například některé oblasti ve Vysočanech a třeba i nákladové nádraží Žižkov, jsou ideální příležitosti pro vybudování bytových komplexů v širším centru města bez zastavění zelených ploch," doplnil Zachystal.

Podle analytika společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy Metropolitní plán Prahy zpřehlední situaci kolem budoucí výstavby a stavebním firmám a developerům poskytne žádoucí autoritativní vodítko. "Zahuštění zástavby na úkor parků a zeleně nemusí být na škodu, pokud bude provedeno citlivě a s mírou. Přispěje totiž ke zmírnění tlaků na růst cen nájmů komerčních i rezidenčních nemovitostí," uvedl Kovanda.

Analytik BH Securities Štěpán Křeček podotkl, že nový územní plán vytváří nové regulace, které znemožní, aby se Praha rozvíjela do výšky. "V tomto ohledu tak nebudou následovány moderní světové metropole, které prostřednictvím výškových staveb řeší nedostatek prostoru," dodal Křeček.

Podle ředitele developerské firmy Ekospol Evžena Korce přišel návrh plánu až pět minut po dvanácté, neboť stávající územní plán se měl aktualizovat už v roce 2010.

"Návrh přináší několik pozitivních změn. Tou hlavní je důraz na revitalizaci brownfieldů, které jsou nyní strašákem mnoha lokalit," uvedl Korec. Plán se podle něj ovšem příliš soustředí na výstavbu v širším centru, lidé ovšem upřednostňují bydlení v okrajovějších částech Prahy s dobrou dopravní dostupností, doplnil.

Mluvčí developerské společnosti Finep David Jirušek uvedl, že na hodnocení návrhu je ještě příliš brzy. "Předpokládáme, že detailnější náhled na něj nám umožní až hlubší analýza. Tu zpracovávají nezávislí odborníci, které jsme za tímto účelem oslovili. I pro ně je nicméně analýza dokumentu velmi obtížná. Nezbývá než litovat obyvatel Prahy, kteří se v něm musí doslova ztrácet," dodal Jirušek.

 

Právě se děje

před 42 minutami

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy