Nově vzniklou Národní rozpočtovou radu povede ekonomka Zamrazilová

ČTK ČTK
17. 1. 2018 15:10
Se zřízením rady počítá zákon o pravidlech rozpočtové odpovědnosti, který má pomoci vytvořit brzdu proti nadměrnému zadlužování státu.
Eva Zamrazilová.
Eva Zamrazilová. | Foto: Matej Slávik

Praha - V čele nové instituce, Národní rozpočtové rady, stane bývalá členka Bankovní rady České národní banky Eva Zamrazilová (56 let). Do funkce ji navrhla bývalá vláda a zvolit ji dnes měla Sněmovna.

Protože ale Sněmovna ve stanovené dvouměsíční lhůtě od předložení návrhu o volbě nehlasovala, stala se Zamrazilová předsedkyní rady podle zákona. Stejně tak se členem rady stal statistik a bývalý rektor Vysoké školy ekonomické Richard Hindls (67 let). Ve Sněmovně to oznámil předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Se zřízením Národní rozpočtové rady počítá zákon o pravidlech rozpočtové odpovědnosti z loňského roku, který má pomoci vytvořit brzdu proti nadměrnému zadlužování státu. Zákon počítá například s tím, že pokud zadlužení veřejných rozpočtů překročí 55 procent hrubého domácího produktu, vláda a další úřady budou muset přijmout nápravná opatření.

Úkolem rozpočtové rady je nezávisle hodnotit rozpočtovou politiku, plnění rozpočtových pravidel nebo vydávat zprávu o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí.

Rada se skládá z předsedy a dvou členů. Zákon o pravidlech rozpočtové odpovědnosti říká, že pokud není člen rady zvolen do 60 dnů ode dne předložení návrhu Poslanecké sněmovně jen proto, že Sněmovna v uvedené lhůtě o této věci nehlasovala, platí, že Sněmovna s návrhem souhlasí.

Předseda volební komise Kolovratník uvedl, že nominaci na Hindlse obdržela Sněmovna již 30. října a nominaci Zamrazilové 6. listopadu, a z toho důvodu již uvedená lhůta uplynula. Vyvolalo to kritiku ODS. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura řekl, že to považuje za naprosté selhání volební komise a že Sněmovna o volbě mohla rozhodovat již na své druhé schůzi loni.

Poslanci dnes rozhodují volbou jen o jednom kandidátovi na člena, ekonomovi z Fakulty sociálních věd Janu Pavlovi, kterého navrhla Česká národní banka. Výsledky volby by měly být známy ještě dnes odpoledne. Členové rady musí ještě složit slib do rukou předsedy Sněmovny.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy