Nový jízdní řád: Dálkové vlaky zrychlí, slibují České dráhy

Ekonomika Ekonomika
13. 8. 2015 12:52
Nejvýraznější zkrácení cestovních časů čeká na trase mezi Prahou a Moravou a do Vídně či Bratislavy.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Naše vlaky v příštím roce zrychlí, pochlubily se České dráhy. Doprava by se měla zlepšit hlavně na úsecích, kde stát dokončí další koridorové stavby. "V současné době je příprava jízdního řádu v plném proudu a jeho konečná verze bude zpracována v září," říká mluvčí drah Petr Šťáhlavský. Nový jízdní řád začne platit od poloviny prosince.

Nejvýraznější zkrácení cestovních časů čeká spojení mezi Prahou a Moravou, využívající první koridor. U některých spojů to může být až o 10 minut. "Cestování ze Zlína nebo Olomouce do Prahy by se mohlo zrychlit přibližně o osm minut, z Prahy do Brna o sedm minut na přibližně dvě a půl hodiny. Zrychlí i mezistátní vlaky do Vídně, Bratislavy nebo Budapešti," upřesňuje Šťáhlavský.

Rychleji podle něj pojedou i vlaky mezi Prahou a Českými Budějovicemi (úspora 8 až 12 minut) nebo po Podkrušnohorské magistrále mezi Chebem a Ústím nad Labem (úspora okolo 5 minut).

S delším cestováním musí příští rok počítat cestující do a ze Žiliny přes Horní Lideč, ale pouze na slovenském území. Dojde tam k prodloužení jízdních dob kvůli modernizaci tratě mezi Púchovem a Žilinou. "Naopak spojení Žiliny a Prahy přes Ostravsko se opět o několik minut zrychlí," říká Šťáhlavský.

Porovnání času jízdy vlaků srovnatelné kategorie a počtu zastavení

Trasa Rok 2016* Rok 2015 Rok 2005
Praha - Brno 2 h 30 min 2 h 37 min 2 h 41 min
Praha - Bratislava 3 h 58 min 4 h 08 min 4 h 18 min
Praha - Budapešť 6 h 43 min 6 h 53 min 7 h 05 min
Praha - Vídeň 3 h 59 min 4 h 10 min 4 h 28 min
České Budějovice - Praha 2 h 23 min 2 h 33 min 2 h 37 min
Cheb - Ústí nad Labem 2 h 40 min 2 h 49 min 3 h 28 min

* údaje podle navrženého jízdního řádu; Zdroj: České dráhy

Na cestující podle Českých drah nečekají s novými jízdními řády výrazné změny u dálkových vlaků. "Na většině tratí zůstává pravidelný hodinový nebo dvouhodinový interval mezi spoji. Přesto přijde několik novinek. Ve vnitrostátní dopravě se plánuje například provoz pátečního odpoledního posilového vlaku Praha – Opava, který se bude vracet zpět do Prahy v neděli odpoledne," dodává Šťáhlavský.

Jednou z výraznějších změn v dálkové mezistátní dopravě je rozdělení ramen vlaků EuroCity Praha – Berlín – Hamburk a Praha – Brno – Bratislava – Budapešť. Zachován bude pouze jediný přímý vlak Hungaria Budapešť – Hamburk. U ostatních spojů je zajištěn přestup v Praze hlavním nádraží. Na rameni Praha–Hamburk bude jeden vlak prodloužen až do/z Kielu.

Druhou větší změnou v dálkové dopravě je rozšíření počtu vlaků do Polska ze současných tří párů na dvojnásobek. Do Varšavy mají jet nové přímé vlaky EuroCity Comenius z Ostravy, Porta Moravica z Prahy přes Pardubice a Olomouc a Varsovia z Budapešti a Bratislavy přes Břeclav a Přerov.

Díky konci výlukových prací na koridoru zrychlí také vlaky RegioJet na trase z Prahy do Olomouce a Ostravy, a to v průměru o pět minut. "Nabídneme také více spojů. Jde  zejména o nové přímé spojení Prahy a Zlínského kraje s ranním odjezdem ze Starého Města u Uherského Hradiště, Otrokovic (Zlín), Hulína a Přerova a odpoledním odjezdem z Prahy v opačném směru," říká mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj. Tento spoj zároveň posílí spojení mezi Olomoucí a Prahou a zpět na plný hodinový takt v ranní a odpolední špičce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy