Platby za elektřinu podle jističe padají, potvrdila Vitásková. ERÚ návrh přepracuje

ČTK Jiří Hovorka ČTK, Jiří Hovorka
Aktualizováno 1. 3. 2016 15:12
Nové tarify za platbu elektřiny od roku 2017 nebudou platit. Novinářům to dnes řekla předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. Úřad podle ní tarifní strukturu přepracuje. Původní návrh tarifních změn, který ERÚ připravil, odmítl mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha – Revoluce v platbách za elektřinu se odkládá. Nové tarify za platbu elektřiny od roku 2017 nebudou platit, oznámila předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková.

Úřad podle ní tarifní strukturu přepracuje a je možné, že nebude tolik postavená na velikosti jističe, jak bylo dosud plánováno. Panovaly totiž obavy, že nové tarify dopadnou například na chataře nebo chalupáře, kteří mají nízkou spotřebu, ale současně mají jistič s vyšší kapacitou.

Původní návrh tarifních změn, který ERÚ připravil, sklidil velkou vlnu kritiky, když by dopadal především na domácnosti, které mají malou spotřebu. Proti se postavil mimo jiné i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který už na Twitteru stačil ocenit aktuální rozhodnutí.

"Návrh ERÚ byl špatný, poškozoval domácnosti s nízkou spotřebou a snižoval motivaci šetřit," dodal Sobotka v tiskovém prohlášení. Podle premiéra by navržená změna v platbách elektřiny znamenala zdražení pro více než 38 procent domácností a 91 procent podnikatelů s malou spotřebou.

Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) doplnil, že lidovci návrh tarifů odmítli, protože mohl vážně zasáhnout především venkovské obyvatelstvo. I on souhlasí s tím, že změna tarifů má být taková, aby nepřestala motivovat lidi, kteří elektřinou šetří. Na druhé straně ale podle něho nemá trestat lidi, kteří elektřinu odebírají.

Sama proti všem

ERÚ změnu postoje avizoval již včera, když oznámil, že Alena Vitásková rozpustila expertní tým, který připravoval změny tarifního systému plateb za elektřinu.

Podle Vitáskové ERÚ změnu tarifů pouze předkládá. Na jeho tvorbě se podle ní podílelo na 40 energetických expertů ve zmíněném týmu, kteří ho doporučovali schválit, a to včetně náměstkyně ministra průmyslu Lenky Kovačovské, respektive jejího předchůdce Pavla Šolce. Členy týmů byly podle Vitáskové například také zástupci distribučních firem nebo fotovoltaických asociací.

Schválit novou tarifní strukturu podle Vitáskové doporučoval i oponentní posudek Českého vysokého učení technického v Praze. "Byla jsem sama proti všem, když jsem se postavila expertnímu týmu a návrhu oponentních posudků, a dala jsem celý model k veřejné konzultaci," uvedla dnes šéfka ERÚ. Veřejný konzultační proces, ve kterém se k plánovaným novým tarifům mohou na stránkách úřadu vyjádřit sami lidé, spustil ERÚ v lednu.

Změny v návrhu bude nyní dělat ERÚ podle Vitáskové převážné sám. Jeho tým povede René Neděla, který je v úřadu pověřen řízením sekce regulace.

Mluvčí ministerstva průmyslu František Kotrba řekl, že podle ministerstva je v současné situaci rozumné odložit zavedení nové tarifní struktury, dokud nebude celá problematika srozumitelně a komplexně vyřešena. "Co se samotné přípravy nové tarifní struktury týče, bere MPO na vědomí rozpuštění expertní skupiny a to, že nyní bude tarifní strukturu připravovat ERÚ. Je to v souladu s jeho kompetencemi a již v rámci expertního týmu byla právě expertíza ERÚ pro rozpracovávání čistě matematického modelu klíčová," dodal.

Plánované změny tarifního systému se týkají výhradně takzvaných regulovaných cen, které právě ERÚ každoročně stanovuje. Jde o zhruba polovinu celkové ceny za spotřebovávanou elektřinu a zahrnují například platby za přenos a distribuci. Na takzvanou silovou složku ceny, kterou stanovují jednotliví dodavatelé, nebude mít změna žádný vliv.

Navrhovaný tarifní systém měl mj. motivovat lidi, aby šetřili s velikostí svých jističů. Právě jističe mají totiž podle ERÚ hlavní vliv na náklady za distribuci. Vitásková již dříve uvedla, že návrh nové tarifní struktury nepodepíše, pokud by měl poškodit spotřebitele.

Nové tarify pro placení elektřiny vedou k motivaci nespořit elektrickou energií, to je principiálně špatně, říká Štěpán Chalupa. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 10 minutami

Seriál běžkyň v Ruce vyhrála Johaugová, Razýmová byla 22.

Třídílné zahájení Světového poháru běžkyň na lyžích v Ruce vyhrála norská favoritka Therese Johaugová. Nejlepší z českých reprezentantek Kateřina Razýmová se v dnešní závěrečné stíhačce na 10 km volně posunula na 22. místo.

Celková vítězka seriálu z minulé sezony Johaugová startovala po sobotním triumfu na klasické desítce jako první a podle očekávání svůj náskok ještě zvýšila. Druhá dojela s odstupem 47 sekund ve skupině pronásledovatelek Ruska Taťjana Sorinová, jež dosáhla na stupně vítězů poprvé v kariéře. Třetí místo obsadila Švédka Ebba Anderssonová.

Razýmová vyjela na trať s číslem 30 a v průběhu závodu se propracovala až na konečnou 22. pozici ve spurtu v chumlu závodnic. Deset kilometrů zvládla ve čtrnáctém nejlepším čase. Další české lyžařky na bodované umístění nedosáhly, Kateřina Janatová skončila v páté a Petra Nováková s Petrou Hynčicovou v šesté desítce.

Muži běží stíhačku na 15 km volně od 12:50.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Výbuch v Afghánistánu zabil nejméně 30 vojáků

Nejméně 30 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvých a 21 zraněných včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy