Nový majitel OKD navrhuje, aby na záchranu těžební firmy přispěl stát

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 4. 2016 16:30
Skupina navrhuje řešení, jež ušetří minimálně polovinu z 33 miliard korun, které by stála neřízená insolvence OKD. Součástí dohody by mělo být uzavření Dolu Paskov. Plán restrukturalizace předložila společnost ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO) a ministrovi průmyslu Janu Mládkovi (ČSSD).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: NWR

Praha - Skupina Ad Hoc Group (AHG), jež je novým vlastníkem společnosti New World Resources (NWR), navrhuje, aby záchranu černouhelné OKD spolufinancoval stát. Řekl to dnes mluvčí AHG Roman Pařík. Skupina podle něj navrhuje řešení, které ušetří minimálně polovinu z 33 miliard korun, které by stála neřízená insolvence OKD. Součástí dohody by mělo být uzavření Dolu Paskov. Plán restrukturalizace předložila společnost ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO) a ministrovi průmyslu Janu Mládkovi (ČSSD).

Babiš dnes dopoledne řekl, že mezi varianty řešení situace OKD patří odkoupení dluhů a akcií mateřské společnosti NWR státem nebo teoreticky i společná firma či jiná participace mezi oběma stranami.

Odpoledne po zasedání vlády Babiš označil za nejlepší variantu "funkční OKD v konkursu, kdy věřitelé a vlastníci nedostanou vůbec nic a odejdou a už nikdy se nevrátí a zruší se všechny nevýhodné smlouvy pro OKD". "Doporučil bych variantu, aby se firma očistila od všech svých závazků a dlouhodobých smluv, které pravděpodobně nejsou výhodné," řekl. Tato varianta je podle něj nejlepší za podmínky, že firma bude fungovat dál.

Mládek dnes na twitteru uvedl, že návrh na prodej sta procent akcií OKD předložil AHG už minulý čtvrtek. Skupina podle něj odmítla sdělit sumu, za kterou by OKD a Česko opustila. Mládek přitom dříve několikrát řekl, že vláda je připravena se podílet na opatřeních na pomoc propouštěným horníkům, neplánuje ale veřejnou podporu pro OKD. "Vláda několikrát řekla, že nedá ani korunu akcionářům, ani věřitelům, ani firmě, a na tomto stanovisku se nic nezměnilo," řekl koncem letošního února.

Babiš s Mládkem dnes o situaci kolem OKD vládu pouze informovali, žádné rozhodnutí kabinetu nepadlo.

"Neznám podrobnosti, ale zdá se, že se vláda ubírá směrem, který v lednu navrhla a stále prosazuje krajská tripartita. Jedině kompromis a dohoda všech stran může minimalizovat negativní dopady problémů OKD a NWR na region i státní pokladnu," řekl k tomu vládní zmocněnec Jiří Cienciala.

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že odbory od počátku chtějí, aby firma dál fungovala za účasti státu. "My jsme preferovali variantu pod plnou kontrolou státu. Jakékoli řešení, které napomůže zaměstnání lidí, ať je to kombinace, vítáme. Hlavně, že se jedná, hlavně, že budou mít lidé práci," řekl. Premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) a vládě poslal dopis, ve kterém je požádal o účinnou a rychlou pomoc. Situace v OKD podle něj začíná být kritická, firma bude mít obrovské problémy se zajištěním financí a razantní snížení ražeb signalizuje ukončení těžby v Dole Paskov.

OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích.

NWR loni meziročně prohloubila ztrátu na zhruba šest miliard korun z asi 567 milionů Kč o rok dřív. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého dluhu firmy.

Skupinu, která v ČR působí pod souhrnným názvem AHG, tvoří tři nadnárodní investiční společnosti Ashmore Investment Management Limited, M&G Investment Management Limited a Gramercy Funds Management LLC. V únoru, kdy oznámila, že je novým většinovým vlastníkem NWR, AHG uvedla, že nadále hodlá podporovat OKD a spolupracovat s vládou a zainteresovanými stranami na stabilizaci podniku.

 

Právě se děje

Další zprávy