Nové byty prudce zdražují. V Praze zaplatíte o pětinu více než před rokem

Ekonomika Martina Marečková, Ekonomika
Aktualizováno 25. 4. 2017 13:45
Nové byty v Česku výrazně zdražují. Průměrná cena v Praze během prvního čtvrtletí stoupla o 19,2 procenta na 72 131 korun za metr čtvereční. V porovnání s posledním čtvrtletím roku 2016 se zvýšila o 0,8 procenta. V Brně vyjde nový byt zájemce v průměru na 61 tisíc korun za metr čtvereční, což je meziročně o devět procent více. Nejvýraznější zdražení - o téměř polovinu - zaznamenal Královéhradecký kraj, který mimo jiné zahrnuje i ceny apartmánů v Krkonoších. Vyplývá to ze společných statistik společností Trigema, Skanska Reality a Central Group. Výstavba bytových domů se posouvá za hranice Prahy a Brna, kde je o bydlení díky levnějším cenám zájem.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Finep

Praha - Trh s novým bydlením v Praze a v ostatních krajích Česka jsou dva zcela odlišné světy. Zatímco v hlavním městě v prvních čtvrtletí letošního roku klesly prodeje bytů v nově stavěných developerských projektech i jejich nabídka, ve zbytku republiky jako celku tomu bylo naopak.

V Praze prodali developeři v lednu až březnu 1350 bytů - 15 procent méně než před rokem. Ve zbytku republiky jich prodali 1430 - meziročně asi o 17 procent více.

Ukazují to nejnovější údaje stavební a developerské společnosti Trigema.

Ceny nových bytů v prvním čtvrtletí 2017:

Kraj Průměrná cena za m2 Meziroční změna
Praha 72 131 Kč 119 %
Královéhradecký kraj 68 057 Kč 142 %
Jihomoravský kraj 54 820 Kč 107 %
Plzeňský kraj 48 863 Kč 116 %
Středočeský kraj 47 753 Kč 110 %
Pardubický kraj 45 065 Kč 116 %
Karlovarský kraj 44 890 Kč 83 %
Jihočeský kraj 43 242 Kč 103 %
Ústecký kraj 40 693 Kč 98 %
Olomoucký kraj 38 417 Kč 94 %
Moravskoslezský kraj 33 090 Kč 114 %
Vysočina 32 474 Kč 106 %
Zlínský kraj 31 185 Kč 93 %
Liberecký kraj 26 273 Kč 101 %

"Zatímco v Praze očekáváme, že poprvé od roku 2009 dojde letos nejspíše k poklesu trendu v počtu nově prodaných bytů, v regionech jako jsou Jihomoravský, Středočeský či Plzeňský kraj může křivka prodejů ještě dále růst," říká Marcel Soural, předseda představenstva Trigemy. Podle něj tak zřejmě průměrné ceny za nové bydlení porostou.

Největším mimopražským trhem s novým bydlením jsou Středočeský a Jihomoravský kraj. Řada lidí z těchto regionů dojíždí do Prahy a do Brna za prací, protože bydlení za hranicemi těchto měst je levnější.

Drahé bydlení vyhání lidi i za hranice Brna. "Lidé v Brně bydlet chtějí, jenom nemají kde, nebo si to nemohou dovolit," podotýká František Šudřich, marketingový specialista u tamního developera Trikaya.

Nepoměr mezi výstavbou ve městě a za jeho hranicemi se podle Šudřicha v posledních letech zvětšuje rychlým tempem. "Tento jev označujeme jako novou suburbanizaci, protože již neprobíhá formou výstavby rodinných domů, ale na vesnicích v okolí Brna se staví typická městská zástavba - tedy bytové domy," popisuje Šudřich.

Normálu se vymyká Plzeňský kraj, kde se podle Trigemy od ledna do března prodalo 260 bytů v plánovaných developerských projektech. Tedy skoro tolik, co za celý rok 2016.

"Zájem o byty je velký všeobecně, bytů je málo ať už se jedná o secondhandy tak nové byty," potvrzuje Veronika Martínková, makléřka plzeňské realitní kanceláře Pubec. Tato firma nabízí vedle starších bytů také nové byty v šesti developerských projektech v Plzni a jejím okolí.

Největším z nich je momentálně Unicity Plzeň s celkem 542 byty v šesti domech. První dva domy se již staví a drtivou většinu v nich tvoří garsonky a dvoupokojové byty. "Větší část lidí kupuje byty na investici, pro studenty nebo učitele," říká Martínková. Mezi kupci nejsou podle ní jen Plzeňané, ale i lidé z Prahy a dalších koutů republiky.

"V Plzni je v současné době nedostatek nájemních bytů," dodává Martínková. Do prodeje šla už i druhá etapa bytového areálu Unicity, v níž mají rovněž převažovat malé byty.

V Plzni začala tento měsíc stavět bytový dům i pražská Trigema. Firma má prodaných přibližně čtvrtinu z celkem 82 bytů v domě, který bude k nastěhování v druhé polovině příštího roku. Největší zájem je v tuto chvíli o garsonky.

"Podíl bytů na investici se podle našeho odhadu může pohybovat okolo 30 až 50 procent," říká Soural z Trigemy. Podle něj je jedním z důvodů poloha domu, jenž vyrůstá v Kollárově ulici - nedaleko od autobusového nádraží a přibližně deset minut pěšky od centra města. Plzeň také nabízí řadu pracovních příležitostí a v kraji je dlouhodobě jedna z nejnižších nezaměstnaností v republice.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Hasiči zlikvidovali chov drůbeže ve Slepoticích, ve kterém se vyskytla ptačí chřipka

Hasiči ukončili likvidaci drůbeže z chovu ve Slepoticích, kde byla zjištěna ptačí chřipka. Po dekontaminaci vozidel a místa zásahu areál ve čtvrtek opustí. Zvířata usmrtili v halách naplněných oxidem uhličitým, poté byla převezena do asanačního podniku.

"K utrácení drůbeže bylo spotřebováno asi 25 tun oxidu uhličitého. Bylo odvezeno 14 souprav do asanačních ústavů o váze přibližně 400 tun, jak se předpokládalo," řekl ředitel Krajské veterinární správy v Pardubicích Josef Boháč.

V pěti halách chovala společnost Moras Moravany asi 7000 krůt a 130.000 brojlerů. Další dezinfekce a vyklizení podestýlky a dezinfekce hal bude pokračovat v pátek. Zajišťuje ji u soukromé firmy chovatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy