Nadbíhání mladým se státu nedaří. Úvěry pro manžele jsou fiaskem u nás i na Slovensku

ČTK Ondřej Neufus ČTK, Ondřej Neufus
11. 10. 2019 6:14
Pomoc s financováním bydlení pro mladé páry je tradičně základem volebních programů většiny stran v Česku i na Slovensku. Výsledky jsou ale rozpačité. Slováci začali na začátku léta nabízet za socialismu oblíbené novomanželské půjčky, zájem je však mizivý. V Česku stát zase podporuje úvěry na bydlení pro mladé. Ty ovšem mnohdy odradí složitá byrokracie a nepříliš výhodné podmínky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Generální ředitel slovenského Štátneho fondu rozvoja bývania (SFRB) Juraj Kurňavka uvedl, že od spuštění projektu na začátku července do začátku října fond dostal tři desítky žádostí o novomanželskou půjčku. Části z nich už instituce vyhověla. Podobný systém novomanželských půjček byl známý v komunistickém Československu.

Půjčky jsou nyní určeny pro manžele do 35 let, kteří o peníze požádají do jednoho roku od uzavření sňatku a jejich příjem nepřesahuje stanovenou hranici. V závislosti na účelu použití půjčky novomanželé mohou čerpat od SFRB maximálně 75 tisíc eur (1,93 milionu korun), v případě koupě nebo výstavby bytu může úvěr dosáhnout maximálně tří čtvrtin pořizovací ceny. Při narození dítěte budou moci dlužníci požádat o odpuštění 2000 eur (51 500 korun) z dlužné sumy.

Odborníci nízký zájem o státní úvěry na bydlení zdůvodnili například tím, že manželé o ně mohou požádat jen do roka od uzavření sňatku. Loni úřady na pětimilionovém Slovensku zaznamenaly více než 31 tisíc sňatků.

Právě zmíněnou podmínku navrhli vládní poslanci změnit. Lhůta na podání žádosti o novomanželskou půjčku by se mohla prodloužit na tři roky od uzavření sňatku. Zároveň podle předlohy budou moci získat úvěr i žadatelé s vyšším příjmem.

Novomanželské půjčky na Slovensku jsou do částky 15 tisíc eur (386 250 korun) úročeny sazbou jedno procento ročně. Pro zbytek půjčky platí úroková sazba dvě procenta, je tak mírně vyšší než aktuální úročení běžných hypotečních úvěrů.

Ceny bydlení na Slovensku v posledních letech rostou. Průměrná cena čtverečního metru plochy v bytech v letošním druhém čtvrtletí stoupla na nový rekord 1849 eur (přes 47 600 korun). Ceny rodinných domů za svým maximem z roku 2008 ještě zaostávají. Slováci upřednostňují vlastní bydlení, trh s nájemným bydlením není v zemi pod Tatrami příliš rozvinutý.

České pokusy o státní hypotéky skončily nezájmem

S pokusem podpořit mladé rodiny při koupi vlastního bydlení přišla před časem také česká vláda. Kvůli půjčkám pro mladé se během loňského srpna dokonce před pobočkami Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) tvořily fronty a lidé ve spacácích čekali, aby mohli jako první požádat o novou státní podporu.

Za první den sice lidé požádali o téměř 300 milionů korun, zájem však velmi rychle opadl a na konec dosáhl objem žádostí ke konci roku jen 668 milionů. Pro srovnání: v rámci klasických hypoték napůjčují české banky za jeden měsíc okolo 15 miliard korun.

A zájem se nezlepšuje ani letos. Mluvčí SFRB Karolína Smetanová na dotaz Aktuálně.cz uvedla, že k 9. říjnu eviduje tuzemský fond 347 žádostí za 411 milionů korun. Nejvíce peněz šlo na výstavbu rodinných domů.

Celkem má fond letos připraveno 600 milionů korun a pravidla mu dovolují nevyčerpané peníze využít na jiné programy v rámci SFRB. Podle Smetanové příchod zimy nutně neznamená, že by zájem o státní půjčky ochladl.

"Zájem žadatelů nijak nesouvisí s průběhem roku. Řada z nich zimní období využívá například k přípravě projektové dokumentace, žádají o stavební povolení apod. Zájem o státní půjčky logicky kopíruje zájem o komerční hypotéky, takže pokud na trhu chybí cenově dostupné nemovitosti a rostou ceny za stavební práce, klesá zájem o pořizování vlastního bydlení," vysvětluje mluvčí.

V příštím roce se SFRB změní na Státní fond podpory investic. K tomu ovšem ještě musí projít novela zákona, která by měla dovolit financovat například i pořízení družstevního podílu.

Od letošního ledna je ovšem úrok na státní hypotéce vyšší než ten, který před rokem donutil lidi čekat ve spacácích před úřady. "Před rokem lákala půjčka od státu zájemce o vlastní bydlení především díky nízké úrokové sazbě 1,12 procenta. Ta je dnes ale už minulostí, SFRB od letošního srpna poskytuje úvěry s dvojnásobnou úrokovou sazbou 2,27 procenta," říká hypoteční analytik Broker Trust Jiří Kryl.

Podle Kryla je takový úrok podobný jako ty nejvýhodnější nabídky od bank. Problém je ovšem v pravidlech, která stát nastavil. Peníze totiž může dostat pouze sezdaný nebo registrovaný pár, kde je alespoň jeden z žadatelů mladší 36 let.

Půjčka pro mladé

  • Stavba či koupě rodinného domu - úvěr až do výše 2 000 000 Kč
  • Koupě bytu - až 1 200 000 Kč
  • Modernizace bytu - až 300 000 Kč
  • Maximální délka splácení - 20 let
  • Úrok - 2,27 procenta

Zdroj: MMR

"O půjčku může zažádat i jedna osoba do 36 let věku, která pečuje o dítě mladší 15 let. Žadatelé v době podání žádosti o úvěr od státu nesmí (spolu)vlastnit nemovitost určenou k bydlení, ani být nájemci družstevního bytu. Vadí tedy i zděděný podíl na chalupě, která je v katastru vedena jako rodinný dům," dovysvětluje Kryl.

Na žadatele pak čeká řada dalších byrokratických překážek, po jejichž splnění dosáhnou na úrok podobně výhodný, jako nabízí banky.

Na mladší žadatele se navíc stále více zaměřují samy banky a připravují pro ně zvláštní nabídky. "Některé banky umožnily letos čerpat až takzvanou 90procentní hypotéku, a to zejména na takzvané 'prvobydlení', což jsou často startovací byty mladých, včetně mladých rodin s dětmi," vysvětluje hlavní ekonom Czech fund Lukáš Kovanda, který program státního fondu považuje za fiasko.

Ekonom připomíná, že banky tak činí navzdory tomu, že Česká národní banka nedoporučuje poskytovat více než takzvané 80procentní hypotéky

Podle analytika BH Securities Štěpána Křečka spočívají problémy programu právě ve vysoké administrativní náročnosti a nesmyslně nastavených limitech.

"Přílišná byrokracie odrazuje zájemce o podporu, kteří si raději jdou pro úvěr do banky. Tam sice také narazí na nutnost papírování, nicméně v podstatně nižším rozsahu a za asistence ochotného personálu," uzavřel Křeček.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Slavia si předčasně stáhla útočníka Musu z hostování v Liberci

Fotbalová Slavia Praha si předčasně stáhla útočníka Petaru Musu z hostování v Liberci, kde měl chorvatský talent působit do konce sezony. Jednadvacetiletý hráč se k lídrovi české ligy připojí dnes a odletí s ním na herní soustředění do portugalského Algarve. Červenobílí o tom informovali na svém webu.

Slavia si Musu stáhla zpět poté, co tým v zimní pauze opustil kapitán Milan Škoda a další útočník Mick van Buren odešel na hostování. Chorvatský mladík doplní v Edenu dvojici zbylých hrotových hráčů Stanislava Tecla a Júsufa Hilála.

Musa přišel do Slavie v létě 2017, ale dosud za Pražany neodehrál ani jeden soutěžní zápas. Nejprve hostoval v druholigovém Žižkově a před rokem zamířil do Liberce. Zatímco vloni na jaře se při deseti ligových startech gólově neprosadil, za uplynulý podzim skóroval v nejvyšší soutěži sedmkrát a byl druhým nejlepším střelcem Severočechů.

před 16 minutami

Milwaukee i bez zraněného Adetokunba přehrálo v NBA Washington

 Basketbalisté Milwaukee se v NBA dokázali vyrovnat s absencí řecké hvězdy Janise Adetokunba, kterého trápí bolavé rameno, a porazili Washington 151:131. Hvězdou zápasu se stal Khris Middleton, který zaznamenal 51 bodů a 10 doskoků. Na druhé straně nasbíral jen o čtyři body méně Bradley Beal.

Nejlepší tým NBA Milwaukee už o přestávce vedlo o 25 bodů a celkem se jeho náskok v utkání vyšplhal až na 32 bodů. Poločasových 88 bodů je novým klubovým maximem. Životní zápas má za sebou i Middleton, jenž svůj dosavadní rekord z listopadu 2017 překonal o osm bodů.

"Jeho výkon byl ohromující. Vypadalo to, že promění každou střelu," řekl trenér Bucks Mike Budenholzer. Middleton trefil 16 z 26 střel včetně sedmi trojek z 10 pokusů a proměnil všech 12 trestných hodů.

"Rád bych svůj výkon věnoval památce Kobeho Bryanta. Jako díky za to, co pro naši hru udělal. Vzal jsem si od něj hodně," vzpomněl osmadvacetiletý střelec na tragicky zesnulou legendu Los Angeles Lakers. Padesátibodový výkon viděla NBA už třetí den v řadě, což se stalo poprvé od roku 1962. V neděli nastřílel 50 bodů Damian Lillard z Portlandu a v pondělí se 50 body blýskl Eric Gordon z Houstonu.

Middletonovi sekundoval rozehrávač Eric Bledsoe, jenž nasbíral 34 bodů a deset přihrávek.

Výsledky NBA:

Charlotte - New York 97:92, Cleveland - New Orleans 111:125, Dallas - Phoenix 104:133, Memphis - Denver 104:96, Miami - Boston 101:109, Milwaukee - Washington 151:131, Philadelphia - Golden State 115:104, Toronto - Atlanta 130:114. Utkání LA Lakers - LA Clippers bylo odloženo.

Další zprávy