Nová vlna spamů opět podvádí s údajnou exekucí. Neplaťte

Ekonomika Ekonomika
1. 12. 2014 11:21
Před novou vlnou podvodných e-mailů varuje Exekutorská komora České republiky.
Exekutor to nepsal. (ilustrační foto)
Exekutor to nepsal. (ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha – Před novou vlnou podvodných e-mailů varuje Exekutorská komora České republiky. Spamové zprávy vyzývají adresáty k úhradě neexistujících dluhů.

„Příjemci falešného oznámení by v žádném případě neměli zasílat finanční prostředky na požadovaný účet, jenž byl již v minulosti pravděpodobně zneužit k páchání trestné činnosti,“ říká mluvčí komory Petra Báčová.

Výzvy odeslané z adresy [email protected] jsou podle ní smyšlené a obsahují mnoho chyb. Mimo jiné uvádějí chybné lhůty k dobrovolnému plnění, špatná IČ či vadná označení exekučních titulů. Podepsány jsou Alešem Paulou. „Osoba tohoto jména však není evidována jako zaměstnanec žádného exekutorského úřadu,“ dodává mluvčí.

Podle dosavadních zjištění nejde o masový útok na uživatele internetu, ale spíše o izolované pokusy. Neznámý pachatel dokonce v e-mailu oslovuje poškozené jejich příjmením.

Hrozbou je skutečnost, že podvodné výzvy obsahují reálně existující bankovní účet číslo 262958956/0300, který byl předmětem pokusu o páchání trestné činnosti už v minulosti. „Důrazně proto apelujeme na veřejnost, aby na tento účet neposílala na základě falešné výzvy žádné finanční prostředky, aby neotevírala přiložené soubory a aby se v případě škody obrátila s trestním oznámením na policii,“ říká Báčová.

Exekutorská komora v této věci dosud obdržela jednotky podnětů, přesto již podala trestní oznámení k Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 4. Pachateli hrozí za souběh několika trestných činů až deset let vězení.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Projevy budou trvat maximálně čtyři dny, plánuje si úvod impeachmentu proti Trumpovi Senát

Úvodní projevy obžaloby a obhajoby v procesu impeachmentu proti americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi by měly trvat 24 hodin na každé straně sporu. V předloze organizační rezoluce, která unikla do amerických médií, to navrhuje šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell.

Projevy by přitom měly být rozloženy maximálně do čtyř dnů. O návrhu McConnellovy organizační rezoluce by se podle agentury Reuters mohlo hlasovat ještě v úterý. Demokraté ji kritizují.

Po čtyřech dnech úvodních řečí by podle návrhu měli senátoři dostat až 16 hodin na dotazy na zástupce obžaloby i obhajoby. Následovat má čtyřhodinová debata. O tom, zda budou pozváni svědci a zda budou moci být předloženy nové důkazy, by se podle McConnellova návrhu mělo rozhodnout až po otázkách senátorů a debatě, tedy pravděpodobně až příští týden. Demokraté požadovali, aby se o svědcích rozhodlo co nejdříve.

Zdroj: ČTK
Další zprávy