Nový jízdní řád: Více vlaků, rychlejší cesta, levnější první třída i zdražení pro cyklisty

Petr Kučera Petr Kučera
12. 12. 2015 15:19
V noci na neděli začne na železnici platit nový jízdní řád. České dráhy vypraví v průměru 8900 spojů, o 110 spojů meziročně více. Přibude vlaků do Polska, spojů mezi Prahou a Brnem a příměstských vlaků v okolí hlavního města. Navýšení počtu spojů připravila i soukromá konkurence státního dopravce.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: České dráhy

Praha – Od neděle 13. prosince začíná platit nový jízdní řád na železnici. České dráhy zvyšují počet spojů o 110 oproti dosavadnímu stavu, v průměru denně vypraví téměř 8900 spojů. Ceny většiny jízdenek Českých drah se nezmění.

Dostupnější bude cestování v první vozové třídě. Dříve se za něj u vzdálenosti do 121 kilometrů platil 1,5násobek obyčejného jízdného ve druhé třídě, nově půjde o 1,3násobek. Tato nižší sazba už od loňského prosince platí u vzdálenosti nad 121 kilometru, nyní se tedy rozšíří i na kratší cesty.

Zdraží naopak přepravné jízdních kol. U prvních tří tarifních pásem si cyklista připlatí pět korun. Od jednoho do padesáti kilometrů tedy přepravné zdraží z 25 na 30 korun, při vzdálenostech od 51 do 100 kilometrů na 40 korun a při cestě na 101 až 150 kilometrů stoupne cena na 50 korun. U delších vzdáleností se cena nemění.

Mírně si připlatí také zájemci o celodenní jízdenky – u celostátní stoupne cena o 29 korun na 579 korun, u regionálních podle jednotlivých krajů od čtyř do 14 korun. Skupinková víkendová jízdenka zdraží o 29 korun na 670 korun v celostátní variantě a od čtyř do 19 korun v regionálních variantách.

Díky modernizaci některých tratí se zkrátí cestování – například Pendolino z Prahy na ostravské nádraží Svinov bude o šest minut rychlejší než dosud, trasu ujede za 2 hodiny a 53 minut. Největší zrychlení – až deset minut – čeká cestující mezi Prahou a Českými Budějovicemi. Na cestě z Prahy do Brna pak vlaky dorovnají jízdní dobu autobusů, které jezdí kratší trasou, na dvě a půl hodiny.

Vedle pokračující modernizace starších vozů vyjede postupně 14 nových jednotek nazvaných InterPanter, České dráhy je nasadí na rychlíkových linkách z Olomouce přes Otrokovice a Břeclav do Brna a na jaře pak z Prahy do Brna. Vlaky InterPanter vycházejí z vozidel RegioPanter, které už dráhy používají v krajích.

Spoje rozšíří také největší konkurenti státního dopravce. Vlaky RegioJet začnou denně jezdit i mezi Prahou a Zlínským krajem. Zamíří přes Přerov, Hulín a Otrokovice do Starého Města u Uherského Hradiště, novinkou bude také návazný autobus z Otrokovic do Zlína a Vizovic. Další novinkou RegioJetu je zavedení přímého spoje z Prahy do Banské Bystrice a Zvolena, dojde také k rozšíření počtu nočních spojů na trase Praha – Košice ze tří týdně na každý den. A nejvytíženější spoje mezi Prahou a Ostravskem budou mít nově až 13 vozů, zatímco dosud jezdily nejvýše desetivozové.

Další soukromý dopravce, Leo Express, začne nově stavět i v Kolíně a Zábřehu na Moravě, přestože původně považoval nízký počet stanic za svou konkurenční výhodu. K dosavadní lince Praha – Ostrava – Košice přidá také další denní spoj do Spišské Nové Vsi. Nově budou černé vlaky stavět i v Prešově. Leo Express rozšíří i svou nabídku mezi Prahou a Starým Městem u Uherského Hradiště, kde ke stávajícím čtyřem spojům přidává čtyři nové spoje s přestupem v Přerově.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 43 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy