reklama
 
 

Nově vzniklou Národní rozpočtovou radu povede ekonomka Zamrazilová

17. 1. 2018 15:10
Se zřízením rady počítá zákon o pravidlech rozpočtové odpovědnosti, který má pomoci vytvořit brzdu proti nadměrnému zadlužování státu.

Praha - V čele nové instituce, Národní rozpočtové rady, stane bývalá členka Bankovní rady České národní banky Eva Zamrazilová (56 let). Do funkce ji navrhla bývalá vláda a zvolit ji dnes měla Sněmovna.

Protože ale Sněmovna ve stanovené dvouměsíční lhůtě od předložení návrhu o volbě nehlasovala, stala se Zamrazilová předsedkyní rady podle zákona. Stejně tak se členem rady stal statistik a bývalý rektor Vysoké školy ekonomické Richard Hindls (67 let). Ve Sněmovně to oznámil předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Se zřízením Národní rozpočtové rady počítá zákon o pravidlech rozpočtové odpovědnosti z loňského roku, který má pomoci vytvořit brzdu proti nadměrnému zadlužování státu. Zákon počítá například s tím, že pokud zadlužení veřejných rozpočtů překročí 55 procent hrubého domácího produktu, vláda a další úřady budou muset přijmout nápravná opatření.

Úkolem rozpočtové rady je nezávisle hodnotit rozpočtovou politiku, plnění rozpočtových pravidel nebo vydávat zprávu o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí.

Rada se skládá z předsedy a dvou členů. Zákon o pravidlech rozpočtové odpovědnosti říká, že pokud není člen rady zvolen do 60 dnů ode dne předložení návrhu Poslanecké sněmovně jen proto, že Sněmovna v uvedené lhůtě o této věci nehlasovala, platí, že Sněmovna s návrhem souhlasí.

Předseda volební komise Kolovratník uvedl, že nominaci na Hindlse obdržela Sněmovna již 30. října a nominaci Zamrazilové 6. listopadu, a z toho důvodu již uvedená lhůta uplynula. Vyvolalo to kritiku ODS. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura řekl, že to považuje za naprosté selhání volební komise a že Sněmovna o volbě mohla rozhodovat již na své druhé schůzi loni.

Poslanci dnes rozhodují volbou jen o jednom kandidátovi na člena, ekonomovi z Fakulty sociálních věd Janu Pavlovi, kterého navrhla Česká národní banka. Výsledky volby by měly být známy ještě dnes odpoledne. Členové rady musí ještě složit slib do rukou předsedy Sněmovny.

autor: ČTK | 17. 1. 2018 15:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama