Nový český projekt chce vracet uhlík do půdy. Těžit z toho bude klima i firmy, tvrdí

Helena Truchlá Helena Truchlá
13. 7. 2021 6:21
Kam s oxidem uhličitým? To je otázka, která už zaměstnává nejen ekology, ale také politiky, bankéře a byznysmeny. Skleníkového plynu, který vzniká při spalování fosilních paliv, v dopravě, průmyslu a energetice, je totiž v atmosféře příliš. Planeta se otepluje, oceány jsou kyselejší a klimatická krize se prohlubuje. Řešením by mohlo být ukládání uhlíku v půdě. Má to ale háček, varují experti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Biofarma Rašovice

Na metodu "uvězňování" uhlíku v zemědělské půdě sází i nový projekt Václava Kurela a jeho společnosti Benefit Management. Ta primárně zprostředkovává firmám zaměstnanecké benefity, třeba příspěvky na ubytování nebo knihy. V době, kdy začíná být pro soukromé firmy stále důležitější chovat se "zeleně" - nejčastěji to obnáší právě boj s emisemi v ovzduší -, se ale pouští i do této oblasti.

Projekt Carboneg je v podstatě také zprostředkovatelskou aktivitou. Na jedné straně jsou firmy, které chtějí být uhlíkově neutrální. Zjednodušeně to znamená, že do atmosféry kvůli jejich podnikání neunikají žádné skleníkové plyny. To ale často není prakticky možné a firmy tak musí své reálné emise kompenzovat. "Budeme jim prodávat offsety, tedy tuny CO2 absorbované do půdy," vysvětluje Kurel. 

Druhou stranou mince jsou čeští zemědělci, kteří za finanční příspěvek od Carbonegu začnou své pozemky obhospodařovat způsobem zvyšujícím podíl organické hmoty v půdě. Ta pak oxid uhličitý z atmosféry účinněji "vysává" a ukládá ho ve formě uhlíku. "Zemědělce budeme vzdělávat a pomůžeme jim zavádět principy regenerativního zemědělství," shrnuje Kurel.

Vychází přitom z předpokladu, že zemědělská půda, která je například méně oraná, na které se nepoužívají umělá hnojiva a kde rostou kromě jediného druhu plodin i jiné rostliny nebo stromy, v sobě váže víc uhlíku než hlína vyčerpaná intenzivním farmařením. Kurel také trvá na tom, že celý systém bude podroben pečlivému dohledu, aby měly firmy jistotu, že za své peníze dostanou patřičnou službu - tedy přesně vyčíslenou úsporu emisí.

"Provedeme úvodní měření uhlíku v půdě, pak přijdeme za rok, poté, co zemědělci zavedli postupy regenerativního zemědělství, a měření zopakujeme. Pokud dojde k nárůstu, změříme ho, přepočteme na emise CO2 a zemědělcům vyplatíme odměnu," vysvětluje. Za každou zachycenou tunu oxidu uhličitého zemědělcům slibuje 250 korun.

Laboratorní analýzy půdy bude pro Kurelův projekt provádět brněnský Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy, který domluvenou spolupráci s Kurelem Aktuálně.cz potvrdil. Odběry půdních vzorků si chce Carboneg provádět sám.

Přehnané ambice

Odborníci souhlasí s tím, že ukládání uhlíku v půdě může být důležitou součástí boje s klimatickou krizí, i tím, že techniky, které Kurel řadí mezi metody regenerativního zemědělství, fungují. 

"Kromě moří a oceánů je největší rychlou zásobárnou uhlíku a vlastně jedinou velkou, kterou můžeme my lidé ovlivnit," vysvětluje pro Aktuálně.cz Jan Frouz, ředitel Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

"Odhaduje se, že kdyby se stávající zásoby uhlíku v zemi zvyšovaly každý rok o čtyři promile, tak bychom měli postaráno o veškerý lidskou činností uvolněný oxid uhličitý v atmosféře," míní. To podle něj není uskutečnitelné, skutečně velký přínos ale podle něj mají rozlehlá a málo osídlená území v Kanadě nebo Rusku. Taková v Česku nejsou.

Podle Frouze je naopak zásadní otázka, jak moc perspektivní jsou pro ukládání uhlíku právě zemědělské pozemky, na které se Carboneg zaměřuje. "Ty totiž uhlíku mají už docela hodně, takže tam se pohybujeme v potenciálu (navýšení o) maximálně tunu uhlíku na hektar a rok," říká Frouz.

Sám Kurel se inspiroval zkušenostmi ze zahraničí a počítá s tím, že by nárůst měl být až 2,7krát vyšší. Z atmosféry by tak na každý hektar půdy mělo zmizet až o 10 tun CO2 ročně navíc - tedy zhruba tolik emisí, kolik v přepočtu vychází na každou Češku nebo Čecha. Pro zemědělce by to znamenalo odměnu 2500 korun.

Frouz je ale skeptický. Podle něj nejsou takové hodnoty na běžné zemědělské půdě dosažitelné. Upozorňuje i na možné problémy s měřením po uplynutí pouhého jednoho roku - kdy mají zemědělci dostat první "vysvědčení" o stavu půdy po změně přístupu k hospodaření. 

Kurel má ambici se ještě během léta dohodnout se zemědělci, kteří hospodaří na půdě o celkové výměře aspoň 10 tisíc hektarů. "Obracíme se na konvenční i ekologické zemědělce a jednáme s většími i menšími podniky," říká.

Jedním z těch, kteří už na spolupráci, domlouvanou na pětileté období, kývli, je biofarmář Petr David z AB Agro v Křišťanovicích na Bruntálsku. "Chceme zjistit, jak se změny hospodaření projevují na kvalitě půdy. Finanční prémii za uložení uhlíku bereme jako příjemný bonus. Až výsledky rozborů půdy nám napovědí, zda jdeme správnou cestou," vysvětluje. 

A podobně argumentuje i expert na ekologii Frouz. "I kdyby absolutní úspora nebyla velká, těmito opatřeními nejen vážeme CO2, ale pomáháme půdě zadržovat vodu a snižujeme její náchylnost k erozi, což může pomoci zvýšit její výnosnost," dodává. To zmiňuje i zemědělec David. "Hospodaříme v okrese Bruntál, kde nemáme zemědělsky významné půdy. Takže technologie pro zvyšování jejich úrodnosti jsou tu potřebné," říká. 

Firmy, které Kurel s Carbonegem oslovil, zatím spolupráci jen zvažují. Je mezi nimi například banka Moneta, která to na dotaz Aktuálně.cz potvrdila. Dalšími jsou podle Kurela podobné velké korporace, které chtějí svou uhlíkovou stopu snižovat v horizontu následujících deseti let.  

Uhlíkové farmaření v EU

Snížit emise oxidu uhličitého v atmosféře zapojením farmářů chce i Evropská unie. Ta si klade za cíl do roku 2030 snížit emise všech skleníkových plynů o 55 procent oproti začátku 90. let. Zásadní změnou bude přitom muset projít i sektor zemědělství, který nyní může za celou desetinu všech emisí skleníkových plynů.

Snahy zaštiťuje iniciativa o uhlíkovém farmaření, kterou Evropská komise představila na konci letošního dubna. Za klíčová opatření v ní označuje obnovu rašelinišť, agrolesnictví (kombinace zemědělské půdy a lesního porostu), a další způsoby zvyšování obsahu živé hmoty v půdě.

"Naše klimatická akce musí ze všechno nejdříve redukovat emise vytvořené lidskou činností. Potřebujeme ale také (…) zachycovat CO2 z atmosféry a ukládat ho v našich půdách a lesích," okomentoval iniciativu místopředseda komise Frans Timmermans.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

PSG bez Messiho vyhrál opět v nastavení

Fotbalisté Paris Saint-Germain v 7. kole francouzské ligy porazili poslední Mety 2:1. O výhře suverénního lídra tabulky rozhodl v páté minutě nastavení svou druhou trefou v zápase Ašraf Hakimí. Lyon, soupeř pražské Sparty ve skupině Evropské ligy, otočil zásluhou letních posil duel s Troyes a zvítězil 3:1.

Pařížský celek z aktivního vstupu do zápasu vytěžil brzký gól. Zakončení Maura Icardiho z 5. minuty vykopl z brankové čáry Matthieu Udol přímo k noze Hakimího, který trefil odkrytou branku a poslal PSG do vedení. Mety srovnaly v 39. minutě, kdy se po rohovém kopu trefil Boubakar Kouyaté.

Favorizovaný celek, v jehož sestavě chyběl zraněný Lionel Messi, dlouho nemohl vstřelit rozhodující gól a zdálo se, že poprvé v ročníku ztratí. V nastaveném čase však kapitán Met Dylan Bronn dostal druhou žlutou kartu a PSG nabídnuté výhody využil. Hakimí si navedl balon na střed a střelou na zadní tyč rozhodl o těsné výhře.

Lyon výborně zvládl druhý poločas zápasu s Troyes a díky trefám letních posil z Premier League otočil z 0:1 na 3:1. Vyrovnání svým prvním gólem v novém působišti zařídil Xherdan Shaqiri a vítěznou branku vstřelil v 72. minutě obránce Emerson. Definitivní podobu výsledku dal tři minuty před koncem Lucas Paquetá.

Francouzská fotbalová liga - 7. kolo:

Lille - Remeš 2:1 (31. David, 43. André - 74. Flips z pen.), Monako - St. Etienne 3:1 (62. z pen. a 86. Ben Yedder, 28. Volland - 41. Bouanga), Montpellier - Bordeaux 3:3 (11. a 50. Germain, 71. Mollet - 19. Hwang I-čo, 30. J. E. Onana, 85. Kalu), Nantes - Brest 3:1 (27. Blas, 55. Chirivella, 58. K. Coulibaly - 67. Le Douaron), Rennes - Clermont 6:0 (55. a 57. Sulemana, 32. Martin, 36. Terrier, 64. Laborde, 77. Tait), Angers - Marseille 0:0, Lens - Štrasburk 0:1 (67. Ajorque), Lorient - Nice 1:0 (23. Monconduit), Lyon - Troyes 3:1 (48. Shaqiri, 72. Emerson, 89. Paquetá - 45. Chavalerin), Mety - Paris St. Germain 1:2 (39. Kouyaté - 5. a 90.+5 Hakimí).

Tabulka:

1. Paris St. Germain 7 7 0 0 20:7 21
2. Marseille 6 4 2 0 12:5 14
3. Angers 7 3 3 1 10:6 12
4. Lens 7 3 3 1 11:8 12
5. Lorient 7 3 3 1 8:7 12
6. Lyon 7 3 2 2 12:11 11
7. Nice 6 3 2 1 12:3 10
8. Nantes 7 3 1 3 10:7 10
9. Štrasburk 7 3 1 3 11:11 10
10. Montpellier 7 2 3 2 15:13 9
11. Clermont 7 2 3 2 10:16 9
12. Rennes 7 2 2 3 9:8 8
13. Monako 7 2 2 3 8:10 8
14. Lille 7 2 2 3 9:13 8
15. Remeš 7 1 4 2 7:8 7
16. Bordeaux 7 1 3 3 10:16 6
17. Troyes 7 1 2 4 7:11 5
18. Brest 7 0 4 3 8:14 4
19. St. Etienne 7 0 3 4 7:14 3
20. Mety 7 0 3 4 7:15 3

Poznámka: Nice byl z disciplinárních důvodů odečten 1 bod.

Aktualizováno před 4 hodinami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy