Nové dotace mají snížit množství odpadu na skládkách. V Česku přibudou nové kontejnery

ČTK ČTK
25. 7. 2017 11:58
Ministerstvo životního prostředí spustilo dotace, které mají snížit množství směsného odpadu na skládkách. Ve stovkách obcí a měst přibudou nové kontejnery na tříděný a bioodpad. Více než dvě miliardy korun půjdou na efektivnější nakládání s odpady a vybudování či modernizaci sběrných dvorů. Podpořeny budou také třídicí linky, bioplynové stanice nebo zpracovatelé nebezpečného odpadu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Snížit množství směsného odpadu na skládkách mají pomoci dotace, které spustilo ministerstvo životního prostředí z Operačního programu Životní prostředí. Do stovek obcí a měst tak mimo jiné přibudou nové nádoby na tříděný a bioodpad.

Přes dvě miliardy korun mají jít zejména na efektivnější nakládání s odpady, vybudování či modernizaci sběrných dvorů, třídicích linek, podpořeny budou bioplynové stanice a nově i zpracovatelé nebezpečného odpadu.

Snížit objem komunálního odpadu končícího na skládkách má 632 nových projektů. Kraje, obce, města a odpadové společnosti žádaly o dotace na sběr, třídění a využití odpadů v rámci 41. výzvy OPŽP na podzim loňského roku. Na Státním fondu životního prostředí ČR, který žádosti administruje, se sešlo během tří měsíců 900 žádostí s požadavkem na téměř tři miliardy korun.

"Požadovaná částka vysoce převýšila vyhrazenou částku 1,85 miliardy korun, kvalitně a smysluplně zpracovaných projektů s reálným dopadem na snížení produkce komunálního odpadu byla většina. Navýšili jsme proto alokaci o dalších téměř 187 milionů," uvedl ředitel fondu Petr Valdman.

Podle navrhovaných evropských směrnic bude mít Česká republika do roku 2025 povinnost recyklovat 60 procent komunálního odpadu, do roku 2030 pak 65 procent. V ČR však i přes klesající trend stále převažuje v odstraňování komunálního odpadu skládkování, jen třetina odpadu se dále materiálově využívá.

V Operačním programu Životní prostředí je na odpady, materiálové toky a odstraňování ekologických zátěží a rizik dohromady 12,7 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Ronaldo je na covid stále pozitivní, proti Messimu nenastoupí

Pětinásobný nejlepší fotbalista světa Cristiano Ronaldo chybí kvůli nákaze koronavirem v nominaci Juventusu na večerní zápas Ligy mistrů proti Barceloně. Na jeho očekávané souboje s hvězdou Katalánců Lionelem Messim tak tentokrát nedojde.

Pětatřicetiletý Ronaldo byl pozitivně testován na koronavirus před dvěma týdny v portugalské reprezentaci. Od té doby je v karanténě a nemá příznaky covidu-19, k návratu na trávník ale potřebuje negativní výsledek testu. Ten podle úterní informace televizní stanice Sky Sport Italia nepřinesly ani nejnovější odběry.

Hráč na sociálních sítích uvedl, že se cítí zdravotně zcela v pořádku, a přidal ostrou kritiku věrohodnosti PCR testů. Kvůli nákaze Ronaldo vynechal zatím tři zápasy Juventusu a turínský tým bez něj vyhrál pouze jednou.

před 1 hodinou

Strany v Libereckém kraji dnes podepsaly koaliční smlouvu.

Zástupci vítězných Starostů pro Liberecký kraj, Pirátů a ODS dnes v Oblastní galerii v Liberci podepsali koaliční smlouvu pro Liberecký kraj. Klíčovým úkolem pro nejbližší období je zvládnutí koronavirové krize, řekl po podpisu smlouvy novinářům lídr Starostů a současný hejtman Martin Půta. Koalice má 32 hlasů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Ustavující zasedání, které zvolí nové vedení kraje, se uskuteční v úterý 3. listopadu.

"Dohodli jsme se na spolupráci, která bude navazovat na práci v minulých osmi letech a zároveň má ambice věnovat se výzvám, které před Libereckým krajem stojí. Shodli jsme se na tom, že koncem března příštího roku projednáme úpravu programového prohlášení. To už bychom měli znát dopady pandemie koronaviru do rozpočtu kraje," doplnil hejtman.

Starostové v Libereckém kraji vyhráli volby potřetí v řadě.

Další zprávy