Nová zelená úsporám startuje. Rozdělí o miliardu víc

Radek Pecák ČTK Radek Pecák, ČTK
27. 3. 2014 15:25
Výhodnější podmínky než ostatní uchazeči o dotaci letos získají majitelé rodinných domů v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Stát jim navýší podporu o deset procent.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Pavel Baroch

Praha - Celkem 1,9 miliardy korun je k dispozici v letošním programu Nová zelená úsporám. Je to zhruba o miliardu více než loni.

Státní fond životního prostředí začne přijímat žádosti 1. dubna. Pokud se vyčleněná částka nevyčerpá dříve, budou moci lidé žádat až do 31. října letošního roku.

Výhodnější podmínky než ostatní uchazeči o dotaci letos získají majitelé rodinných domů v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Stát jim navýší podporu o deset procent.

"Rozhodli jsme se zvýhodnit nejpostiženější kraje z pohledu kvality životního prostředí, tedy Ústecký a Moravskoslezský kraj, desetiprocentní bonifikací ve všech programech," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Ministr také přislíbil, že minimálně stejnou částku - 1,9 miliardy - se bude snažit získat na tento program každý rok, podpora je plánována do roku 2020. Závisí to však i na trhu s emisními povolenkami.

Rychlejší vyřízení žádosti

Ministerstvo také chce urychlit vyřizování žádostí. "Snažíme se nastavit efektivní systém administrace. Můžeme garantovat ambiciózní plán, aby žádosti, které budou první, které budou podány v prvních dubnových dnech a týdnech, byly schvalovány radou Státního fondu životního prostředí a následně panem ministrem již v polovině května tak, aby realizace projektů mohla začít co nejdříve," řekl ředitel fondu Petr Valdman.

Program se zaměřuje hlavně na zateplování rodinných domů po celé České republice, výměnu oken a dveří, výstavbu takzvaných pasivních domů a výměnu starých neekologických kotlů za nové úsporné kotle na biomasu, plyn, tepelná čerpadla a instalaci solárních panelů.

Získat lze až pětapadesátiprocentní podporu na zateplení rodinného domu, na nové ekologické zdroje dokonce pětasedmdesátiprocentní dotaci. Čím víc způsobů úspory energií žadatel podle ministerstva provede, tím vyšší podporu získá.

Majitelé domků, kteří dotaci využijí, pak mohou na nákladech za vytápění ušetřit více než polovinu dosavadní částky.

Třetí vlna

V rámci prvního programu Zelená úsporám v letech 2009 až 2012  vyplatil stát 20,2 miliardy korun pro 75 tisíc žádostí.

Nová zelená úsporám 2013 pak trvala od poloviny srpna do 20. prosince, lidem přispěla téměř miliardou korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy