V bývalé Zbrojovce vznikne nová čtvrť Brna. Prohlédněte si největší projekt Radovana Vítka

Vojtěch Kubát
5. 10. 2016 16:18
Jeden z největších českých developerů, společnost CPI, obnoví nevyužitý tovární areál bývalé Zbrojovky v Brně. Projekt počítá s kancelářemi, obchody, byty i prostory pro výrobu. Oproti dřívějším plánům nechce firma celý areál srovnat se zemí, ale většinu stávajících továrních hal opravit.
Vizualizace projektu.
Vizualizace projektu. | Foto: CPI Property Group

Brno – Opuštěný tovární areál brněnské Zbrojovky se promění na novou městskou čtvrť. Plán na revitalizaci obřího 22hektarového území představila společnost CPI čtvrtého nejbohatšího Čecha Radovana Vítka, přezdívaného realitní žralok. Pro tuto developerskou společnost je to dosud největší projekt.

V místech, kde se za druhé světové války vyráběly pušky a kulomety pro německou armádu, vyrostou nové byty, kanceláře, obchody i výrobní dílny. Celá obnova takzvaného brownfieldu nedaleko centra města vyjde na čtyři miliardy korun a bude probíhat na etapy až do roku 2027.

Nová Zbrojovka
Nová Zbrojovka | Foto: CPI Property Group

Podobu obnovené továrny navrhlo brněnské architektonické studio A Plus, které stojí například za moderním kampusem Masarykovy univerzity.

"Respektujeme historii území. Nechceme továrnu zbourat a místo ní postavit zcela nový development, ale naopak zachovat jeho industriální charakter. Zrealizujeme unikátní projekt, který se v podobné lokalitě a rozsahu již nebude opakovat," říká ředitel CPI Property Group Zdeněk Havelka.

Projekt na přestavbu areálu Zbrojovky představila už v roce 2008 investiční skupina J&T, se kterou před deseti lety vydražila tovární areál za 700 milionů německá realitní společnost Orco. Tu později ovládlo právě Vítkovo CPI.

Původní projekt počítal s demolicí bývalé továrny a výstavbou zcela nové čtvrti. Kvůli finanční krizi ale k jeho zahájení nikdy nedošlo a J&T nakonec pozemky odprodala Vítkově skupině.

Nová Zbrojovka
Nová Zbrojovka | Foto: CPI Property Group

Nynější plán je skromnější a pro historický areál výrazně citlivější. Developer chce zbourat jen část budov, které jsou podle statiků ve špatném stavu. Zbylé projdou rekonstrukcí a konverzí. Část sanačních prací začala už letos v létě, v dalších krocích má následovat demolice poškozených domů a rekonstrukce šesti stávajících budov.

Podle Havelky by měl jeden z největších brněnských brownfieldů ožít podobně jako bývalá továrna Siemensu v Berlíně. Také tam CPI přistoupila místo demolice ke konverzi starých hal. V opravených industriálních budovách nyní sídlí Humboldtova univerzita a řada technologických start-upů.

Nová Zbrojovka
Nová Zbrojovka | Foto: CPI Property Group

"Přesně tímto směrem chceme jít i v případě Zbrojovky. Navázat na klasický industriální charakter stávající zástavby a zachovat genius loci dříve slavné továrny," dodává ředitel realitní části CPI.

V Nové Zbrojovce, jak budoucí městskou čtvrť pojmenovali v internetovém hlasování obyvatelé Brna, má vzniknout 30 tisíc metrů čtverečních kancelářských prostor a 40 tisíc metrů pro dílny a malé výrobny. Necelé čtyři tisíce metrů pak budou sloužit maloobchodu. Nové nákupní centrum ale developer na území neplánuje.

Nová Zbrojovka
Nová Zbrojovka | Foto: CPI Property Group

V místech, kde továrna sousedí s řekou Svitavou, navíc vznikne 800 nových bytů. S jejich stavbou investor začne v roce 2021. Právě malý počet rezidenčních prostor ale kritizuje brněnský magistrát.

"Určitě ještě s CPI povedeme debatu o tom, jakým způsobem do území dostat více bytových jednotek. Plánovaný počet nám vzhledem k rozloze areálu připadá nedostatečný. Chceme, aby Nová Zbrojovka sloužila lidem i po konci pracovní doby," říká náměstek primátora pro územní rozvoj Martin Ander (Strana Zelených) s tím, že jinak se město k představenému projektu staví souhlasně.

Areál není zcela opuštěný ani dnes. Část prostor využívají drobní nájemníci. Funguje tady třeba architektonicky ceněná výrobna a showroom sklářské firmy SIO2. Menší dílny a ateliéry tady mají i živnostníci a umělci.

"Stávající nájemníci, kteří do úprav a oprav investovali své peníze, se nemusejí obávat. V novém projektu s nimi počítáme. Ostatně jsou pro nás spíše inspirací pro to, jak lze opravené industriální prostory využít," dodává Havelka.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy