Nové povodňové mapy zohledňují i přívalové deště

František Mašek, Hospodářské noviny
7. 9. 2014 16:35
Pojišťovny chtějí reagovat na změny povodňových map individuálně. Plošnou změnu pojistného zatím nechystají.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Pojišťovny, majitelé nemovitostí, ale i města budou mít od příštího týdne k dispozici dokonalejší povodňové mapy. Jejich aktualizaci nyní dokončuje Česká asociace pojišťoven.

Z map bude možné přesněji zjistit, jaké škody může způsobit velká voda – konkrétně jak velké riziko povodně či zaplavení hrozí objektům ležícím v určité lokalitě.

Nemovitosti jsou zařazeny do čtyř povodňových zón, které využívají pojišťovny ke stanovení pojistného.

„Aktualizované mapy kryjí území celé České republiky. Vycházejí z řady nových informací, včetně vlivu nadměrných srážek, které mohou způsobit lokální záplavu nebo zhoršit průběh povodně v určité lokalitě,“ uvedla mluvčí asociace Jolana Ackermannová.

I menší toky

Mapy vycházejí z přesnějšího modelu terénu, vyvinutého firmou Intermap Technologies. Dosud zachycovaly vodní toky s minimální plochou povodí 20 kilometrů čtverečních, nově jsou to i toky s povodím přesahujícím 10 kilometrů čtverečních a většinu dalších s minimální plochou 5 kilometrů čtverečních. Novinkou je i větší rozlišení terénu, a to horizontálně na pět metrů a metr na výšku.

„Z nové informace o maximální hloubce zaplavení pojišťovna zjistí, zda objekt byl zaplaven, nebo mu to hrozí a do jaké hloubky,“ řekla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková. Mapy, do nichž může nahlédnout na webu České asociace pojišťoven i veřejnost, berou v úvahu pevné protipovodňové zábrany široké alespoň tři metry o výšce 0,6 metru. Mobilní zábrany ale nezaručí plnou ochranu a pojišťovny k nim vždy nemusí přihlížet.

„Pokud by nebyly v povodňové mapě zohledněny zábrany, především mobilní, může klient požádat o individuální přehodnocení zóny, do které byl zařazen,“ sdělil mluvčí Allianz Václav Bálek. To má totiž vliv na výši pojistného, které platí.

V první nejméně rizikové povodňové zóně je 69,7 procenta nemovitostí. Před aktualizací jich bylo 78,5 procenta. Dalších 20,1 procenta objektů je nyní ve druhé zóně, 6,8 procenta ve třetí, a konečně ve čtvrté, nejhůře pojistitelné oblasti, je 3,4 procenta nemovitostí.

Pojistné plošně nezvýšíme

Pojišťovny chtějí reagovat na změny povodňových map individuálně. Plošnou změnu pojistného zatím nechystají.

„Obecně mírně vzroste počet objektů ve druhé až čtvrté zóně. V lokalitách, jako jsou Otrokovice, kde byla vybudována protipovodňová opatření, budou přeřazeny do méně rizikové zóny,“ řekl mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa. V některých oblastech kolem Labe naopak riziko velké vody podle nových map vzrostlo.

Praha má vybudován funkční protipovodňový systém podél Vltavy, který se při posledních povodních osvědčil. Řada objektů například na Starém Městě a Novém Městě tak bude přeřazena do nižší povodňové zóny.

Ke zhoršení podle Káni naopak došlo v řadě oblastí kolem Berounky, což se týká Černošic a Dobřichovic, kde stále chybí protipovodňové zábrany.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy